Hayvan dostlarımız arasında belki de en karakteristik özelliklere sahip olan canlı kedilerdir. Kedilerin güçlü karakteristik özelliklerinin bulunmasının en önemli etkisi kimseye güvenememesi ve oldukça keski tutumlar sergilemesidir. Bu nedenle kedinizi bazı konularda eğitmeye gerek duymazsınız.

Kedileri Tuvalete Alıştırma

Kediler kendilerini güvence altına almak istemeleri ve diğer bütün canlılara karışı güvensiz ve temkinli bir tutum sergilemeleri güvensiz davranmalarının ve arkalarında bir iz bırakmamalarının sonucudur. Tuvaletlerini yaptıktan sonra çişlerini ve ya kakalarını örtmeleri kendilerini koruma güdüsünden meydana çıkmıştır. Bu yüzden kedinizin rahat eşeleyebileceği kum ya da toprak bir alan olması kedinizi  tuvalete alıştırmak için yeterli olacaktır. Çünkü birçok kedi doğduğu andan itibaren annelerinden ve ya içgüdüsel olarak birçok özelliği benimsemiş oluyor. Bu durum da kedi sahipleri için büyük bir avantaj sağlıyor.

Kedi Tuvaleti İçin Gerekli Alanlar

Kedi Tuvaleti İçin Gerekli Alanlar

Kediler genelde sakin çok ayakaltı olmayan alanlarda tuvaletlerini daha rahat yaptıkları bilinmektedir. Bu yüzden eğer bahçeli evde yaşıyorsanız kendi tuvalet yerini  kendisi bulur. Ancak apartman tarzı alanlarda yaşıyorsanız kedinizin kumunu daha sakin alanlara bırakmanız gerekecek. Kediniz fiziksel ve ya psikolojik olarak kendini  iyi hissetmediği zamanlarda tuvaletinin üstünü örtmez, bu durum can sıkıcı olabilir.  Kedinizin tuvaletini kontrol etmeli mümkünse ya kumu ya da tuvaletin yerini değiştirmek kediniz için avantaj olacaktır.

Kedi Kumu İçin Yapılması Gerekenler

Kedi Kumu İçin Yapılması Gerekenler

Her kedi kendine özgü karaktere sahiptir. Evlerinden dışarı çıktıklarında ya da başka bir eve geldikleri zaman ulu orta yerlere değil yine saksı tarzı ürünlerin içine tuvaletlerini yaparlar. Bu durum nerede olursa olsun kediler için geçerli bir durumdur. Kedinizin tuvaletinin yerini öğrenmesi için kum kabı daha boşken kedinizi içine bırakmanız olacaktır.

Böylece kediniz kendisi merak edecek, kumu eşeleyecek ve oranın kendi mahrem alanı olduğunu bilecektir. Kedi kumunun dışkı ve idrar atıklarının partikül şeklinde olur. Bu partikülleri bir kürek yardımıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Temizlikten sonra kum miktarı azalacağından kaba düzenli olarak kum eklemeyi unutmayın. Ve kum kabını 15-20 günde bir yıkamanız gereklidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları