Herkes evcil hayvan olarak bir yavru köpek ister. Çok şirin ve sevimli olan bu canlıları beslemek istediğinizde, işlerin göründüğü kadar kolay ve sevimli olmadığı anlaşılır.

Özellikle  yavru köpekler büyük bir sabır ve emek gerektirir. Köpek sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı detaylar bulunur.

Köpek Sahiplenmede İlk 3 Gün

Köpek Sahiplenmede İlk 3 Gün

Bir yavru köpeği alıp eve getirdiğinizde, ne kadar fiziksel olarak hazırlıklı da olsanız hiç beklemeyeceğiniz sorunlar baş gösterecektir. Annesi ve kardeşlerinden ayrılan bu yavru en az 3 gün boyunca sürekli ağlayacak ve bağıracaktır. Bu süreçte sakinliğinizi korumalı, ona sevgi göstermeli ancak bunu o ağladığında yapmamalısınız. Eğer ağladıkça yanına gidip onu severseniz, büyüse bile sizi çağırmak için ağlayacak ya da havlayacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Evde köpek besleyenler bilir ki, köpeklerin tuvalet eğitimleri hiç bitmez. Hiç beklenilmeyen bir anda, yerde çiş ya da kaka bulunur. Bu yüzden evde köpek beslerken köpeğinizi belli bir yaşa kadar asla tüm eve salmamalı, gözetim altında tutabileceğiniz alanlarda özgür olmalıdır. Tuvalet eğitimi her köpekte aynı süreçlerde olmaz. Sahibiyle alakalı olan bu süreçte, köpek sahibi ne kadar sakin ve sabırlı ise eğitim ve yönlendirme işi o kadar hızlı öğrenilecektir.

Köpeklerde Diş Kaşıntısı

Köpeklerde Diş Kaşıntısı

Yavru köpekler ilk 6 ay boyunca diş kaşıntısı-diş dökme-yeniden diş çıkarma evrelerini yaşar. Bu süreçte doğru ve yanlış ayırt etmeksizin bulduğu her şeyi kemirmek ister. Sizin bu noktada yapmanız gereken şey doğru yönlendirme ile çiğneme oyuncakları ve kemiklerine yöneltmektir.

Köpeklerde Fırsatçılık

Köpeklerde Fırsatçılık

Büyük ya da küçük olsun, tüm köpekler fırsatçı canlılardır. Kimi sizin önünüzde yapar kimi ise arkanızı dönmenizi bekler. Masanın üstünde bir yemek bulunduğunda köpeğiniz siz fark etmeseniz bile onun kokusunu çoktan almıştır ve fırsat kolluyordur.

Köpekleri Gezdirme

Köpekleri Gezdirme

Küçük ırk ve büyük ırk fark etmeksizin aşı programı tamamlanan tüm köpekler günde en az 2 kez yürüyüşe çıkartılmalıdır. Bunun için üşengeçlik yapacak ya da fırsat bulamayacaksınız, kedi sahiplenmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Köpekler enerjilerini atmadığı durumlarda davranış bozuklukları gösterir. Bunu engellemenin ve tuvalet eğitiminin en doğru yolu en az 2 kez köpeğinizle yürüyüşe ya da koşuya çıkmanızdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları