İstanbul gibi büyük bir metropolde yapacak o kadar çok şey var ki, hangisine öncelik versem diye düşünebiliyor insan.

Ancak güzel bir planlama ile zamanınızı iyi değerlendirip birbirinden güzel aktiviteleri aynı gün içerisinde yapabilirsiniz. Trafiği de dert etmeden sadece Beyoğlu ve civarında biraz kültür, nostalji, biraz edebiyat, biraz mimari, hepsinden de ekleyerek size hoş bir hafta sonu aktivite programı hazırladık:

Tophane - Karaköy sahilinde kısa bir yürüyüş yapın

Tophane - Karaköy sahilinde kısa bir yürüyüş yapın

İster Dolmabahçe'den başlayın, isterseniz Tophane'den… Karaköy'e kadar uzanan sahilde denizin iyot kokusunu ciğerlerinize çekerek bir yürüyüş hafta sonunda olduğunuzu bir kez daha size kanıtlayacak. Tophane'de soluklanıp bir çay ya da kahve içmenin keyfi ise bambaşka

Beyoğlu TÜRVAK Sinema Tiyatro Müzesi’ndeki eserleri inceleyin

Beyoğlu TÜRVAK Sinema Tiyatro Müzesi’ndeki eserleri inceleyin

Beyoğlu'nda yer alan TÜRVAK Sinema Müzesi sayesinde Türk filmlerinin ve Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinin balmumu heykelleriyle, filmlerinin çekiliş hikayeleriyle, binlerce film afiş ile buluşmak ister misiniz? 5 katlı bir yapıda kurulan bu müze sayesinde çocukluğunuza dönebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.  Sadece pazartesi günleri kapalı olan bu müze, diğer günler saat 10.00'dan akşam 18.00'e kadar ziyaretçilerini ağırlıyor. Giriş ücretleri de normal 10 TL iken, öğrenciler içinse 5 lira (2017). Şehit aileleri, engelliler, gaziler ve okul öncesi çocuklardan ücret alınmıyor.

Masumiyet Müzesi’ni gezin

Masumiyet Müzesi’ni gezin

Orhan Pamuk'un roman ve müze projesi olarak hayata geçirilen bu proje, sizin için seçtiğimiz 2. hafta sonu aktivitesi. Orhan Pamuk'un 1990 yılında yazmaya başladığı Masumiyet Müzesi romanı, 1974 - 2000 yılları arasında geçen bir aşkı anlatıyor. Geçmişe dönüşlerle birlikte roman 1950'li yılların İstanbul'unu 2000'lere kadar taşıyor. Romanın başkahramanlarının kullandığı, görüp işittiği, hatta hayal ettiği şeyler büyük bir özenle düzenlenmiş vitrinlerde ziyaretçileriyle buluşuyor. Ama "ben romanı okumadım" dediğinizi duyar gibiyiz. Romanı okumamış olsanız da müzeden zevk alabilir, farklı bir bakış açısı yakalayıp romanı da okumak isteyebilirsiniz.  Müze, saat 10.00'dan akşam 18.00'e kadar açık.

Orhan Kemal Müzesi’ne gidin

Orhan Kemal Müzesi’ne gidin

Eskici ve Oğulları, 72.Koğuş, Hanımın Çiftliği romanlarıyla tanıdığımız 1970 yılında hayata veda eden Orhan Kemal'in müzesi de Beyoğlu'nda yer alıyor. Müzede Orhan Kemal'in kişisel eşyalarından,  yakın arkadaşı fotoğraf sanatçısı Ara Güler tarafından çekilmiş özel yaşamıyla ilgili 70 fotoğrafı, kitaplarının orijinal el yazısı halleri, ilk  baskıları, özel mektuplar, çalışma odası ve daktilosu, kalemi gibi özel eşyalarının yanı sıra öldüğünde yüzünün kalıbı gibi ilginç ayrıntılarla da karşılaşacaksınız. Orhan Kemal Müzesi haftanın her günü 10.00 - 19.00 saatleri arasında açık ve giriş ücretleri ise şöyle:  Üç katlı müzede bir de kitaplık ve İkbal Kahvesi adlı kafe var. İkbal Kahvesi'nde bir yorgunluk çayı veya kahvesi içerken Orhan Kemal ve arkadaşlarının fotoğraflarıyla süslü bu kahvede Orhan Kemal'in penceresinden hayata bakmış, hem de Cihangir havasını solumuş, keyiflenmiş olacaksınız.

Miniatürk’te bol bol fotoğraf çekin

Miniatürk’te bol bol fotoğraf çekin

Türk tarihi eserlerinin minyatür haline getirilmiş hallerini görmediyseniz, hemen şimdi bir Miniatürk turu yapmalısınız. özellikle çocuklarla yapılacak hafta sonu programınıza mutlaka eklemeniz gereken bir aktivite. Türk topraklarında iz bırakmış birçok medeniyetin zengin mimari eserlerini 1/25 oranında küçültülmüş modellerini görebileceğiniz Miniatürk'e giriş ücretleri de çok uygun.   Haftanın her günü 10.00'dan 18.00'e kadar açık olan Miniaturk, 60.000 metrekarelik bir alanda çocuklar için oyun parkları ve çay bahçelerine de ev sahipliği yapıyor.

Nevizade'de yemek yiyin

Nevizade'de yemek yiyin

Kültür, sanat, edebiyat derken yorulmuş ve biraz da acıkmış olabilirsiniz. İşte Beyoğlu sokaklarında geze geze gidebileceğiniz, zevkli bir yolculuk sonrası Nevizade'de yemeğinizi yiyebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Galatasaray Balık Pazarı'nın hemen arka tarafında yer alan Nevizade Sokağı'nda eğer ayaküstü bir şeyler yemek isterseniz Mercan Kokoreç'i; yok oturalım, keyifle sohbetimizi yaparken canlı fasıl, güzel yemekler, mezeler bize eşlik etsin diyorsanız, Ney'le Mey'le ya da Nevizade Restoran'ı denemenizi tavsiye ediyoruz.

İnci Pastanesi’ne gidin ve profiterol tadın

İnci Pastanesi’ne gidin ve profiterol tadın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları