‘’Küllerinden doğan ülke Kamboçya’’ birbirinden farklı yapıları ve yaşanan durumlar nedeni ile kelimenin tam anlamıyla “tezatlar ülkesi”.

Köklü geçmişi, yıllarca maruz kaldığı sömürüler derken son 10 yılda hızlı bir yükselişle Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisine kavuşan ülke, gidenleri şaşırtacak güzellikleri ile bugün seyahat konumuzun gündemine pat diye oturuveriyor. Hazır olun, sıkı bir kültür turu yaşayacak, muazzam tarihine hayran kalacaksınız. Hala, neden o kadar uzak bir ülkeye gideyim ki diyenlere işte birbirinden şahane Kamboçya’ya seyahat etmek için nedenler:

Kültür deposu

Kültür deposu

Yıllarca yaşadığı sömürgeler ve dini inanışlar Budizm, Hinduizm, İslamiyet, Hristiyanlık, Ateizm ve Angkorian kültürlerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan farklı yapıyı varın siz hayal edin. Ülkenin şekillenmesinde, önemli mimari yapılara imza atılmasında işte bu zengin kültür yumağının çok fazla etkisi bulunuyor. O nedenle bu egzotik ülkeye yapacağınız seyahat sadece gezip görme değil, fazlası ile bilgi sahibi olmanıza da destek olacak.

Gezilecek çok yer var

Gezilecek çok yer var

Öyle kolay kolay bir haftada ülkeyi gezip bitirmek imkânsız bir olay. Buraya seyahat edenlerin genelde aylık turlar ile hareket ettiği, bu şekilde ülkenin doya doya tadını çıkarttığını da hatırlatalım. Ülkede çok fazla dini mabet bulunuyor ve hepsi o kadar şahane ayrıntılar düşünülerek inşa edilmiş ki insanın içinden çıkası gelmiyor. Görkemli yapılarını yanında yaşanan vahşetleri gözler önüne seren, insanın tüylerini ürperten Ölüm Tarlaları ve soykırım için yapılan müzeler, denizde yapılan tekne turları ile gezilen adalar derken zamanın nasıl geçtiği bile anlaşılmayacak kadar çok alan var. 

Bitki ve hayvan çeşitliliği

Bitki ve hayvan çeşitliliği

Ülkenin şahane Tonle Sap Gölü ve etrafındaki alanlarda 212 memeli hayvan, 536 çeşit kuş türü, 850 adet tatlı subalığı çeşidi, 435 tane tuzlu su balığı çeşidi ve 240 adet sürüngen hayvan çeşidi bulunuyor. Bu kadar zengin bir doğa yapısı olan ülke 1990-2005 yıllarıarasında savaşlar nedeni ile yaklaşık 25.000 kilometre kare orman alanını kaybetmiş olsa da karşınıza çıkacak bitki ve çeşitliliği akıllara durgunluk verecek cinsten.

Sudan ucuz hayat koşulları

Sudan ucuz hayat koşulları

Kamboçya’da yaşamak, gezme, yeme içme, konaklama oldukça uygun ve de ekonomik. Hatta Avrupa ve Avustralya’dan o kadar çok göç alıyor ki, sanki ülkede yıllardır onlar yaşıyormuş gibiler. Yeme içme, ulaşım, alışveriş aklınıza ne gelirse çok düşük fiyatlı olunca tabi ki yabancıların seyahat noktalarında gözde bir konuma ulaşıyor.

Enfes lezzetler

Enfes lezzetler

Sömürgeler nedeni ile batı kültürünün ülke genelinde yaygın olduğu belirtelim. Ancak ülke halkı batı kültürünü kendi nefis yöresel lezzetleri ile öyle güzel harmanlamışlar ki insan şaşırıp kalıyor. Fransız esintilerinin ağırlığı yüksek olan mutfaklarında deniz ürünlerine âşık olanların unutulmaz bir ziyaret çekeceği kesin. Yöresel lezzet olarak da içerisinde embriyo varken haşlanan yumurta, tikalok adı verilen hafif ve meyveli içecekleri çok meşhur. Sabah akşam noddle tüketen bir kitle mevcut, tropikal meyvenin tadına varacağınız aynı zamanda ülkeye özgü sosları deneyeceğiniz şahane yerler mevcut.

Muhteşem plajlara sahip

Muhteşem plajlara sahip

Bembeyaz yumuşacık kumlar, mavitonlarının dans ettiği şahane bir deniz ve hemen hemen her alan yeşille kaplı. Sanki hayal gibi duran bu manzara iste Kamboçya’da sizi bekliyor. Doğanın tadını iliklerinizde hissedecek kadar eğlenecek, bisiklet veya motosiklet turları ile adrenalin yaşayacak ve en önemlisi de öyle fotoğraflar çekeceksiniz ki siz bile gerçek olduğuna inanamayacaksınız.

Egzotik hediyeler cenneti

Egzotik hediyeler cenneti

Seyahatlerimizin olmazsa olmazı hediye seçimleri için oldukça ideal bir yer. Ülkenin yerel kıyafetleri, takıları,tüketmeyi sevdikleri sosları, egzotik meyveleri derken eliniz kolunuz dolu döneceksiniz. Hem kendinize hem de sevdiklerinize üçer beşer almak isteyeceksiniz. Çünkü hepsi çok doğal ve samimi halkın elinden çıkıyor.

Eğlenceli festivaller

Eğlenceli festivaller

Kamboçya seyahati için en uygun zaman ekim ve mart ayları arasındaki dönem. O dönem aralığında da ülkede düzenlenen festivallere denk gelirseniz mutlaka katılmalısınız. Şahane birdeneyim yaşayacak ve halkın ne kadar sıcakkanlı olduğuna şahit olacaksınız.


Kaynak : https://www.modatatil.com/ sitesinden uyarlanmıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları