Üçüncü dalga Avrupa'yı tehdit ediyor. Ülkeler teker teker tekrar karantinaya giriyor. İtalya karantinaya girdi. Avrupa aşı kargaşasında. Fransa hastanelerdeki vaka sayısı arttıkça hastaları Paris 'ten tahliye edecek.
Bir Covid hastası Paris'ten uçakla tahliye ediliyor. Kaynak: AP: Associated Press
Daha erken bir dalga sırasında yüksek hızlı trenle tahliye edilen bir Covid hastası Kredi: EPA
Bir polis memuru Roma'da kapatmayı uyguluyor Kredi: EPA

Almanya ve Polonya da vakalarda bir artış görüyor ve AB enfeksiyon oranı, yükselişin arkasında yeni Covid varyantlarının yayılmasıyla birlikte Şubat ayının başından bu yana en yüksek seviyesinde.

Yeni vakalar dalgası, üretimdeki gecikmeler, siyasi iç çekişmeler ve Astrazeneca aşırmasına karşı halkın şüpheciliğiyle engellenen AB'nin aşı uygulamasının karmaşasının ortasında geliyor . 

Birleşik Krallık , Haziran ayı başlarında kısıtlamaları hafifletme ve tüm yetişkinleri aşılama yolunda görünürken , Avrupa tam tersi yönde ilerliyor gibi görünüyor.

Hollanda, Dünya Sağlık Örgütü'nün aşı ile bir bağlantısı olmadığını söylese de, kan pıhtısı korkusu nedeniyle AstraZeneca aşısının kullanımını askıya almak için İrlanda'ya katıldı.

Şöyle gelir:

  • Kuaförler kilitli asansör olarak Galler'de bugünden itibaren açılıyor, ancak İngiltere'deki insanlar dört hafta beklemek zorunda kalacak
  • İngilizler bu yaz Covid aşısı olmadan Türkiye'ye gidebilir
  • Bir uzman uyardığı halde sonbaharda vakalar artacak .
  • Hollanda, AstraZeneca jab'ı askıya alan en son ülke

İtalya, hastaneler artan sayılarla başa çıkmakta zorlanırken Cuma günü yaklaşık 27.000 vaka ve 380 ölüm kaydetti .

Ülkenin Başbakanı, İtalya'nın geçen yıl Avrupa'nın Covid merkez üssü olduğu bu zamana benzer bir durumla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı .

Başbakan Mario Draghi, "Sağlık acil durumunun başlamasından bir yıldan fazla bir süre sonra, maalesef yeni bir enfeksiyon dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi.

Yeni kilitlenme yürürlüğe girmeden önce Roma'daki bir barda sandalyeler son kez kaldırılıyor Kaynak : Reuters
Paris'te bir yoğun bakım ünitesinde bir Covid hastasını tedavi eden personel Kaynak: AFP

"Geçen baharda olanların anısı canlı ve bir daha olmasını önlemek için her şeyi yapacağız."

Roma çevresindeki bölge de dahil olmak üzere, ülkenin çoğu, barlar ve restoranların yanı sıra çoğu dükkanın kapalı olduğu ev dışındaki hareketlere yönelik daha katı kısıtlamalar altında.

Paris'teki yetkililer, virüsün yeni varyantlarının yoğun bakım ünitelerini doldurması ve sınırlı aşı tedarikinin aşılama çabalarını azaltması nedeniyle bölgenin yeni bir kilitlemeye doğru ilerlediğini söylüyor .

Hafta sonu boyunca özel sağlık uçakları hastaları Paris bölgesinden daha az doygun bölgelere sevk etti ve yüksek hızlı trenler de bu hafta sonunda hizmete girecek.

Ulusal sağlık kurumu başkanı Jerome Salomon Pazar günü BFM televizyonunda "Eğer kilitlemek zorunda kalırsak bunu yapacağız" dedi.

"Durum karmaşık, gergin ve Paris bölgesinde kötüye gidiyor."

Salomon, ülke genelinde saat 18: 00'de sokağa çıkma yasağının bazı bölgelerde vakalarda ani artışları önlemek için yeterli olmadığını kabul ediyor.

Fransız hükümeti, pahalı yeni bir kilitlenmeden kaçınmak için aylardır sokağa çıkma yasaklarına - restoranların ve bazı diğer işletmelerin uzun vadeli kapanmalarıyla birlikte - güveniyor.

Almanya'da Cuma günü, önceki haftaya göre 3000'in üzerinde artışla 12.800 yeni Covid enfeksiyonu bildirildi.

Ülkenin bulaşıcı hastalıklar ajansı, ülkenin şu anda üçüncü bir Covid-19 dalgasının pençesinde olduğunu kabul etti.

Almanya'daki yoğun bakım doktorları Pazartesi günü, ülkenin kısmi kilitlenmeye "derhal geri dönmesi" gerektiği konusunda uyardılar.

Almanya'nın yoğun bakım sicil müdürü Christian Karagiannidis yayıncı RBB'ye verdiği demeçte, "Şu anda sahip olduğumuz verilerden ve İngiliz mutasyonunun yayılmasıyla, güçlü bir üçüncü dalgadan kaçınmak için derhal bir kilitlemeye geri dönmemizi şiddetle savunacağız" dedi.

Ülkedeki vaka sayısı, bazı kısıtlamaların kaldırılmasıyla son birkaç haftadır artıyor.

Bu ayın başlarında, Şansölye Angela Merkel ve eyalet liderleri, arka arkaya üç günde 100.000'de 100'ün üzerine çıkarsa, bir kilitlenme için bir "acil durum freni" ile birlikte kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda anlaştılar.

Benzer şekilde Polonya'da 18.789 yeni vaka ve 352 yeni ölüm rapor edildi, bu da ülkenin Kasım ayından bu yana en yüksek rakamı.

Ülke halihazırda sosyal toplantılara sıkı kısıtlamalar getirdi.

Okulların çoğu kapalıdır ve restoranlar sadece teslimat için yemek sunabilir, ancak bu hafta yeni kısıtlamaların duyurulması muhtemeldir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları