Dünyanın En İlginç Kabileleri Hakkında Bilinmeyenler
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Dünya üzerinde hala varlığını koruyan çeşitli kabile halkları bulunuyor. Sayıları gün geçtikçe azalmalarına rağmen hala pek çok gelenek ve göreneklerine bağlı kabilelerin değişik yapıları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Birbirinden değişik inanç ve adetleri ile işte karşımızda kabilelerin bilinmeyen ve ağzı açık bırakan yönleri.

Parmak kesme

Parmak kesme

Endonezya’da bulunan Dani isimli kabile, duyanları dehşete düşüren bir geleneğe sahip. Kocası ölen kadınların parmakları kesiliyor. Evet, yanlış okumadınız, bildiğiniz canlı canlı parmaklarının uç kısımlarını ölen kocaları için feda eden fedakâr kabile kadınları. O nedenle bir kadın evli mi yoksa dul mu, parmak uçlarına bakarak anlaşılıyor. Neden böyle yapıyorlar ki diye sorarsanız da, kesilen kadın parmağı kocasını gittiği yerde güçlü tuttuğuna olan inanç. Kesilen parmak kül ve kile sürülüyor. 

Ölü külü yeme

Ölü külü yeme

Venezuela ve Brezilya’dan köken almış olan Yanomami isimli kabile, modern yaşamdan hala çok uzak bir yaşantı sürüyor ve insanı hayrete düşüren bir gelenekleri var. Dini inanışları sebebi ile ölüleri yakıyorlar ve kesinlikle tek bir parçasının bile yeryüzünde kalmaması gerektiğini savunuyorlar. Yakılan ceset kül olunca da aile bireylerine paylaştırılıp bu külü yemelerini istiyorlar. 

Tuvalet yasağı

Tuvalet yasağı

Kuzey Borneo kökenli Tidung isimli kabilenin yeni evli çiftler için çok işkenceli ve acımasız bir geleneği var. Yeni bir yuva kuran çift, tam tamına üç gün boyunca hiçbir şekilde tuvalet ihtiyacını karşılayamıyor. Onlar için büyük bir işkence olacak bu geleneğe karşı gelmek yasak. Üstelik yasaklar bununla da bitmiyor. O gün gün boyunca evli çift cinsel bir birliktelik yaşayamaz ve kesinlikle yıkanamazlar. Düşününce bile insana tiksinç gelen bu gelenekler onlar için çok önemli ve yıllardır devam ettiriyor.

Ölü cesetle beraber yaşama

Ölü cesetle beraber yaşama

Endonezya kökenli kabilelerden biri olan Toraja kabilesi, çok fakir bir hayat sürüyorlar fakat onlar için cenaze töreni çok önemli bir gelenek. Ölüleri gömmek için düzenlenecek törene paraları da yetmediği için, o para toplanana kadar ölü gömülmeden aile bireyleri ile beraber yaşıyor. Cesedi her gün giydirip süslüyorlar ve gömülene kadar onlarla yaşadığına olan inanç nedeni ile sanki hayattaymış gibi davranıyorlar. Gerekli parayı toplayınca da ölüye bir tören düzenleyip gömüyorlar fakat burada da bir detay var ki, genellikle mağaralara gömülen ölünün yanına dışarıyı görebilecek şekilde bir heykeli koyuluyor.

Vücut yağını süzme

Vücut yağını süzme

Papua Yeni Girne’nin Morobe bölgesi dağ köylerinde yaşayan bir kabile, ölüleri mumyalıyor. Ancak öyle bizim bildiğimiz mumlayama gibi bir mumlayama değil bu bahsettiğimiz. Öncelikle ölen kişinin vücut yağını çıkarmak amacı ile ayak, diz ve dirseklerine delikler açıyor. Bağırsaklarına bambu sopaları sokup cesedi asıyorlar. Tüm yağ vücuttan aktıktan sonra bu yağ ölenin aile bireylerine veriliyor. Yağı saçlarına ve ciltlerine sürüyorlar ve kalan yağı da yemeklerine katarak yiyorlar. Bu şekilde ölen kişinin gücünün aileye geçtiğine inanılıyor. Ama henüz bitmedi, daha sonra cesedin dili, avuç içleri ve ayak tabanları kesilip eşine hediye ediliyor. Tüm işlemler bitince ceset çürümesin diye ağız, göz ve anüs bölgeleri dikilip balçık ve toprak boyası ile boyanıyor.

Seks partisi

Seks partisi

Hindistan’da Chhattisgarh bölgesinin ormanlarında yaşayan The Deer Horn Muria isimli kabile için seks çok önemli. ‘’Ghotul’’ diye adlandırdıkları bir seks festivali düzenleyen kabile, genç kız ve erkeklere seks öğretiyor. Şarkılar, danslar eşliğinde yaşanan seks dersinin daha da ilginç olanı, kızlar gerdek gecesi de dâhil olmak üzere her gece kendisine farklı bir seks partneri seçer ve hamilelikten korunmak için doğal bitkilerden yapılan bir doğum kontrol likörü içiyorlar. Diyelim ki kadın bu korunmalara rağmen hamile kaldı ve bir çocuk dünyaya geldi. İşte o zaman babasının kim olduğu belirlenemeyen bu çocuğa tüm kabile erkekleri aynı anda babalık ediyor. Kesinlikle onu dışlama gibi durumlar oluşmuyor ve herkes kendi çocuğuymuş gibi davranıyor. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları