Günümüzde dünyanın hemen hemen her şehrinde var olan metro durakları artık sadece ulaşım amacıyla değil, aynı zamanda da şehrin en gösterişli ve estetik yapıları arasında yer alıyor.

Şehir merkezlerini canlandıran ve özellikle turistler tarafından ilgi gören bu metro istasyonları günümüzde sıradan bir mimariden çok daha yaratıcı ve sanatsal yapıların yaratılabileceğini gözler önüne seriyor. Sizler için dünyaca ünlü ve en gösterişli metro istasyonlarını listeledik, hazırsanız başlayalım:

Champ de Mars İstasyonu, Kanada

Champ de Mars İstasyonu, Kanada Champ de Mars İstasyonu, Kanada

1966 yılından beri hizmet veren bu istasyon ünlü sanatçı Marcelle Ferron tarafındanyapılan camlarla kaplı. Her renkte camın bulunduğu istasyon özellikle güneşli günlerde büyüleyici bir görünüme sahip oluyor. Renklendirme çalışmalarının yapıldığı bu istasyona gittiğiniz an içiniz mutlulukla dolacak ve oradan çıkmak istemeyeceksiniz. Vitray şekillerde yapılmış pencereler tam bir sanat harikası.

Kievskaya İstasyonu, Rusya

Kievskaya İstasyonu, Rusya

Yerin altında bulunan bu muhteşem metro istasyonu oldukça büyük bir alanı kaplıyor ve sizi ortaçağ döneminde zamanda yolculuğa çıkarmaya davet ediyor. Tavanlarında göz kamaştıran avizelerin olduğu ve tarihi bir dokuyla özene bezene inşa edilmiş istasyonda gözlerinize inanamayacaksınız. Mermerden sütunlar, çeşitli noktalardaki özenle yerleştirilmiş ışıklandırmalar, duvarlardaki renk renk mozaikler kesinlikle görülmeye değer. Klasik bir metro istasyonundan daha çok müzeyi andıran Kievskaya, 1954 yılında inşa edilmiş ve günümüzde belli dönemlerde restorasyon çalışmaları yapılmaya devam ediyor.

Formosa Boulevard İstasyonu, Tayvan

Formosa Boulevard İstasyonu, Tayvan

Birada ve iki yan platformdan oluşan bu istasyon üç seviyeli bir yapı. 11 çıkışının olduğu Formosa Boulevard İstasyonu, dünyanın en büyük cam eseri olan Işık Kubbesi ile her geleni büyülüyor. İtalyan sanatçı Narcissus Quagliata tarafından tasarlanan istasyon yaklaşık 4500 cam panelden oluşuyor. Kubbesi aynı zamanda farklı etkinliklere de ev sahipliği yapan ve şehrin en kalabalık metro istasyonu olan bu yapı yolculara gösterişli bir atmosfer yaratıyor. Kullanılan camların neredeyse hepsi Almanya’dan getirtilerek inşa edilen istasyon Tayvan turunuzun unutulmazlarından olacak.

Bockenheimer Warte İstasyonu, Almanya

Bockenheimer Warte İstasyonu, Almanya

Sürrealist bir mimariyle donatılmış Bockenheimer Warte İstasyonu 1981 yılındailk olarak hizmete başladı. Zbiginiew Peter Pininski adlı ünlü sürrealist mimarın tasarımlarından oluşan bu istasyonu sanatçı dizayn ederken ünlü ressam Rene Magritte’den esinlenmiş. Dört yer altı girişi bulunan istasyon yüksek tavanlı bir yapıya sahip. Metro istasyonu ile aynı adı taşıyan üniversite kütüphanesi de burada yer alıyor.

T-Centralen İstasyonu, İsveç

T-Centralen İstasyonu, İsveç

3 adet metro istasyonunun birleşim noktası olan T-Centralen, İsveç’in en işlek metro istasyonlarından biri olarak biliniyor. 1950’lerden beri çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapmış istasyondaki mavi-beyaz tasarımların ise 1970 yılından sonra yapılmış olduğu söyleniyor. El ile oyulmuş duvarlar ve o duvarlara yerleştirilen duvar kağıtları ile tarih öncesinde bir mağara atmosferi yaratmayı hedefleyen Vera Nilsson ve Siri Derkert, bu şaheserle İsveç’i ziyareteden turistlerin de beğenisini topluyor.

 

Slavyansky Bulvar Metro İstasyonu, Rusya

Slavyansky Bulvar Metro İstasyonu, Rusya

Rusya’nın metro istasyonları genel olarak saray niteliğinde olma özelliği ile turistlerin ilgisini çekiyor. Yüksek sütunların bulunduğu, özel oyma heykellerle döşeli ve şamdanlarla bütünleştirilen istasyonlar yer altının en görkemli noktaları arasında yer alıyor. 2008 yılında hizmete giren bu büyüleyici metro istasyonun içerisinde ne yer altında olduğunuzu anlıyorsunuz ne de bir metro durağında. Sokak lambaları sanki Paris’teymişsiniz hissi veriyor.

Olaias Metro İstasyonu, Portekiz

Olaias Metro İstasyonu, Portekiz

1998 yılından itibaren hizmet vermekte olan Olaias Metro İstasyonu modern mimariyi gözler önüne seriyor. Gökkuşağı gibi rengarenk bir tasarıma sahip olan istasyon getto bir atmosfere sahip. Şehrin en ilgi çeken noktalarından biri olan bu istasyon Tomas Taveira ve ekibi tarafından dizayn edilmiş.  Lolipop şekerlerini andıran istasyonun her bir noktası farklı sanatçılar tarafından tasarlanmış.


Kaynak : https://erisimhaber.com/dunya/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları