Kusma Ve Halsizlik Böbrek Yetmezliği Belirtisi Olabilir

Böbrek yetmezliği, böbrekteki görevlerin yavaşlaması ya da durması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Böbrek yetmezliği problemleri demek; vücut içerisinde su, tuz ve minerallerin dengesinin bozulması demektir. Düzgün bir çalışma söz konusu olmadığından atık sıvılarda vücuttan uzaklaştırılma olamadığından vücutta birikmeye başlar ve bu durum ölüme kadar devam edebilir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Kan basıncının yükselmesi ile oluşan yüksek tansiyon böbreklerde tıkanıklık ve fonksiyon kaybına sebep olur. Fazla kilolar da böbrek yetmezliğinin bir başka nedenidir. Sigara içimi de böbrekleri olumsuz etkileyen nedenler arasındadır. Genetik faktörler, yaşlılık ve çağın hastalığı diyabet böbrek yetmezliği nedenleri arasında sayılır.

Böbrek yetmezliği belirtileri arasında en sık görülenleri idrar rengindeki farklılık, idrara çıkma sayısı, idrar yapma sırasında yaşanan sorunlardır. Hormonların salgılanmasında sorunlar yaşanması beyne oksijen gitmesinde engel teşkil edince hastada yorgunluk halleri başlar. Ağızda var olan hoş olmayan bir tat, kilo kaybı, ciltte kaşıntılar, vücutta ödem, şişkinlik, kusma ve bulantı sık sık görülür.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nedir?

Böbrek yetmezliği tedavisinde ilk basamak diyalizdir. Diyaliz ile görevini yapamayan böbreklerin görevini makine görmeye çalışır. Birikmiş su ve atıklar makine aracılığı ile vücuttan atılır. Diyaliz ile sonuç alınamadığı takdirde böbrek nakline başvurulur.

Böbrek Yetmezliği Riskini Arttıran Faktörler

Böbrek yetmezliği riskini arttıran faktörler arasında yüksek tansiyon ilaçları, kalp hastalıkları, enfeksiyonlar, karaciğer yetmezliği, aşırı alkol tüketimi, damarlarda tıkanıklıklar riski arttıran faktörlerdir.

Böbrek yetmezliği teşhisi, idrar sırasında yaşanan sorunların tetkiki ile başlar. Sonrasında tam tanı için idrar ve kan testleri hastadan istenir. Ve böbreklerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirip getirmediği kontrol edilmiş olunur. Ultrason ve tarama ile de böbrek boyutları kontrol edilir. Bazı durumlarda da böbrek biyopsisi istenir.

Böbrek yetmezliği tedavisi esnasında ve sonrasında hastanın en dikkat etmesi gereken doğru beslenmedir. Daha az potasyum tüketmeleri, hazır gıdalardan uzak durmaları, fosfor içeren besinlerde sınırlama yapmaları önerilir. Aslında bir beslenme uzmanı ile çalışmak böbreklerin bundan sonraki sağlıklı çalışması için en uygun seçenek olacaktır. Böbrek yetmezliğinden korunmak için fazla tuzdan, aşırı yağlı gıdalardan, fazla alkolden, sigaradan uzak durulmalıdır. Bu durumlarda dikkat edilmemesi böbreklere aşırı yük bindirilmesine sebep olur. Yüksek tansiyon durumu söz konusu ise kontrol altında tutulmalıdır. Diyabetli bir hasta ise mutlaka gerekli tetkiklerini ve kan şekeri seviyelerine dikkat etmelidir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti