Bahar döneminde ortalama 9 – 12 derecelik ısısıyla tam bir kuzey iklimi yaşatan Londra’da, melez bir seyahat geçirmeye hazır olun.

Özellikle İrlanda – Nors –İskandinav kültüründen aldıklarıyla modernize edilmiş bir şehire tanıklık edeceksiniz.  Buckingham Palas ile başlayıp Londra Müzesinde bitebilecek bir deneyim. Londra’da nereler görülmeye değer? Gecehayatı, aktiviteler, yeme-içme kültürü hakkında merak ettikleriniz...

Londra, borsası ile Avrupa ticaretinin ana üssü, coğrafya biliminin merkezi, spor severler için bir başkent, kültür meraklıları için de ‘yapılacaklar listesi’ içerisinde yer alan şehirlerden bir tanesi. Genellikle kasvetli ve bahar aylarında yaşattığı kışlık mevsimiyle kendinden söz ettiriyor. Zira kendi içerisinde dörde ayrılan bu şehirin yapısı tamamiyle birbirinden farklı. Batı Londra’nın ‘taşralı’ yapısı, Güney Londra’nın kozmopolit yapısı ve Kuzey’in göçmen ağırlıklı nüfusu Londra’nın farklılıklarını ortaya döküyor.

Londra’da gezilecek yerler ve gece hayatı

Londra’da gezilecek yerler ve gece hayatı

Hyde Park: Sincaplarıyla meşhur Hyde Park, özellikle doğa ile biraz daha yakınlaşmak isteyen ziyaretçiler için uygun bir bölge.  İnsanlar tarafından tasarlanan şehir gölünün kenarındaki banklarda dinlenebilir, at çiftliklerinde binicilik yapabilir, çeşitli sahne gösterileri veya spontane olarak tasarlanan çeşitli festival yada sahne performanslarına tanıklık edebilirsiniz. Lakin yaş ortalamasıaçısından 50-70 yaş aralığına hitap etmesiyle genç kesimin pek uğrak bölgesi değil. Buna karşın; yaklaşık 5 futbol sahası büyüklüğündeki bu parkın, koşu ve yürüyüş parkurlarından faydalanabilirsiniz. 

SouthBank

SouthBank

Muhtemelen Avrupa bölgesinin ‘etkinlik şampiyonu’ olan South Bank bölgesi, nehir gezintileri, sinema organizasyonları, tiyatro ve sahne performansları ile ön planda. Bütçe olarak biraz zorlasa da SouthBank bölgesinde kış, bahar ve yaz mevsimlerine özel farklı farklı tiyatro festivalleri kesinlikle görülmeye değer. Efsanevi kitap yazarı JRR Tolkien’in çeşitli eserleri, Phantom of Opera’nın efsanevi opera gösterisi ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen sahne sanatları, İngiltere mutlaka görülmesi gereken etkinliklerin başında geliyor.

Biraz daha ‘underground’ bir Londra: Crystal Palace

Londra’daki turistlere sorulduğunda, Crystal Palace’ın ‘pek de tekin bir yer olmadığını’söyleyebilirler.  Zira Crystal Palace, pub kültürünün dünya başkenti. Özellikle, bölgenin futbol takımı olan Crystal Palace’ın maçlarının oynandığı günlerde ziyaret edilmesi atmosferin hissedilmesi açısından eşsiz bir tecrübe yaşatacak.

Yeme içme

Yeme içme

Londra’da zincir restoranlardan çok, butik ve daha mütevazı işletmeler dikkatinizi çekecek. Özellikle İrlanda kültüründen gelen yağlı, bol baharatlı ve isli yiyecekler Londra’da ön planda. Bir park vagonundan 4 pounda satın alacağınız basit bir sandviç de dahil çeşitli baharatlarla süsleniyor. Yeme içme konusunda Londra’nın tereyağlı hamur işleri, özellikle tereyağlı tuzlu ve tatlı kurabiyeleri,  Londra yemek kültürünün A’dan Z’ye kadar tamamlanmasında bir başrol oyuncusu.

Bununla birlikte Kuzey Londra’da yer alan Crystal Palace’da işletilen Four Hundred Rabbits, özellikle tatlıları, bisküvileri ve butik pizzalarıyla kesinlikle deneyimlenmesi gereken mekanların en başında geliyor. Özellikle fesleğenli pizzasını yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Konaklama

Konaklama

Konaklama açısından Londra, biraz masraflı olabiliyor. Fakat aynı konforu alternatif yollarla ve daha ekonomik yollarla sağlamak mümkün. Bu bütçe işini, Londralı ev sahipleri çözmüş ve çeşitli aileler veya tek yaşayan İngilizler, misafirlere barınma sağlıyorlar.  Devlet onaylı bir şekildeçalışan konuk evleri, oldukça uygun fiyatlarla kahvaltı ve şehir turu gibi hizmetler verebiliyorlar. Konuk evleri ile ilgili bilgi almak için şehirdeki turist merkezlerinden ‘Homestay’ kavramını araştırmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte Hyde Park’ın muhteşem manzarısını, Hyde Park Darlington Oteli ile yaşayabilirsiniz.Bu otelde sadece yatak için ücret ödeniyor.

Premier Inn: London Eye manzaralı bu otel, ailelere yönelik. 16 yaşaltı çocuklar için çeşitli kampanyalar ve ücretsiz kahvaltı sunuluyor.

Luna – Simone: Muhtemelen en uygun lüks otel. Gecelik fiyatı 90pound civarında. Lakin, festival dönemleri 60 pounda kadar dşebiliyor.

Ulaşım

Ulaşım

British Airways, THY ve Luftansa Hava Yolları günde 4 seferle Londra’ya direkt uçuş gerçekleştiriyor. Bunun yanısıra şehir içi ulaşım yaklaşık 7 – 12 pound civarında. Ayrıca bilmenizde fayda var; Londra’da taksi ücretleri, kısa mesafeler dahi 70 pound gibi bir ücretlendirmeyle başlıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları