Denizin altında kalmış koskoca bir kent ''Batık Kent''

Likyalılardan ve Bizanstan kalan mavi ve tarihin birleştği bir yarımada olan bu kent günümüzde büyük önem taşımaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

BATIK ŞEHİR

BATIK ŞEHİR

Denizin Dibindekicennnet olarak geçen ve Eski Likya Dilinde Dolichiste olarak anılan 2.yüzyılda yaşanan deprem sonucu su altında kalan Likya'nın ticaret merkezlerinden Kekova'da su altında yapılan çekimlerde buuna  koca bir kent'tir.

Bu kent Antalya'nın Demre ilçesinin yakınlarında Bulunan Kaleköy(simena) ve Üçağız eski dilde  Teimiusa açıklarında küçük bir adadır.Buadaya ulaşım sadece Tekneler ile saplanmaktadır.Bu Batıkkent olarak anılan yer İ.Ö 5. Yüzyıldan beri askeri veticari üs olarak kullanılmıştır.Batık Kent'inbulunduğğu tershane koyu ise  hem yüzülebilinecek hem de Bizans Dönemineait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların yopun olarak bulunduğu biryerdir.

Burada Roma dönemine ait kalıntılar,Likya tipi kaya mezarları,Birsürü antik kalıntılar,şarap mahzenleri ve siz bunları suyun altında olarakgörüyorsunuz.Bu adanın üzerinde pansiyonlar, dondurmasıyla meşhur kafelerbulunmaktadır.Kaktüslü dondurma bile bulmak mümkün. Kekova Adası’nın kuzeykıyısında büyük bölümü deniz altında kalmış batık bir kentin kalıntılarıgörülüyor. Ada bu nedenle sualtı arkeolojisi yönünden büyük önem taşıyor.Kekova Adası, tekne gezintilerinin başlıca duraklarından. Adanın karşıkıyısında Üçağız ve Kaleköy yerleşim alanları bulunuyor. Kekova Adası’nınbatısında ise Tersane Koyu denilen yerde eski bir kilise kalıntısı var. Ayrıcaada boyunca tekne ile ilerlerken, batık kentin kalıntıları görülüyor. Burası 2.yüzyılda Likya’nın geçirdiği kuvvetli depremler sonunda sular altında kalmış.Bölgede denizin içinde Likya tipi lahitler bulunmakta

Batık Kent Diğer Bİr görüntüsü

Batık Kent Diğer Bİr görüntüsü

 

Gördüğünüz her bir noktanın aslında bir anlam taşıdığını buraları gezip gördükçe tekneturu boyunca farkedeceksiniz.Buradaki Tershane koyunun gizemli bir tarihivardır ve Bizans Devri'ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihinibilmediğimiz bu adanın her tarafı kalıntılarla doludur. Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içindetemeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.

antikkent antik kent arkeoloji batık şehir demre antalya kekova kaleköy tarih kaş likya bizans kral mezarlerı buketefe tekne turu Ucuzauc.com Uçak Bileti