Kadınlarda İdrar Kaçırma Hastalık Mıdır?

Bir kişinin kontrol dışı idrarını tutamaması durumuna idrar kaçırma denilir. Özellikle kadınlarda bu durum menopoz sonrası dönemlerde çok sık yaşanır hale gelir. Bu sorun elbette ki hem sosyal hayat içerisinde hem de hijyenik açıdan zorluklar, sıkıntılar demektir. Tedavisi için mutlaka bir uzmana görüşülmesi gerekmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri arasında birinci sırayı genetik yapı alır. Eğer bağ dokusun dagenetik olarak bir zayıflık ya da sarkma yaşanmışsa bu problem oluşur. Diğer sebeplere gelince zor yapılan doğumlar, vajinal operasyonlar, menopoz, alınan radyasyon tedavisi ve kabızlık durumları etkendir.

İdrar Kaçırma Çeşitleri

İdrar kaçırma 3 tipe ayrılabilir. Biri strese bağlı olan idrar kaçırmadır. Bir öksürme ile bile söz konusu olabilir. Diğeri nedensiz bir şekilde idrar kesesinin kasılması sonucu oluşur. Buna da bir su sesi bile etken olabilir.Diğer neden ise şeker hastalığı ya da sinir hastalıkları sebebi ile idrar kaçırma durumları yaşanabilmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma kuşkusuz hayat kalitesini de aynı oranda düşüren, olumsuz etkileyen bir sorundur. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla ortaya çıkar.Özellikle 40 yaş sonrası oran hayli yüksektir. Ağır kaldırmakla bile kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Sık sık tuvalete yetişememe sorunu vardır. Gün içerisinde bu durumu sık yaşamak kadında sosyal hayatın neredeyse bitmesine, uzaklaşmasına neden olur.

Obezite birçok hastalığın nedeni olarak gösterilmektedir. Aşırı kilo hali idrar kaçırmada da maalesef ki etken bir faktördür. Çünkü karındaki basınç idrar yollarını olumsuz etkilemektedir. Normal kilo sınırlarında olunduğunda ise bu durum ortadan kalkacak ve sıkıntı azalacaktır. İdrar kaçırma sorunu kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Diğer taraftan idrar kaçırma başka hastalıklar için de sorun başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Bunların başında şeker hastalığı ve sinir sistemine bağlı hastalıklar gelir. Bir kişinin kanda şeker seviyesi yüksekse kişi sık sık idrara çıkar ve elbette ki idrar kaçırma da aynı sıklıkta gündeme gelir. Gün içerisinde idrara çıkma sayısı dikkat çekici olduğu takdirde kesinlikle tedavi aşamasına gelinmiş demektir.

 

kadınlarda idrar kaçırma kadın Ucuzauc.com Uçak Bileti