İzmir - İstanbul Arasındaki Projenin Önemli Detayları
Ucuzauc.com Uçak Bileti
2010 yılından beri inşaatı süren İstanbul İzmir karayolunun son etabına gelindi. Projenin en büyük ayağı olarak belirtilen Osmangazi Köprüsü aynı tarihlerde hizmete açılmış ve ücreti yüzünden birçok eleştiriye maruz kalmıştı.

Osmangazi köprüsü iki şehir arasındaki mesafeyi 79 kilometre daha kısaltmaktadır. Daha önce 9.5 saatte alınan yol son yapılacak çalışmalardan sonra 4.5 saate kadar indirilecek. Geçtiğimiz yıllarda 201 kilometresi ana gövde ve aynı zaman da 33 kilometresi de yan yol bağlantıları şeklinde hizmete açılan karayolu, 4 Ağustos 2019 tarihinde ve saat 15.00 de 183 kilometrekare ana gövde ve ayrıca 9 kilometresi bağlantı yolları olacak şekilde bünyesine yeni yollar katacaktır. Ortalama 192 kilometrelik yolun Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ ın katkıları ile hizmete açılacağı söylendi. 

Türkiye’nin En Büyük Projesinde Sona Geliniyor

Yeni yapılan 404 kilometrelik İzmir-İstanbul karayolu ekonomik katkı sağlayarak, hem zaman hem de akaryakıt tasarrufu edilmesini imkân kılacak. Yapılan otoyolun güzergâhı üzerinde birçok sanayi mamullerinin bulunduğu fabrikalar bulunmakta. Aynı zamanda tarım ürünlerinin taşınmasında kolaylık sağlayacak karayolu için yurtdışından birçok mühendis görevlendirildi.

Toplam Uzunluk Yarıya Düşecek

Daha öncesinden 500 kilometre olan otoyol son yapılan bağlantılar ile birlikte 400 kilometreye düşecek. Bu inşa için ortalama şimdiye kadar 7 milyar dolar harcama yapıldığını belirten yetkililer bu meblağın 2,5 milyar liranın kamulaştırma işlemleri için kullanıldığını belirttiler. Kamu kaynağı kullanılmayan projede sadece işletecek firma tarafından giderler karşılandı. Günlük ortalama 4 milyon dolar harcama yapılan proje için daha öncesinde 7 senede bitecek denilmiş fakat yaşanan bazı aksiliklerden dolayı 9. Yılında tamamlanması sağlanmıştır. Karayolu için birçok tünel ve bağlantı yolları aynı zamanda köprüler inşa edilerek hızlı ve rahat bir yolculuk hedeflenmiştir. 

Projede Bir Çok Kişi Görev Aldı

Ortalama 9 yıldır devam eden projede sona yaklaşırken kayıtlı olarak çalışan personel sayısı 5 bin kişi olarak bildirildi. Aynı zamanda otoyol bittikten sonra sadece bakım ve onarım için ayrıca Bin kişinin görevlendirileceği belirtildi. Otoyol için 6 şehirde hummalı çalışmalar devam etmektedir. Karayolunun tamamlanmasın ardından İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir üzerinden hızlı şekilde ulaşım sağlanacaktır.

Projenin Aynı Zamanda Ülke Ekonomisine Katkıları Çok Fazla

Yapılan çalışmalar sonuçlandığında 9.5 saatte biten yolculuk çalışmalardan sonlandığında 4.5 saate indirilmiş olacak. Bu da gerek uzun vaade de ülke ekonomisine gerekse de zaman kazanmada birçok kişiye büyük avantajlar sağlayacaktır. Ayrıca şehirlerarası seyahat süresinin kısalması ile ekonomik anlamada çeşitli kazanımları olacak. İzmir-İstanbul karayolu ekonomik anlamda büyük katkısı olacak. Ayrıca hem zaman hem de akaryakıt tasarrufu edilmesini imkân sunacak bu proje ülkemiz için son derece önemli olup, projede artık sona yaklaşılıyor. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları