Dünyanın En Farklı Kültürlere Sahip Ülkeleri
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Toplumlar kimliklerini sahip olduğu kültür, geçmişten bugüne bir milletin sahip olduğu değerler olarak tanımlanıyor. Dünya üzerinde bulunan birçok ülke kendine has dokuya sahip topluluklardan oluşuyor.

Her toplumda ırk, din, dil birbirinden farklılık gösterirken kültür de bu değişimden nasibini alıyor.Ülkeler bulundukları coğrafi konum, tarih, yaşanılan olayların topluma etkisi ile şekilleniyor ve sahip olduğu kültürleri ortaya çıkıyor. Bu kültürler o ülkede üretimi, ticareti, yaşamı ve gelişimi de dolaylı olarak etkisi altına alıyor.

Japonya

Japonya

Konfüçyüs’ün görüşlerine verdikleri önem, her evde yerini alan Hayırlı Evlat kitabı ve anayasa temellerinin Konfüçyüs’ün görüşlerine dayanmasından anlaşılıyor. Japon kültüründe ailenin önceliği ve devamı oldukça mühim bir yere sahip. Japon kültürü sarma kültürü olarak da biliniyor. Ürünleri, kıyafetleri, yiyecekleri etkileyen Japon kültürünün örnekleri sar, katla, bağla, dola mantığıyla oluşuyor. Özellikle tüm dünyada ses getirenler arasında Wrap, Kimono ve origami bulunuyor. Düğün birbirinden farklı usullere göre yapılabiliyor: Şinto, Budist,Hristiyan olarak karşımıza çıkıyor ancak sanılanın aksine bunlar dini inançla ilgili değil.  Japonlar için hayatlarını Şintoizm’e bağlı olarak yaşayıp, Budist olarak öldükleri söyleniyor. Bunun nedeni ise düğünlerini Şintoizm geleneklerine göre yaparken öldükten sonra cenazelerinde Budist geleneklerinin ön plana çıkması. Japon yaşam kültürü ise bilinenden biraz daha sade. Ev yapıları, boylarına orantılı olarak alçak tavanlı ve fazla eşya kullanılmadan döşeniyor. Japonların bir diğer ilginç özelliği ise bir kısmının yatak kullanmak yerine yerde yatmayı tercih etmeleri.

Rusya

Rusya

Dünyadaki en zengin ve en yerleşmiş kültürlerden biri Rus kültürü. Rusya’da konuşulan yüzden fazla dil ve yüz elliden fazla etnik grup bulunuyor. Rusya’da Rusça büyük bir topluluk tarafından konuşuluyor. İkinci dil ise kaynaklarda hakkındaki bilgiye pek sık rastlanmayan Tetrian. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin bu kültürle yetişerek edebiyatın öncüleri oluyor,  günümüzde edebiyat alanına yönelen düşünürler Rusya’ya gidiyor ve eserlerine burada noktayı koyuyor. Birçok sanat dalının önemle sergilendiği ve tohumunun yeşerdiği bu ülke kültürünü sanatla besliyor. Matruşka, Rusların ulusal simgelerinden ve aynı zamanda turistler için vazgeçilmez bir hediye olan bu bebekler oymacılık ve resim ile sanatları bir araya getiriyor. Bu bebeklerin Ruslar için anlamı oldukça büyük ve geçmişe dayanıyor. Matruşka, matur kelime kökeninden geliyor ve Ruslar bu bebeklerin iri görünümlü ve canlı anneleri betimlediğini gösteriyor.

Hindistan

Hindistan

Hindistan toplumun karma yapısından dolayı tüm zıtlıkların aynı zamanda tüm benzerliklerin bir arada yaşadığı bir ülke. Güney Asya’nın en büyük ikinci nüfusa sahip ülkesi ve yaklaşık 1.3 milyar nüfusa ev sahipliği yapıyor. Her medeniyetten insanı ağırlıyor, buna rağmen insanlar kendi benliklerini kaybetmeden birlik halinde yaşıyorlar. Baharat dolu mutfağı, dini farklılıkları barındırması, Bollywood’u ve farklı gelenekleri ile bilinen Hindistan’ın kültür yapısı biraz farklı. Aynı coğrafyada köklenerek büyüyen Hindular atalarından gelen gelenekleri koruyup bunları günlük yaşamlarına yansıtıyorlar. Ruhani spritüalleri adeta bir gelenek hâline geliyor. Ganj Nehri günahlardan arınmak, aynı zamanda ölümden sonraki işlemler için kutsal görülüyor. Hindistan’da yedi yaşına basan kızlar,kocasıyla evlenene kadar köpekle evlendiriliyor. Bunun nedeni köpeğin kız çocuğunu koruyacağına inanılması. Drahoma geleneği olarak karşımıza çıkan ise bilinenin aksine evlenecek kızın erkek tarafına para vermesi oluyor. Bu nedenle fakir aileler için kız çocuğunun doğması oldukça vahim. Sati geleneğinde ise dul kalan kadınlar kendilerini yakıyorlar veya başkalarına yaktırıyorlar. Yılan dansı ise bir sembol haline gelen ve fakirlerin geçimini sağlamak için yaptığı bir kültür göstergesi.

Türkiye

Türkiye

Türk kültürü köklü ve eski çağlara dayanan bir geçmişe sahip. Bulunduğu coğrafi konum ile yapısında birçok farklı kültürü barındırmasına rağmen bu kültürleri kendi içinde harmanlıyor.Misafirperverliği ile bilinen toplum kültüründe gelen misafirlere kendini özel hissettirmek çok önemli. Türk kültürünün etkileri yemeklerde görülüyor. Kendine has lezzeti olan bu yemekleri başka yerde tatmak pek mümkün değil. Osmanlı’dan el alan bu lezzetler tatlarını damakta bırakıyor. Nazar boncuğu, koruyucu olduğuna inanılan Türk kültür sembollerinden biri.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları