Üftade Camii Nerededir ve Ne Zaman Yaptırılmıştır?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Üftade Mahmut Muhiddin tarafından çok çok eski yıllarda yaptırılmış ve bu sebepten dolayı camiye Üftade Camii adı verilmiştir.

Üftade Mahmut Muhiddin'in 1580- 1600 yılları arasında bir tarihte vefat ettiği bilinmektedir. Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda belirtilen ve 16.yüzyıl eseri olan Üftade Camii, Bursa ilimizin Yerkapı semtinde yer alıyor. Semtte bulunan kale surlarının yanında ve adını almış olan Üftade Mahallesinde yer almaktadır. Üftade Mahmut Muhiddin bu camiyi yaptırdıktan ve vefat ettikten yıllar sonra Üftade Camii, 1855 yılında meydana gelen deprem sonucunda hasar görmüştür. 

Daha önce de çeşitli depremler sonrasında hasar gören bölümleri Üftade Mahmut Muhiddin’in torunu İbrahim tarafından yaptırılmıştır ve onarımı tamamlanmıştır. Fakat 1855 yılında meydana gelen deprem sonrasında büyük kubbelerden biri yıkılmıştır ve son cemaat yerlerinin kemer, kubbe ve destek sağlayan duvarlarında büyük oranda hasar oluşmuştur. Bunun üzerine Serazkar Rıza Paşa tarafından 1869 yılında tüm hasarların giderilmesi için yeniden onarımı yaptırılmıştır. 

Üftade Camii Mimari Yapısı Nasıldır?

Caminin üzerinde 3 tane kubbe bulunmaktadır. Cemaat yerlerinde ön tarafta 3 adet, yanlarda ise birer adet kemer ile destek sağlanmıştır. İbadet yerleri ve son cemaat yeri aynı kubbe ve aynı çatı altında yer almaktadır. Üftade Cami yapısal olarak kareye daha yakın gibi görünüyor olsa da dikdörtgen yapıdadır. Caminin giriş kapısı doğu yönünde yer almaktadır. Caminin tavanı ise geometrik motifler ile bezenmiş ve kuzeye bakan duvarı ile doğuya bakan duvarlarında bulunan pencereler ile aydınlatılması sağlanmıştır. Minaresine son cemaat yerinde bulunan bir kapıdan çıkılmaktadır. Asıl giriş kapısının üzerinde ise 6 satırlık ve mermerden oluşan onarım kitabesi yer almaktadır. 

Caminin Geçirmiş Olduğu Onarım ve Tadilatlar

Üftade Cami 1869 yılında Serazkar Rıza Paşa tarafından büyük onarımı yaptırıldıktan sonra bir kez de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1975 ole 1977 yılları arasında onarılmıştır. Aynı zamanda Üftade Camii’nin bir manastır üzerine inşa edildiği geçmiş yıllardan beri iddia edilen bir konu halini almıştır. Caminin tam karşısında bir türbe bulunmaktadır ve bu türbede Üftade Mahmut Muhiddin’in mezarı yer almaktadır. Türbenin içerisinde Üftade Mahmut Muhiddin‘in mezarı dışında dört oğlunun (Mustafa, Ahmet, Mehmet ve Hayrettin) da tabutları (sandukaları) bulunmaktadır. 

Cami İçerisinde Verilen Dersler ve Cami Hakkındaki Tarihi Bazı Bilgiler

Üftade Cami içerisinde şu anda Kuran-ı Kerim kursları verilmektedir. Camide bir imam ve bir de müezzin görev yapmaktadır. Üftade Camii çok sık ziyaret edilen ve Bursa’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Günümüzde cemaat kapasitesi 500 kişi olarak bilinmektedir. Günlük vakit namazlarında 50 kişilik bir cemaati olan cami, Cuma namazlarında 400, bayram namazlarında ise 500 kişilik cemaate kavuşur. 

Bursa’da Gezilecek Yerler Arasında Üftade Camii İlk Sıralarda Yer Almaktadır

Bursa’ya herhangi bir sebepten dolayı uğramışsanız ve gezilmesi görülmesi gereken tarihi mekânları ziyaret etmek istiyorsanız, uğramanız gereken ilk adreslerden biri Üftade Camii olmalıdır. Caminin karşısında bulunan türbe de en çok ziyaret edilen türbeler arasında yer alır. Üftade Mahmut Muhiddin hakkında ve Üftade Camii hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Hazreti Üftade’nin eserlerini de okumalı ve incelemelisiniz. Üftade'nin 3 adet eseri bulunmaktadır. Bunlar; Vâkıat, Divân ve Hutbe Mecmuası‘dır. Eserlerinden sadece Divân, eski ve yeni harfler ile basılmıştır. Üftade’nin Divân eserinin içerisinde 60’ a yakın şiir ve ilahisi bulunmaktadır. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları