Adriyatik denizinin incisi olan Dubrovniik ve Elapithe adaları insanları büyüleyen bir yapısı bulunmaktadır. Dubrovnik Hırvatistan’ın güneyinde yer alan ortaçağ kentidir.

7. yüzyılda kurulan kentin ilk adı Ragusa’dır ve yerel halk tarafından da bu isimle de bilinmektedir. Eski şehir ortaçağ mimarisini yansıtmakta olup, Bizans, Osmanlı, Fransız ve Yugoslavlara ev sahipliği yapmıştır. Tarihi mimarisinin yanı sıra plajları ve gece hayatının hareketliliği nedeniyle de her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Para Birimi olarak Hırvat Kunası (HRK) kullanılamakta olup ayrıca Euro da kullanılmaktadır. Resmi dili Hırvatça olan Dubrovnik GMT+1 ve Türkiye GMT+2 saat diliminde olmasından dolayı 1 saatlik zaman farklı bulunmaktadır.

Dubrovik ve Elapithe Adalarına Ulaşım

Dubrovik ve Elapithe Adalarına Ulaşım

Dubrovnik’e Tükiye’den Türk Hava Yolları ile direk gidebilirsiniz. Ya da İstanbul'dan  Zagreb 'e  bilet alıp oradan da yaklaşık olarak 1 saatlik bir seyahat süresi bulunmakta olup, tur hizmetleri yetkilimizle yapacağınız görüşmeyle de aktarmalı uçuşunuzu planlayarak hiç bir sorun yaşamadan rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Dubrovnik ’in en güzel yerlerinden olan Elapithe Adalarına ise ulaşım sadece deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir. Dubrovnik’ten Elapithe adalarına düzenlenen ve her üç adayı da görme imkanı sunan turlarla mükemmel bir gün geçirebileceğiniz gibi yine Dubrovnik ’ten hareket eden feribotlarla da adalara ulaşım sağlanabilmektedir. Tur tekneleri bütün gün adaları gezmekte olup alkolsüz içecek ve öğle yemeği dahil gezilerdir. Denize girme imkânı da sunan bu turlar Elapithe adalarının üçünün birden keyfini çıkarma olanağı sunmaktadır. 

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Gezilecek Yerler

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Gezilecek Yerler

Dubrovnik ’te gezilecek yerler arasında Dubrovnik Kalesi,tarihi ve manzarasıyla da dikkat çeken yerlerden birisidir. Şehri korumak amacıyla 1038 yılında inşa edilen bu kale 37 metre yüksekliğindedir. 

Stradun Caddesi ’nde Dubrovnik ’te gezilecek yerler arasında öncelikli olmasının yanı sıra Akdeniz’in en büyük caddesi olması nedeniyle de dikkat çekicidir. Eski Şehir bölgesinde yer alan bu cadde de restoran, kafe ve mağazalar yer almaktadır. Tarihi yapılar arasında ki bu caddeyi görmenizi tavsiye ediyoruz.

Onofrio Çeşmesi, İtalyan mimar olan Onofrio tarafından on beşinci yüzyılda inşa edilmiş olup, veba salgınında şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmıştır. Mimarisi kadar hikayeleri de dikkat çeken bu çeşmede Dubrovnik ’te görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Çan Kulesi, Sponza Sarayı, Orlanda Sütunu, Franciscan Manastırı ve Dominik Manastırı Dubrovni’te gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Elapithe Adaları’nda gezilecek yerler ise Dubrovnik ’ten farklı olarak Kolecep Roma Kilisesi, 15 yüzyılda veba salgını zamanından kalan St. Anthony Kilisesi,  Adriyatik denizine özgü olan Adriyatik Evleri, Lopud Efsanesinde yer alan Sun Plajı, Fransız manastırı ve St. Peter Kilisesi ’dir. 

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Konaklama

Dubrovnik ve Elapithe Adalarında Konaklama

Dubrovnik’te konaklayacağınız yerler açısından Eski Şehir vebu bölgede yer alan oteller çok çeşitlilik göstermekte olup ihtiyaçlarınıza ve beklentinize en uygun otel için tur hizmetleri yetkilimizle görüşerek gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Elapithe adalarında günü birlik gezilerde üç adayı da gezebileceğiniz gibi konaklamak isterseniz de Kolecep’te tek bir otel bulunuyor. Villas Kolecep ’de konaklayabilirsiniz veya Lopud’ adasını tercih ederseniz bu durumda konaklamak için dört farklı alternatif bulunuyor. Hostel ve pansiyon alternatifleri de bulunan Lopud konaklamak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir. Sipan adasında ise dört yıldızlı Sipan ve Bozica da güzel bir gece geçirebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları