Köpekler Günde Ne Kadar Mama Yemesi gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bilinçli bir şekilde köpeğinizi yedirmek isteyenler yazımızı mutlaka okumalısınız.

Köpekler insanlığın gelişiminden beri bir şekilde hayatlarımıza dâhil olmuş ve insanlarla yaşamaya mükemmel bir uyum sağlamış canlılardır. Neredeyse kendi başlarına artık hayatlarını idame ettiremez hale gelen bu canlılar, insanlara muhtaç pozisyondadır.

Evlerde ya da bahçelerde beslenen köpekler için beslenme, hayatlarının ne şekilde devam edeceğini belirleyen kritik bir konudur.

Beslenme kontrolü her daim sahipleri tarafından sağlanmalı, gelişigüzel besleme yollarından uzak durulmalıdır. Hem kedilerde hem de köpeklerde pek çok besinin alerjik reaksiyonlara sebep olduğu bilinir. Bu besinlerin neler olduğu bilinmeli, köpek beslenmelerinde bu besinlerden uzak durulmalıdır.

Yavru Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler anne sütünden kesildikleri andan itibaren yeni sahipleriyle tanışmaya başlar. Bu süreçte ilk kez süt hariç bir gıda ile tanışacaktır. Bağışıklık desteğini bu zamana kadar anne sütünden temin eden yavrunun, bu süreçten sonra da yine bağışıklığını destekleyen mama içerikleriyle beslenmesi gerekir. Özellikle 1 yaşına kadar olan süreçte bağışıklık sistemi ve kemik gelişimi tamamlanacağı için, mama seçimi bir hayli önemlidir. 

Ne sıklıkla beslenmeli konusunda, kedilere nazaran köpekler daha kontrollü beslenmelidir. Kuru mama tercih edilmesi gereken köpekler, çok obur hayvanlar olduğu için mama kabı önünde ve kontrolsüz bir şekilde sürekli dolu durdurulmamalıdır. Özellikle ev içinde tuvalet eğitimi verilen yavru köpeklerin belli saatleri olmalı, gün içinde 4 öğün kadar beslenmeli, suyu her daim yanında ve temiz olmalıdır.

Yetişkin Köpeklerde Beslenme Şekilleri

Köpekler yavruyken düşük gramaj ancak sık besleme sürecini takip ederler. Özellikle tuvalet eğitimi için çok faydalı olan kontrollü besleme, yetişkinlik sürecinde de aynı şekilde olmalıdır. Ancak değişen şudur ki, yetişkin köpekler yavruluklarının neredeyse 2 katını yerler. Bu noktada hem mama paketlerinin üstündeki talimatlar, hem de veteriner hekimlerinizin talimatları doğrultusunda günlük 1-2 öğün besleme düzenine geçilir.

Gramaj olarak fazla, öğün olarak az olan beslenme düzeninde köpekler artık mesaneleri ve bağırsakları geliştiği için gezinti saatlerini bekleyebilecek, tuvalet konusunda da yavruyken olduğu gibi sıkıntılar yaşanmayacaktır. Protein değeri yüksek, karbonhidrat ve tahıl oranı düşük mamalar köpekler için en doğru mama seçimleridir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları