Farklı şehir ve ülkelere yaptığımız ziyaretler sırasında adından söz ettiren yapıları görmeye can atıyoruz.

Birbirinden şahane kaleleri,sarayları, dini mabetleri ve parkları gezerken dikkatimizi çeken başka bir yapıt daha bulunuyor ki, işte onlar geziye apayrı bir hava katıyor, gezi albümlerinde ilk sıraya konuyor. Ne peki bu şahane yapılar? Şehri birbirine bağlayan, görkemli ve muazzam dokularıyla, tabi ki köprüler. Çok başarılı mühendislerin elinden çıkan bu yapıların en meşhurlarını gelin bir de yakından tanıyalım.

Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü), İstanbul, Türkiye

Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü), İstanbul, Türkiye

Avrupa ve Asya yakasını birbirine bağlayan, ülkemizdeki görkemli yapılardan sadece bir tanesi olan Boğaziçi Köprüsü’nün 1973 yılında inşası tamamlandı. Avrasya Maratonu ve özel günlerde yayalara açılan köprü, normal zamanlarda yaya trafiğine kapatılan ve Avrupa ile Asya’yı bağlayan ilk köprü olma özelliğini taşıyor. Gece yapılan ışıklandırmalar ile İstanbul'lulara görsel bir sunum yapan köprümüz yaklaşık 40-50 yıl daha hizmet verebilecek durumda.

Banpo Köprüsü, Seoul, Güney Kore

Banpo Köprüsü, Seoul, Güney Kore

İki katlı inşa edilen bu köprü özellikle akşamları kendine hayran bırakacak kadar görkemli bir yapıya dönüşüyor. Deniz seviyesindeki yükselmelere çözüm olarak iki kat inşa edilmiş.İlk olarak 1982 yılında inşa edildi ancak 2008 yılında şu anki muazzam yapısına kavuştu. Üst köprüden denize akan ışıklı sular ile şahane bir görüntüsü var. Aynı zamanda dünyanın en uzun yapay köprülü fıskiyesi olarak kabul edilip Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yerini aldı.

Alamillo Köprüsü, Sevilla, İspanya

Alamillo Köprüsü, Sevilla, İspanya

1992 yılında Expo Fuarı öncesinde tasarlanıp yapılan köprü, farklı mimari yapısı ile ziyaretçilerinin objektiflerinde yerini alıyor. En dikkat çeken özelliği ise 142 metrelik yüksekliğe sahip olması. Gökyüzüne ulaşan bir görüntüye sahip olması nedeni ile de pek çok kez dillere dolanmış bir köprü. Sevilla şehrini komşu şehirlere bağlaması için yetkilerin talepleri üzerine tasarlanmış.

Pol-e Khaju Köprüsü, İsfahan, İran

Pol-e Khaju Köprüsü, İsfahan, İran

Tarihi 1650’li yıllara kadar uzanan, eski ve görkemli yapısı ile hala kullanılan köprünün en önemli özelliği su bendi olarak da kullanılabiliyor olması. 14 kemerden oluşan köprünün uzunluğu 133 metre. İsfahan’da bulunan en güzel köprü olarak adını duyurmuş. Köprünün kenarlarına yapılan yaya yolu kısmında bir tane çini ve sanatsal işlere bezenmiş teras da bulunuyor. Bu teras eski dönemlerde şahların oturup manzarayı seyretmesi için yapılmış.

Coronado Köprüsü, San Diego, ABD

Coronado Köprüsü, San Diego, ABD

Coronado Adası’nı San Diego şehrine bağlayan bu köprü 1970 yılında ‘’ülkenin en güzel köprüsü’’ seçilmiş. Köprünün tam ortasında kötü havalarda gemilerin rahat görüşü için yerleştirilmiş birçeşit radar bulunuyor. Toplam 3470 metre uzunluğu ve su yüzeyinden yüksekliği ise 61 metre. Diğer köprüler gibi düz bir şekilde değil, yarım bir simit şekline benzetilmiş.

Hangzhou Bay Köprüsü, Şanghay, Çin

Hangzhou Bay Köprüsü, Şanghay, Çin

Dünyanın en uzun köprüleri listesinde yer alan bu köprünün uzunluğu tam tamına 35,5 kilometre. 2007 yılında yapımı tamamlanan köprü Şanghay ile Ningbo şehirlerini birbirine bağlıyor. 2008 yılında trafiğe açıldı ve daha planlandığı andan itibaren tüm dünyanın diline dolanan köprülerden biri haline geldi. Köprü yaklaşık 600 uzmanın 10 yıl sürendetaylı çalışmaları sonunda ortaya çıkmış.

Helix Köprüsü, Marina Bay, Singapur

Helix Köprüsü, Marina Bay, Singapur

Singapur Nehri ile Bayfront arasındaki bağlantıyı sağlayan ve sadece yaya kullanımı için yapılan köprünün tasarımı da bir hayli ilginç. Sanki bir sarmalı hatırlatan yapısı ile özellikle geceleri kesinlikle görülmeye değer. Muhteşem bir görsel şölen sunuyor, bizden söylemesi! 2006 yılında düzenlenen bir tasarım yarışmasında seçilen bu proje 2010 yılında hayata geçirilmiş. O günden bu güne her gün binlerce turistin akınına uğruyor.

The Magdeburg Water Bridge, Magdeburg, Almanya

The Magdeburg Water Bridge, Magdeburg, Almanya

1997 yılında inşasına başlanan ve 2003 yılında açılan köprüye tam 6 yıl harcanıyor. Ortasından nehir akan ve sağlı sollu yaya yolu ile tamamlanan köprüyü görmezseniz çok üzülürsünüz. 918 metre uzunluğu olan köprünün ilk fikri 1919 yılında düşünülmüş ancak kabul edilmeyince 2003 yılına kadar beklemek zorunda kalınmış. İster nehir üzerinde ister yaya yolunda dolanarak bu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 500 milyon avroya inşa edilen köprü yılın her dönemi yoğun ilgi görüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları