İnternetteki Sağlık Bilgilerine Dikkat
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Çoğu insan, herhangi bir konuda sağlık bilgisi almak için, internete başvurur. İnternetten bilgi almak yeterince güvenilir olabilir mi? Hangi kaynaklar yeterince güvenilir?

İnternette Kendi hastalığını Araştıran Kişilere Öneriler

Birçok kişi, vücudunda meydana gelen hastalık belirtilerine ya da şikayetlere karşı, internete başvurular. Bu konuda, farklı sitelerde gördükleri, bilgilerle tanı koymaya çalışırlar. Günümüzde bu olay, sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Çoğu zaman, konunun uzmanı olmayan kişilerin yazdığı bilgilerle, yersiz korkulara kapılırlar. İnternetin, çok büyük çaplı bir kütüphanenin, evlere açılan kapısı olduğu söylenebilir. Bazı durumlarda, en çok bilgi kirliliğinin de internette yaşandığını söylemek mümkündür. 

Bilgi kirliliğinin yaşandığı konuların başında, sağlık konuları gelir. Birbiriyle çelişen ifadeler ile konunun uzmanı olmayan kişilerin yazdığı, makalelerin sayısı oldukça fazladır. Hastalığını araştıran kişi, bu makaleleri okuduğu zaman, çoğunlukla, endişe ve üzüntüye kapıldığı görülür. İnternette, bilgi akışını sağlayan bu sitelerin, herhangi bir kontrol mekanizması bulunmamaktadır. Kişilerin, hastalık belirtilerine karşı, evhama kapılmadan, direkt konunun uzmanına muayene olmaları önerilir.

Hastalık Araştıran Kişilerin Bakması Önerilen Siteler

Hastalık araştıran kişilerin bakması önerilen yerler:

·        Konunun uzmanı olan, sağlık otoritelerinin makaleleri

·        Sağlık makalesi yazan, tanınmış, güvenilir siteler

·        Sağlık kuruluşlarının, halkı bilgilendirme amaçlı yazdığı siteler

·        Ulusal ve uluslararası platformlarda yayımlanmış, tıp makaleleri. Bu makaleler, tıbbi kelimelerin çokça bulunduğu, halk tarafından anlaşılması ağır makalelerdir.

Hastaların İnternetteki Bilgiler Işığında Tanı Koyması

Hastanın, internetteki bilgiler ışığında, kendine tanı koyması, sıklıkla görülen durumlar arasındadır. Bazı hastalıkların belirtileri, birbirine oldukça benzer özellikler gösterir. Ufak bir yağ bezesi, kanser ile karıştırılabilir. Baş ağrısı için beyinde kitle varlığından şüphe edilebilir. Panik atak şikayetleri, kalp rahatsızlığı ile ilgili kaygılar oluşturabilir. Yanlış bilgilerin sebep olduğu endişe halleri, kişide maddi ve manevi kayıplara yol açabilir. Kanserden şüphe duyulup, ileri düzey taramalar ve tetkikler yapılmasına yol açar. Bu durumlarda, maddi kayıplar oluşacaktır. 

Ayrıca, hastanın yaşadığı korku ve zaman kaybı da manevi olarak, kişiyi sıkıntıya sokacaktır. Bunun tersi durumlar da olabilir. Ciddi bir hastalığı olan kişi, internetteki bilgiler ışığında, başka hastalık tanılarıyla karıştırabilmektedir. Yapılması gereken tetkikler yapılmayarak, kişinin ileri derecede, sağlık sorunları yaşamasına neden olacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları