Sırt çantanızı alıp sadece bir günde Taşların Dantel gibi işlendiği Mardin’i gezmek ister misiniz?

Doyasıya bir gezi için ilk yapmanız gereken erken kalkmak ve yola çıkmaktır. İstanbul’dan yaklaşık olarak 2 saate yakın bir uçak yolculuğundan sonra varabileceğiniz Mardin ’e,  şehir merkezine de kolaylıkla servisler veya otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erdoba Evleri’nde kahvaltı

Erdoba Evleri’nde kahvaltı

Daha sonrasında güne güzel bir başlangıç için tarihi Erdoba Evleri’nde kahvaltı yapabilirsiniz. Güzel havası ve tarihi evlerin terasında kahvaltı yaparken görünen eşsiz manzarası oldukça dikkat çekicidir. Fakat önerimiz buradan ayrılmadan manzaraya karşı muhakkak kahve keyfi yapmanız. Çok da uzatmadan içilen kahvelerden sonra şehir gezisine devam edebilirsiniz.

Daha sonrasında tarihi evlerin arasında taş yollardan şehri gezerken 24 saatte yapabileceklerinizin mini bir listesini çıkarmak zamanınızı efektif olarak kullanmanız için son derece önemli. Bizim tur listemizde ilk sıralarda Midyat’a gitmek var.

Midyat 'ta Gezinti

Midyat 'ta Gezinti

Midyat, Süryani halkının çoğunlukta yaşadığı ve gümüş işçiliğiyle ün yapmış bir ilçe. Çok uygun fiyatlarla gümüş işlemeli, kolye,küpe ve yüzük satın alabilirsiniz. Adeta bir dantel gibi işlenen gümüşlerin fiyatları da yapılan işleme ve el işçiliğine göre neredeyse İstanbul ’da ki ürünlerin yarı fiyatına. Midyat gümüş işlemelerin yanı sıra tarihiyle de dikkat çeken bir ilçe. Gelişmişliği ve sosyal hayatın daha aktif olduğu Midyat’ta turizm açısından oldukça hareketli.  GAP gezileri ve diğer şehirlere giderken de hemen hemen bütün tur firmalarının uğrak noktalarından birisi.

Midyat’tan sonra Mardin ’e yakın olan fakat Batman ’a bağlı Hasankeyf ’te yine Mardin’de gezilecek yerler arasındadır. Sular altında kalan tarihi nedeniyle oldukça üçüzü bir görüntüyle karşı karşıya kalsanız da yine de buranın doğal güzelliği ve aynı zamanda mağaraları dikkat çeken muhakkak görmeniz gereken yerlerden birisidir. 

Mardin’in gündüzü kadar gecesi de oldukça dikkat çekicidir. Mardin Kalesi ’nin gece ışıkları dikkat çekerken, şehrin zifiri karanlığında sokaklardaki lambaları ise gökyüzünün yeryüzüne indiği izlenimi uyandırmaktadır.

Mardin’de ayrıca Mor Gabriel Manastırı da bu bölgede yaşayan Süryanileri için oldukça önemli bir yerdir. Kutsal sayılan bu manastır da görmeniz gereken ve Mardin’de 24 saatte gidebileceğiniz yerlerdendir. 

Mardin’in doğası, tarihi, taş işlemeleri dikkat çekerken ayrıca yemekleri de tadı damağınızda kalacak cinstendir. Öncelikle bu bölgeye özel acılı ezmeyi tadabileceğiniz gibi sevdiklerinize de alarak götürebilecekleriniz arasında da yer almaktadır. Yine aynı şekilde buraya özgü olarak yapılan Süryani Şarabı’da yine tatmanızı önerdiğimiz farklı lezzetler arasındadır. Ayrıca hediye olarak da satın alabilecekleriniz arasında da yer almaktadır.

Cercis Murat Konağı ’nda yapılan kaburga dolması ise hem bu konağı görmeniz hem de yöresel yemekleri tadabileceğiniz yerlerden birisidir. Son derece temiz ve lezzetli yemekleri tadabileceğiniz Cercis Murat Konağı ’ndan sonra tatlı yemek içinse Yahya Usta ’nın yerini tercih etmenizi öneririz.Cevizli tatlısıyla meşhur Yahya Usta ’nın yeri de Mardin’de son derece meşhurdur. Tabi tatlı sonrasında acı kahve isterseniz Mırra’da içerek günü bitirebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları