Beyinler Arası Bağlantı, Düşüncenin Okunması ve Kaydedilmesi Mümkün Mü?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Yüzyıllar boyu araştırmalarına devam edilen beyin üzerinde yeni bir tez daha ortaya atıldı ve kanıtlandı. Her geçen gün farklı bir özelliği keşfedilen beyin asırlardır insanoğlunun en büyük merak konularından birisiydi.

Beynin nasıl çalıştığı, hafızanın nasıl yönetildiği, görsel anlamda beyinde düşüncelerin nasıl gerçekleştiği gibi birçok soyut kavram üzerinde genetik anlamda çalışmalar yapıldı ve somut kanıtlar elde edilmeye çalışıldı. Şu an gelinen noktada da beyin üzerindeki en büyük gelişmeler arasında yer alacak yeni bir keşif yapıldı ve iki beyin arasında kablosuz bağlantı ile düşünce bağlantısı tespit edildi.

İki Beyin Üzerinde Benzer Düşünce Bağlantısı

Ayna nöron ismi verilen beyin hücrelerinin, yapılan araştırmalar sonucunda iki beyin arasında kablosuz bağlantı gibi işlem gördüğü ve düşünceyi sezinleyebildiğine yönelik sonuçlar elde edildi. Duyguların da dahil olduğu bu transfer işleminde beyin eldeki bütün verileri açık bir şekilde karşı beyine iletebildi. Bir diğer deyişle iki beyin arasında aynı kablosuz bağlantı gibi iletişim kurmak ve yönlendirmek mümkün hale geldi.

Ayna nöron ismi verilen beyin hücreleri genel anlamda sinirsel olarak işlev veren bir tür sinir topluluğudur. Bu nöron grupları, beyin içerisinde meydana gelen duygusal gelişmeleri takip eder, hareketleri izler ve gün içinde beraber olunan insanların niyetlerine kadar her şeyi analiz eder ve beyne depolar. Bu işlevin aynısını karşıdaki beyinde de ileten nöronlar karşı beyinde de algıları yönetip, sahip oldukları fikirleri karşı beyne de aktarır.

İki Farklı İnsanın Ayna Nöronlar ile Birbirlerini Anlaması

Ana nöronlar, iki insan bir aradayken birbirlerine karşı besledikleri duyguları anlayabilir. Özellikle de bulunulan ortamda duygular güçlü bir şekilde açığa çıkartılıyorsa bunu direk ayna nöron keşfeder ve algısına yerleştirir.  Bunun sonucu olarak da insanlar arasındaki uyum meydana gelir. 

Beyin, Her Yeni Öğrenmede Fiziki Bir Değişime Uğrar

Amerika’da yapılan çalışmalarda, beynin her yeni bilgi ediniminde fiziksel olarak değişim kaydettiği gözlemlenmiştir. Her yeni bilgide biraz daha güçlenen bağlantılara sahip olur. Bilgilerin beyin içerisinde depolanma alanı bellidir ve her b ilgi o alanda birikir. Beyinler arası bağlantı çalışmalarında ise amaç bu bilgilerin diğer bir beyin sistemine aktarılmasını sağlamaktır.

Şu an bu anlamda gerçekleştirilecek olan yeni çalışmalarda ise iki beyin arasındaki bağlantının iyice güçlendirilerek üçüncü bir veri tabanından bilgi aktarımını mümkün hale getirmek amaçlanmaktadır. Bu sayede muhtemelen bilgisayar olması planlanan bir veri kaynağında bulunan bilgilerin, başarılı bir şekilde insan beynine aktarılması sağlanarak, sonuçları üzerinde fikir sahibi olma planları yapılır.

 Konu ile ilgili olarak daha önce gerçekleştirilen küçük çaplı deneylerde insan beynine dışardan yeni veri aktarımı yapılmış ve beynin bu yeni bilgileri kabul ettiği gözlemlenmiştir. Yeni giriş yapan bilgilerin beyinde okunabilir olması ile de beynin sıfırdan aldığı bilgileri kullanabilmesi ve değerlendirebilmesi mümkün olacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları