Daha İyi Yüzmek için 7 Temel Kural
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Köpeklemenin neredeyse ulusal yüzme stili olarak ilan edileceği ülkemizde, gerçekten yüzmeyle uğraşan siz okurlarımızın daha akıcı, verimli ve estetik yüzmesini sağlayacak tüyoları listeledik.

Sudaki dengeyi geliştirmek

Sudaki dengeyi geliştirmek

Yüzmek aslında basit fizik kurallarına dayanır. Su, havaya göre daha yoğun bir madde olduğu için itme, sürtünme gibi faktörler yüzücünün hızını oldukça fazla etkiler. Öncelikli hedefiniz sürtünmeyi azaltma olmalıdır; bunun için de en etkili hamle sudaki dengenizi geliştirmekten geçer. Yani suyla savaşmamalısınız, suyu dövmemelisiniz, onu olabildiğince az rahatsız etmeli ve vücudunuzun aerodinamik dengesini korumalısınız. Mesela serbest stilde yüzerken başınız gövdenizin hizasında olmalı,aerodinamik denge budur. Başınız yukarıda olduğu takdirde sürtünmeyi arttırır,hızınızı kesmiş olursunuz. 

Yüzerken uzamak

Yüzerken uzamak

Başlık garip gelebilir ama aklınıza yoga hocalarınız gelsin, hareketleri yaparken her zaman uzadığınızı, daha ileriye hamle yapmanız gerektiğini söyler kendileri. Aynı o sistemdeki gibi kulaçlarınızı her zaman daha ileriye atmayı hedeflemelisiniz. Bu yöntemle türbülansı azaltıp, dengenizi koruyarak sürtünme oranını minimize etmiş oluyorsunuz.  Örnek verecek olursak,serbest stilde, havadaki kulacınız baş hizasını geçtiği an suya girmeli.

Verimli ve dengeli ayak çırpma

Verimli ve dengeli ayak çırpma

Yazının başında da dediğimiz gibi ayaklarınızla çılgınca suyu dövüp, nefes nefese kalınca iyi yüzdüğünüzü düşünüyor olabilirsiniz ama esasında öyle olmuyor. Ayaklarınızı fazla çırpmaktan ziyade vücudun denge çizgisinde tutabilmek her zaman önceliğiniz olmalı. Eğer ayaklarınız suyun altında kalırsa çok fazla efor sarf etmenize rağmen sürtünme daha da artacağı için bu efor hızınızı dahi keser.

Dönüşleri tüm vücutla yapmak

Dönüşleri tüm vücutla yapmak

Vücudunuzun hareketlerini yaparken bir bütünlüğe sahip olması daha fazla kas grubundan güç almasını sağlar. Daha fazla güç, suya karşı uyguladığınız itme gücünü arttırır. İtme gücü sürtünme kuvvetinden sonra verimli yüzmenin ikinci altın kuralıdır. Yine serbest stilden örnek vermek gerekirse, kulaçlarınızı atarken sağa sola yaptığınız hamleleri,yana tüm vücutla dönerek yapmanız itme kuvvetini yalnızca omuzdan değil, aynı zamanda sırt kısmındaki kas kümelerinden de almanızı sağlar. Bu da sizin hem dengenize hem hızınıza yansıyacak. Aynı sistem sırtüstünde de geçerlidir.

Vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırmak

Vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırmak

Yüzerken genelde belli kas gruplarına yükleniyor, diğer kas gruplarınızı aktif kullanmayabiliyorsunuz. Bu durum da hem çabuk yorulmanıza hem de olabileceğinden daha yavaş ilerlemenize neden oluyor. Genelde serbest stilde kollara yükleniyor, koca kulvarı kulaçlarla bitirmeye çalışıyorsunuz hâlbuki vücut merkezinizdeki kas kütleleri kollarınızdan daha kuvvetli. Kalça ve karın kaslarınızı, kollarınıza entegre edebildiğiniz takdirde itme gücünüzü artırarak daha verimli bir stil yaratabilirsiniz.

Kolları verimli kullanmak

Kolları verimli kullanmak

Yüzmenin can alıcı noktası kolları verimli kullanılabilmekten geçiyor. Kollarınızın suyun içinde ve dışında aldığı pozisyonlar çok önemli. Kollarınız suyun içinde kürek görevi görmeli bunun için parmaklarınızın kapalı ve ellerinizin ön kollarınızla aynı hizada olması önemli. Yani daha iyi hayal edebilmeniz için kolunuzu bir pedal gibi düşünüp pedal gibi kullanabilmelisiniz.

Kondisyon egzersizleri

Kondisyon egzersizleri

Tüyoları alışkanlık haline getirmek size akıcı bir yüzme stili sağlayacak. Ama tabi ki iyinin sınırı yok karada yapacağınız kondisyon antrenmanları sizin birçok açıdan gelişmenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz. Suda dengenizi sağlayabilmeniz için karada yapacağınız denge antrenmanları size çok katkı sağlayacak. Kuvvet ve dayanıklılık egzersizleri, özellikle fazla itme gücü gerektiren kelebek stilini daha temiz yapmanda yardımcı olacak. Kelebek stilinde omuzlardan kuvvet alarak vücudun üst kısmını sudan hafif kaldırmanız gerektiği için hatırı sayılır bir omuz ve sırt kas kuvvetine ihtiyaç duyuluyor. Genelde sadece bu kas gruplarına yüklenildiği için istenen verim alınamıyor ve kelebek stili temiz çıkmıyor.Ayrıca burada bir detayın altını çizmek istiyoruz; serbest stilde olduğu gibi kelebekte de tüm gücü omuzlardan almak yanlış, kalça ve karın kas grupları kelebekte çok önemli bir yere sahip. Şunu unutmamalısınız; kondisyonunuz ne kadar iyi olursa olsun tekniğinizi en ince ayrıntılarına kadar oturtmadıysanız istediğiniz verimi hiçbir zaman alamazsınız. Bu yüzden kondisyon egzersizlerini listenin sonuna eklemeyi uygun gördük. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları