Kediler de doğadan ayrılıp insanlarla yaşamaya başladıkları andan itibaren hazır mamalar ile beslenmeye başladı.

Kediler köpeklere oranla çok daha fazla mama ayrımı yapmakta ve her mamayı beğenmemektedir. Ancak bakıldığında her kedinin mutlaka hayır diyemeyeceği bir mama çeşidi bulunur. Fakat kedinizin sevmediği bir mamada diretmeniz ne kadar yanlışsa, çok sevdi diye içeriğinin önemsizleşmesi de bir o kadar yanlıştır. Bu noktada dikkate alınması gereken şey kedinizin çok fazla sevmesi değil, onun sağlığıdır.

Kedinizin Yaşı, Mama Seçiminde Önemli Bir Rol Oynar

Kedinizin Yaşı, Mama Seçiminde Önemli Bir Rol Oynar

Kediniz yavruluğundan itibaren hızlı bir büyüme süreci yaşar. Ancak yavruluktan yetişkinliğe gelene kadar mama seçimi çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin tamamen oluşturulduğu bu süreçte, doğru mama seçimi gerekir. Yavru kediler, yetiştin kedilere göre çok daha yağlı ve kalorili mamalarla beslenir. Ancak yetişkinliğe geçildiğinden itibaren daha az kalorili mama tercihleri yapılmalıdır.

Ayrıca mamaların protein oranları da her zaman yüksek olmalı, kediler için alerjen olabilen glüten, soya ve mısır unu gibi gıdalar mamaların içinde bulunmamalıdır. Doğru seçimleri yaparken kedilerin en çok sevdiği içeriklerden olan ton balıklı ve hindili ıslak mamalar üzerinden seçim yapılması, onların damak zevkine de saygı göstermenizi sağlar.

Yaşlı Kediler, Mama Seçiminde Dikkate Alınmalı

Yaşlı Kediler, Mama Seçiminde Dikkate Alınmalı

Kediler yavruluktan ayrıldıkları andan sonra daha az aktif ve daha sakin bir yaşam sürerler. Günün çoğunda uyumayı tercih eden kediler, yüksek kalorili gıdalar ile beslenmemelidir. Obezite ve kalp rahatsızlıklarına sebep olan yağlı mamalar, ileri yaştaki kediler için önerilmez. Hareket kabiliyeti düşmüş ve sürekli yatan kediler yüksek kalorili mamalar ile beslendikleri takdirde sürekli kilo alarak pek çok sağlık sorunu yaşarlar.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Kedilerin kısırlaştırma sonrası yeme düzenine dikkat edilmelidir. Kısırlaştırma kedilerde metabolizmayı yavaşlatan bir işlemdir. Bu da yine yaşlı kedilerde olduğu kadar olmasa bile diyet programı uygulanması gerektiği anlamına gelir. Yavaşlayan metabolizma sonucu kilo alma ve obezite problemleri oluşabilen kediler için üretilen kısırlaştırılmış kedi mamaları, hem kedilerinizin çok seveceği hem de sağlıklarına iyi gelecek içeriklerle üretilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları