Bir evcil hayvan sahibi olmak, özellikle de yavruyken çok büyük sabır gerektirir.

Bir bebekten farkı olmayan bu canlıların, her türlü bakım ve ihtiyaçlarını karşılamak ve neredeyse 12-15 yıllık bir sürece adım atmak zahmetli ancak keyifli bir meseledir. Hayvan sahibi olmadan önce iyi araştırma yapılmalı, bilinçsizce bir hayvan edinip gelişi güzel besleme yöntemlerine gidilmemelidir.

Yakınlarınızda kedi ya da köpek sahibi olanlarla görüşmeli, yaşayabilecekleriniz hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bir veteriner hekim araştırmalı, alanında başarılı ve hayvan sever bir kimliğe sahip olduğunu keşfetmelisiniz. Kedi veya köpeğin ihtiyaç duyacağı ürünleri temin etmeli, daha sonra yeni dostunuzu eve getirmelisiniz.

Evcil Hayvanlar İçin Aşılar

Evcil Hayvanlar İçin Aşılar

Bir canlı sahibi olduğunuz anda, ilk olarak veteriner hekiminize gitmelisiniz. Genel sağlık durumu hakkında bilgiler almalı, ilk aşılarını yaptırmalısınız. Belli bir aşı programına dâhil olacak dostlarınız için bir aşı karnesi edinmeli, düzenli olarak hekiminize götürmelisiniz. Ayrıca ilk besleme ve dikkat etmeniz gereken konuları da veterinerinize sormalısınız.

Kedi ve Köpek Tuvalet İhtiyaçları

Kedi ve Köpek Tuvalet İhtiyaçları

Kedi ve köpekler, yavruyken ve henüz herhangi bir eğitimleri yokken buldukları yere tuvaletlerini yapacaktır. Bu duruma kızmamalı ya da şaşırmamalısınız. Bu noktada onlara rehberlik ederek, doğru yönlendirmeler yapmalısınız. Aşırı tepkiler vermek ve onları korkutmak, tuvalet eğitimi sürecini olumsuz etkileyecek, siz görmeden gizli yerlere yapmaya devam edeceklerdir.

Kedi ve Köpek Maması

Kedi ve Köpek Maması

En doğru mamayı, dostunuzu sahiplenmeden önce almış olmalısınız. Bu noktada her iki canlı için de protein yönünden yüksek mamalar tercih edilmeli, belli bir düzen ile mama verilmelidir. Tuvalet eğitimi için anahtar nokta olan mama ve su verme süreçleri kontrol altında olduğu süreçte, tuvalet konusu da hızlıca çözülecektir.

Kedi ve Köpeklerde Enerji İhtiyaçları

Kedi ve Köpeklerde Enerji İhtiyaçları

Yavru ya da yetişkin fark etmeksizin, evde bir hayvanla yaşadığınız süreçte enerjiniz oldukça önemlidir. Onların sabah saatlerinde mama ve suyunu vermek için erken kalkmalı, köpeğinizi geziye çıkarmalısınız. Ayrıca onlarla olabildiğince vakit geçirmeli, saatlerce yalnız bırakmamalısınız. Oyun oynamayı seven bu iki canlı da sizinle zaman geçirmek isteyecek, siz de pozitif enerjinizle onlarla oyunlar oynamalısınız. Bir kenarda kendi kendine eğlenmesini beklemek, özellikle köpekler için mümkün değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları