Kolajen Ne İçin Kullanılır? sorusuna yanıt bulmak ve doğru besin takviyelerini kullanmak için makalemizi mutlaka okuyunuz.

Kolajen, fibroblastlar ve farklı hücreler tarafından oluşturulan bir protein türüdür. İnsan vücudundaki dokular çok miktarda kolajen içerir. Kolajen bağ dokularını güçlendirir, cildi sıkılaştırır ve esnekleştirir.

Kolajenler, derinin alt tabakasında yer alan eklem, organ ve tendomların sağlıklı biçimde konumlanmasına katkı sağlar. Vücutta hemen hemen 16 değişik kolajen tipi vardır. Günlük hayatta yaşanan stres, yorgunluk, sigara kullanımı, hava kirliliğinin yanında yaşın ilerlemesi kolajen miktarını azaltan nedenlerdir. Kolajen miktarı azaldığı zaman da cilt kuruması, matlaşma, sarkma ve kırışma gibi durumlar kaçınılmaz olur. 

Kolajen Mucizesi

 Kolajen demek sağlıklı bir cilt demektir. Vücut için oldukça önemli olan bu protein türü vücut bütünlüğünü korur ve bağ dokuları güçlendirir. Bu tarz temel işlevlere sahip olan kolajen; genellikle eklem kas ve tendomlarında yer alır. Kolajenler cildin orta kısmında yer alan dermis tabakasının %80'inini oluşturur. Dermis tabakası epidermisin hemen altında yer alır. Çevresel faktörler, psikolojik nedenler, yaşlanma gibi durumlar ile kolajen miktarı büyük ölçüde azalır ve cilt elastikiyetini yitirir, birçok bozulma meydana gelir. Bu noktada doktor kontrolü altında kolajen takviyesi yapılabilir.

Kolajen Elde Etmenin Yolları

Vücuda esneklik, ve canlılık veren kolajen,  kişinin  beslenme düzenine dikkat etmesi halinde kolaylıkla gıdalardan alınabilir. Kolajen maddesi çoğunlukla hayvansal ürünlerde vardır. Bol miktarda et ve et suyu tüketimi, tavuk ve sığır jeletini, yeşil yapraklı taze sebzeler, narenciye, sarımsak, kırmızı sebze ve meyvelerde bulunur. Bu gıdalar bol miktarda ve düzenli şekilde tüketildiğinde vücuttaki kolajen proteini artış gösterir. Ancak bazen beslenme ile de yeterli miktarda kolajen üretimi sağlanamaz. Bu kişilere cilt bakım ürünleri ya da kolajen takviyeleri önerisinde bulunulabilir.

Kolajen Takviyesi İle Cildiniz Gençleşsin

 Vücutta yaygın şekilde bulunan kolajen önemli bir proteindir. Kolajen takviyesi almak isteyen kişiler vücutlarındaki kolajen miktarının artarak daha sağlıklı hale gelmesini bekler. Kolajen takviyelerinin vücuda saymaklar bitmeyecek kadar faydası vardır. Sadece cilt sağlığı açısından değil genel anlamda kolajen birçok sağlık problemini önleyici özellik taşır. Eğer kolajen takviyesi sadece yüz bölgesindeki problemleri gidermek adına kullanılacaksa serum bazlı takviyeler tercih edilir. Doğrudan yüze uygulanan kolajen takviyeleri sayesinde cildiniz daha parlak, genç ve sağlıklı bir görünüm alır.

Kolajen Takviyesinin Fayda Etmediği Şey Yok!

 Toz halinde olan ve suya karıştırılarak tüketilen kolajen takviyeleri de mevcuttur. Vücut tarafından kolayca emilen kolajen kas oluşumuna katkı sağlar. Ayrıca kemiklerin aşınmasını önleme görevini üstlenen kıkırdakların üretimini arttırır. Bu sayede eklem ağrılarının önüne geçilmiş olur. Kolajen takviyesi kalp sağlığı üzerinde de olumlu etki yapar. Damar sertleşmesi, yüksek kolesterol gibi durumları iyileştirici özelik taşır. Damar tıkanıklıklarını ve kalp krizlerini önleyici etkisi bulunur. Hap şeklinde tüketilebilen kolajen takviyeleri ile kalp sağlığına katkı sunmak mümkündür. Kolajen takviyesi saçlar üzerinde de olumlu etkileri olan mucizevi bir proteindir. Saç beyazlaması ve güçsüzleşmesi gibi durumları geciktirir.

Kolajen Takviyesi Yan Etki Yapar mı?

 Kolajen takviyeleri pek çok kişi tarafından kullanılır. Şimdiye dek kolajen takviyesi sonucu ciddi yan etki ortaya çıkmamıştır. Ancak, kolajen kullanımı sırasında bazı hafif yan etkiler görülebilir. Sindirim sistemi problemleri ve ağızda kötü tat oluşmasına sebep olabilir. Kolajen takviyeleri genellikle farklı mineral ve vitaminler de içerdiği için mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Özellikle de çocukların ve hamilelerin bu konuda dikkatli olması gerekir. İçeriğindeki maddelere karşı alerjisi olan kişiler de olabilir. Bu nedenle en doğru olan doktor tavsiyesinde kolajen desteği almaktır.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları