Dünya’nın En Değerli Markaları
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Brand France tarafından “Dünyanın En Değerli 500 Markası- Global 500-2019” adlı bir araştırma yayınlanmıştır. Bu araştırma verilerine göre geçen senenin lideri Amazon yine yerini korumayı başarmıştır. Amazon sadece yerini korumakla kalmamış marka değerini de artırmıştır.

Amazon’u ilk 10’da sırasıyla Apple, Google, Microsoft, Samsung, AT&T, Facebook, ICBC, Verizon ve China Constraction Bank takip etmektedir. Belirlenen en iyi dünya markaları arasında Türk markalara rastlanmamaktadır. Yazımızda ilk 10’a girmeyi başarmış 5 marka hakkında kısa kısa bilgi vermek faydalı olacaktır.    

Amazon

Geçen sene 151 miyar dolarlık marka değerini artırarak 188 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli markası unvanına sahip olmuş bir satış platformudur.  Satışlar internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. İlk olarak 1994 yılında işe kitap satışı ile başlamıştır. Müşterilerine Amazon.com üzerinden her şeyi bulma fırsatı sunmaktadır. Dünyanın çok fazla tercih edilen alışveriş siteleri arasında yer almaktadır. E kitap kapsamında da okuyuculara geniş bir arşiv sunma özelliğine sahiptir. 

Apple

Apple dünyadaki en değerli markalar arasında 2. Sırada yer almaktadır. Apple, bilgisayar yazılımı geliştirmek, elektronik cihazlar üretmek ve kişisel bilgisayar tasarlamak gibi hizmetler sunan köklü bir şirkettir. Uluslar arası müşteri kitlesiyle dünyada en büyük mobil cihaz üreten markalar arasındadır. Sürekli gelişen hizmet alanı ve kalitesiyle 1976 yılından bu yana adını duyurmaya ve yeni işlere imza atmaya devam etmektedir. En değerli markalar arasında bulunmasını sağlayan marka değeri 154 milyar dolardır. Ürün fiyatları yüksek olmasına rağmen ürünleri birçok insan tarafından tercih edilmektedir.  

Google

Google, 143 milyar dolarlık marka değeri ile ilk 3’e girmeyi başarmıştır. Herkesçe de bilinen ifadeyle Google bir arama motorudur. Google arama motoru olmasının dışında aslında web teknoloji grubu olma özelliğine de sahiptir.  Bu özelliği kazandıran şey içerisinde birçok araç barındırmasıdır. Google aranan bilgiye en hızlı ve en kolay şekilde ulaşmayı sağlamaktadır. Günümüzde merak edilen her konuda ilk başvurulan ara motoru Google dersek yanlış olmayacaktır. Google 1998 yılında kurulup hızla ve başarılı bir şekilde günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır.

Microsoft

Microsoft donanım ve yazılım alanında önemli bir yere sahip olan köklü bir bilişim şirketidir. Adını başlangıçta bir bilgisayar firması olarak duyurmuş olsa da zamanla kendini dönüştürmeyi başarmıştır. Son verilere göre 120 milyar dolarlık marka değeri ile Brand France’nin yayınladığı listede 4. sıraya yerleşmiştir. İki öğrenci tarafından 1975 yılında kurulan Microsoft bu gün dünyanın en değerli markaları arasında yer almaktadır. Bu gençlerin “her eve bir bilgisayar” hayaliyle ortaya çıkardığı firma hizmet ağını genişleterek ve gerekli dönüşümlerden geçerek dünya devleri arasına girmeyi başarmıştır. Microsoft hesapları halen dahi güncelliğini koruyan ve birçok insan tarafından kullanılan hizmetlerindendir.

Samsung

Samsung başlangıçta birden fazla hizmet grubunu içinde barındırarak oluşmuş bir şirkettir. Günümüzde elektronik ürünler üreten bir firma olarak bilinse de ilk olarak kurutulmuş balık, meyve ve sebze satmak amacıyla kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda makine sanayinde, endüstriyel sanayi de hatta otomotiv sanayiye dahi yatırımlar yapmıştır. 1938 yılında Güney Kore’de kurulan Samsung bugünkü kimliğini 1997 yılından sonra kazanmaya başlamıştır. 2000-2005 yıllarında elektronik alanında gösterdiği başarılar sonucu dünyanın en değerli 2. markası olmuştur. Açıklanan son verilere göre ise 91 milyar dolarlık marka değeriyle 5. sırada bulunmaktadır. Samsung özellikle telefon üretiminde son dönemde zirveye oturmuş durumdadır. Piyasada gösterdiği artış ile birlikte 85 milyonluk satışı ile 1. Sırada yer almaktadır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları