Günümüzde insan hayatı gelişen teknoloji ve yaşam şartları ile gitgide daha da pasifleşmeye başladı. Bu süreç boyunca tekdüze hayata renk katma ve nehrin akımına karşı gelmek isteyenler doğa sporları ile içli dışlı olmayı tercih ediyor.

Gerçeği söylemek gerekirse doğa sporlarının hepsi herkese hitap etmiyor fakat mutlaka kendinize uygun olanı yapma imkanı bulabilirsiniz. İnsanoğlunu doğa ile bütünleşmesine yardımcı olan, fazlasıyla adrenalin içeren ve hatta bazen dikkat edilmezse hayati tehlike riski olan bu spor türlerine bir kere başladınız mı da tutkunu oluyorsunuz. Bazı doğa sporları için fiziksel güç, bazıları için sadece zihinsel dayanıklılık yeterli olsa da, hepsinin tek bir ortak noktası var o da sadece gerçekten bu işe gönül verenlerin yapabiliyor olması.

Trekking - GR20, Fransa

Trekking - GR20, Fransa

Dünyanın en iyi trekking rotalarından biri olan GR20, 180 km uzunluğunda ve son noktaya varmanız için en az 15 gününüzü ayırmanız gerekiyor. Sadece fiziksel olarak dayanıklı olmanız yetersiz; aynı zamanda psikolojik olarak da bu zorlu yolculuğa hazırlamalısınız kendinizi. Rota Calenzana-Vizavana ve Vizzavana- Conco olmak üzere iki farklı kısımdan oluşuyor. İlk kısım sizi biraz zorlayabilir. Calenzana-Vizavana rotasının engebeli yolunun aksine ikinci kısmı daha kolay bir şekilde tamamlayacaksınız. Dünyanın en iyi trekking rotası olmasının yanı sıra aynı zamanda en güzellerinden de biri.

İnka Rotası, Peru

İnka Rotası, Peru

43 km mesafede uzanan ve tamamlanması için 3 veya 4 gününüzü ayırmanız gereken İnka rotası Güney Amerika’daki en güzel ve dünyadaki en iyi 5 trekking rotasından biri. Yürüyüşünüz için mayıs ile eylül arasını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu aylarda hava genellikle güneşli ve kuru oluyor. Yürüyüşünüz sırasında subtropikal ormanlar size eşlik edecek ve karşınıza büyüleyici İnka mabetlerinin kalıntıları çıkacak. Trekking severeler, hem trekking yapıp hem de Güneyin doğası ile içli dışlı olmak istiyorsanız İnka rotasını listenizin başına yazın mutlaka. 

Rüzgâr Sörfü - Boracay, Filipinler

Rüzgâr Sörfü - Boracay, Filipinler

Kollarınızın ve bacaklarınızın gücüne güveniyorsanız Filipinler’de rüzgar sörfü yapmak daha önce yaşamadığınız bir heyecanı tatma fırsatı olabilir sizin için. Özellikle kasım ve nisan arası turkuaz suların üzerinde rüzgârla dans etmek için Boracay ideal bir seçim olacak. Beyaz göz kamaştıran kumsalı ve turkuaz suları ile sadece rüzgâr sörfü yapmayacak, aynı zamanda plajın ve güneşin de tadını çıkaracaksınız.

Baleal, Portekiz

Baleal, Portekiz

Rüzgar sörfü alanında Avrupa için adeta Kaliforniya sahilleri değerinde olan Baleal her yıl çok fazla sayıda sörfçünün ilk tercih ettiği yerlerden biri. Mayıs ve ekim arası Portekiz’in 750 kilometre boyunca uzanan elverişli sahil şeridinde rüzgârlı kıyıların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Cabadelo kıyıları serbest stilde rüzgâr sörfü yapmanız açısından oldukça uygun.

Snowboard - Whistler Blackomb, Canada

Snowboard - Whistler Blackomb, Canada

Kayak sevenler spor alışkanlıklarında biraz değişiklik yaratmak istedikleri takdirde mutlaka denemeleri gereken snowboarda bayılacaklar. Dünyanın en iyi büyük snowboard pistlerine sahip olan Kuzey Amerika’ya her sene yüz binlerce turist akın ediyor. Whistler Blackomb’da aynı zamanda kayak da yapabilirsiniz. Her sene kayak pisti 10 metre kalınlığında karlarla kaplanıyor. Kışın dondurucu soğuğu bile bu harika manzara eşliğinde adrenalin dolu bir snowboard yapmanıza engel olamaz. İsterseniz grup veya bireysel olarak dersler alabilir ve kendinizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Mayrhofen, Avusturya

Mayrhofen, Avusturya

Beyaz karların göz kamaştıran güzelliğini doyasıya yaşamak istiyorsanız Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden biri olan Mayrhofen kışın sizi bekliyor olacak. 133 kilometrelik pistte isterseniz profesyonel eğitmenler eşliğinde, yeterince deneyiminiz varsa kendiniz kış sporlarından en eğlencelisi olan snowboardun tadına varabilirsiniz. Alp Dağları’nın en yüksek noktasında konumlanan ve Mayrhofen’in merkezinde bulunan Van Penken Park ise buranın en gözde yeri.

Kaya Tırmanışı - Geyikbayırı, Antalya

Kaya Tırmanışı - Geyikbayırı, Antalya

Antalya kaya tırmanışı alanında dünyanın en iyi noktalarından birine ev sahipliği yapıyor.   Her sene buraya 6 binden fazla sporcu bu zorlu tırmanışı gerçekleştirmek için geliyor. Genellikle ekim ile mayıs arası tercih edilmesinin sebebi, yazları havaların oldukça sıcak olması ve zaten zor olan tırmanış şartlarını daha da zorlaştırması. Geyikbayır’ın diğer yerlerden daha çok tercih edilmesine neden olan şeyse 1000’den fazla farklı rota alternatifi sunuyor olması.

Yosemite, Amerika

Yosemite, Amerika

Yosemite’de bulunan bu tırmanış rotası zorluk derecesine göre 9 üzerinden değerlendiriliyor. Bu 1000 metrelik dik kayaya tırmanmanız için size en az 1 hafta gerekebilir. 1950 senesinden beri ünlü sporcuların tercih ettiği bir rota olduğunu da söylemeden geçmeyelim.


Kaynak : https://www.modatatil.com sitesinden uyarlanmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları