Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede Ve Bilet Fiyatları

Hayvanat bahçeleri, günümüzde modern şehirlerin ve özellikle metropollerin olmazsa olmazlarından biridir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

İlk zamanlarında bazı egzotik kuş türlerinin sergilendiği yerler olarak bilinen bu bahçeler, zamanla dünyanın farklı iklimlerinden getirilen hayvan türlerinin de barındırılmasıyla, doğal yaşam parklarına dönüşmektedirler. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de büyük bir beğeni ve kalabalık ziyaretçi sayılarıyla talep gören bu bahçeler, belediyeler tarafından veya özel girişimler sonucu kurulmakta ve bakımı yapılmaktadır. Ülkemizde en çok tanınan hayvanat bahçelerinden biri de hiç kuşkusuz, Darıca Hayvanat Bahçesi’dir.

Tarihi

1990 yılında Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaklaşık 80 dönümlük bir alana kurulmuştur. İlk olarak 1993 yılında ziyaretçilerine açılan Darıca Hayvanat Bahçesi, aynı zamanda çok sayıda bitki türünün de bulunduğu botanik parkına da sahiptir. İşadamı Faruk Yalçın tarafından büyük destek verilen bu park, aynı zamanda Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Ve Botanik Parkı olarak da bilinmektedir.

Özellikleri

Yaklaşık 250’den fazla hayvan türüne sahip olup, 3 binden fazla hayvan barındırmaktadır. Resmi istatistiklere göre Türkiye genelinde en çok türe sahip hayvanat bahçesi olduğu bilinmektedir. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’ne üye olup, son derece modern bir yapıya sahiptir. Soyu tükenme noktasındaki belirli sayıdaki hayvan türüne ev sahipliği yapmakla kalmayıp, onlar için doğal koruma merkezi görevini de üstlenmektedir. 400’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan botanik bahçesi, Türkiye çapında bir üne sahiptir. Kar amacı gütmemekle birlikte, özellikle nesli tükenme noktasına gelen hayvanların korunmasını sağlamak gibi bir misyonu bulunmaktadır.

Bilet Fiyatları

Kuruluşunda kar amacı gütmemek ve hayvanlar için bir çeşit koruma merkezi olma fikri taşıdığından, bilet fiyatları ziyaretçileri için son derece uygundur. Yetişkinler için 55 TL, 4-17 yaş aralığındaki çocuklar için 35 TL, 65 yaş üzeri için 20 TL ve 0-36 aylık bebekler için ücretsizdir. Biletler, hayvanat bahçesi girişindeki gişelerden ve biletix aracılığıyla temin edilebildiği gibi, müze kart ile indirimli bilet de temin edilebilmektedir. Ayrıca İstanbul’a çok yakın olduğundan, İETT otobüslerinin servisleri de bulunmaktadır.

darıca darıca hayvanat bahçesi Ucuzauc.com Uçak Bileti