İzmir Tarihi Asansör'ün İlginç Hikâyesi
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Ülkemizdeki en güzel şehirlerden birisi olan İzmir, bünyesinde birçok tarihi eseri ve o tarihi eserlerin hikâyelerini barındırıyor. Eğer İzmirli değilseniz veya İzmir’e hiç gelmemişseniz, şehrin simgelerinden birisi olan Tarihi Asansör’ün muazzam yapısını ve hikâyesini anlattıktan sonra, mutlaka bu şehre gelmek isteyeceksiniz.

1907 yıllarında Karataş

1907 yıllarında Karataş

Eskiden Karataş, gayrimüslimlerin yaşadığı, birbirinden farklı kültürleri barındıran bir semtti. Sahil şeridinde bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi arasında, 58 metrelik bir yükseklik farkı bulunur. Bu iki yerleşim bölgesi arasındaki ulaşım, sadece yürüyerek sağlanıyordu ve Müslüman kesim için farklı, gayrimüslimler için farklı adlarla anılıyordu. Müslümanlar Karataş Merdiveni olarak, bölgede yaşayan Yahudiler ise Devidasların Merdiveni olarak adlandırdılar ulaşım sağladıkları 155 basamağı. 

Devidas Ailesi ve tarihi yapının oluşturulması arasında güçlü bir ilişki var.

Devidas Ailesi ve tarihi yapının oluşturulması arasında güçlü bir ilişki var.

Uzun zamandır o bölgede yaşayan halkın anlattıklarına göre; Devidas Ailesi’nin bir ferdi, merdivenlerde yürürken düşüyor ve ayağını kırıyor. Daha sonra bu olayı öğrenen ve ailenin yakın dostlarından biri olan Nesim Levi Bayraklıoğlu, Mithatpaşa ve Halil Rıfat Paşa bölgeleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için meşhur Tarihi Asansör’ü yaptırır.

Asansör inşa edilirken, en sağlam malzemelerin kullanılmasına özen gösterildi.

Asansör inşa edilirken, en sağlam malzemelerin kullanılmasına özen gösterildi.

Asansör, taş yapı üzerine tuğla örülerek yapılır ve balkona kadar küçülerek giden tuğla döşemeleri, özel olarak Marsilya’dan getirilir. Asansör yapıldıktan sonra, giriş kapısına bir kitabe yerleştirirler ve o kitabenin üzerinde, hem Fransızca hem de İbranice “Asansör 1907 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından inşa ettirilmiştir” yazarlar. Ayrıca asansörün varış noktasında, ahşaptan bir balkon bulunuyor ve bu balkonun korkulukları oldukça güzel motiflerle süslü. 

Tarihi Asansör, hem buharla hem de elektrik enerjisi ile çalışıyordu.  

Her şeyin özenle düşünüldüğü yapıya, çift kabin yerleştirildi. Solda yer alan kabin su buharıyla, sağda yer alan kabin ise elektrik enerjisiyle çalışıyordu. Mithatpaşa tarafında bulunan girişin yanına hidrolik kazan dairesi, Halil Rıfat Paşa tarafında bulunan çıkışın yanına ise makine dairesi yapıldı. 

Zaman içerisinde mülkiyet hakkı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

1942 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu, Tarihi Asansör’ün mülkiyetini Şerif Remzi Reyent’e devretti ve elde ettiği parayı, Karataş Musevi Hastanesi’ne bağışladı. Şerif Remzi Reyent’in vefatından sonra yapının mülkiyeti yeğeni, Ayla Ökmen’e kaldı. Bazı talihsiz olaylardan dolayı Tarihi Asansör, bir süre hizmet vermedi. Ayla Ökmen de 1983 yılında, yapıyı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. 2 yıl sonra yapılan restorasyonlarla her iki kabini de elektrikle çalışır hâle getirildi. Belli bir süre daha sadece asansör olarak hizmet veren yapı, 1992 yılında tekrar restore edilerek şehrin turizmine kazandırıldı.

Asansörün bulunduğu sokağa Dario Moreno Sokak ismi verildi.

Asansörün bulunduğu sokağa Dario Moreno Sokak ismi verildi.

Tarihi Asansör’ün bulunduğu ve eski adı Asansör Sokağı olan şirin sokağa, İzmir’in ünlü sanatçısı Dario Moreno’nun adı verildi. Çünkü bu sokakta, bir zamanlar Dario Moreno’nun yaşadığı ev bulunuyor. Ayrıca sokağın içinde, karşılıklı olarak inşa edilmiş eski Rum evlerini de görmek mümkün. Tarihi Asansör’e bindiğinizde, içeride çalan Dario Moreno’nun şarkılarını dinleyerek, kısa bir nostalji yaşayacaksınız.   

1907’den günümüze kadar, göz alıcı görünümünden hiçbir şey kaybetmedi. 

100 yılı aşkın süredir ayakta kalmayı başarmış olan Tarihi Asansör, şehri ziyarete gelenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Şu anda kafe, bar, restoran olarak da hizmet veren tarihi yapı, eşsiz İzmir manzarasını izleyebileceğiniz ve göz kamaştırıcı fotoğraflar çekebileceğiniz muhteşem bir konuma sahip. Sabah 8’den gece 12’ye kadar, haftanın her günü ziyarete açık.   

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları