İnternette RTÜK Dönemi
Ucuzauc.com Uçak Bileti
İnternetin dünya genelinde ve ülkemizde hızla yaygınlaşması ile birlikte dizi sektörü de yavaş yavaş bu ortama kaymaya başladı.

. İnternet üzerinden yayınlanan dizilerde cinsel ögelerin artması, küfür sahnelerin artış göstermesine yol açtı. Radyo Televizyon Üst Kurulu olarak bilinen RTÜK de tam da bu noktada işe el atarak internet üzerinden yayınlanan programları da incelemeye hazırlanıyor. Böylece radyo ve televizyonda yapılan yayınlarda riayet edilen kurallara internet ortamında da riayet edilmesi hedefleniyor. RTÜK’ün bu alana da el atması ile birlikte internette yayınlanan dizi ve programlarda dikkate alınan kurallar artacak. 

İlhan Taşçı’dan Dikkat Çeken Açıklamalar

RTÜK üyeliği yapan İlhan Taşçı dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İlhan Taşçı, hem yazılı hem de görsel medyada nasıl bir baskı bulunuyorsa bu baskının artık internette de hissedileceğini açıkladı. İnternet yayınlarının özgürlüğü artık kısıtlanacak. Cinsel içerikli filmlerin, küfürlü sahnelerin artış gösterdiği internet dizilerinde RTÜK’ün el atması ile gerekli hassasiyetin oluşması bekleniyor. Açıklamalarını sürdüren İlhan Taşçı Demokles’in kılıcı benzetmesinde bulunarak internet ortamında artık RTÜK etkisinin artacağını açıkladı.

+18 Program İçeriklerine Kısıtlama Gelecek

RTÜK tarafından devrim gibi bir karara imza atıldı. Bu karar sayesinde internet ortamında yayınlanması uygun olmayan ancak yayınlanan dizilerin yayınlanmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Küçük çocuklarında internet kullanması ve bu tarz dizilerin yayınlandığı platformlar ulaşacağı düşünülerek artık daha titiz davranılacak. Gençlerin kişisel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen bu yayınların minimum seviyeye indirilmesi ve gerekli kurallara uyarak izleyicilerle buluşturulmasının sağlanması bekleniyor. Özetlemek gerekirse RTÜK +18 ilkesine uygun olmayan dizi ve programlar hakkında artık gerekli soruşturmaları yapma yetkisine sahip olacak.

İnternet Dizilerinde Küfrün Alenen Söylenmesi

İnternet üzerinden izleyicilerle buluşturulan dizilerde küfür ve argo ifadeler giderek artış gösteriyordu. Ancak artık internette yayınlanan dizlerde ve programlarda artık aleni bir şekilde küfredilmeyecek. Tıpkı televizyonda yayınlanan programlarda küfürler nasıl bip sesi ile kesiliyorsa artık internet üzerinden yayınlanan programlarda küfürler bu sesle kesilecek. Alınan devrim niteliğinde kararlar internet ortamında sunulan özgürlüklerin son bulması bekleniyor. Toplumda yozlaşmaya ve infiale neden olan bu yayınların RTÜK tarafından denetlenecek olması toplum nezdinde beğeniyle karşılandı. 

Kamuoyunun RTÜK’ün İnternet Ortamını İncelemeye Almasına Tepkisi

Kamuoyu tarafından RTÜK’ün internet ortamına müdahil olması gerektiğini beyan edenlerin sayıca daha fazla olduklarını söylemek mümkün. RTÜK’ün internet ortamına müdahil olma noktasında vatandaşların düşüncelerine başvurulduğunda bu konuda geç kalındığını belirten çok sayıda kişi bulunuyor. Ek olarak geç de olsa doğru bir uygulamaya imza atıldığı internet ortamında da bazı kurallara dikkat edilmesinin toplum adına yararlı olacağının da altı çizildi. Artık internet ortamında cinsel unsurların serbest bir şekilde yayınlanması, küfür vb. gibi yanlış davranışların direkt olarak söylenmesi vb. gibi davranışların tarihe karışması bekleniyor. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları