Paris, Eyfel Kulesi ve aşkın şehri olarak bilinse de aslında hiç bilinmeyen bir yanı da Euro Disneyland’a ev sahipliği yapması ve masalları gerçeğe döndürerek çocukluğunuza yeniden götürebilecek bir şehir olmasıdır.

Mickey Mause yaratıcı olan Walt Disney kurucusu, Paris’ten 45 dakika mesafede yer alan ve ayrı bir şehir olan Euro Disneyland, ölmeden önce gitmeniz gereken yerlerden birisidir.

Sadece küçükler için değil büyükler içinde masalsı bir yer olan Euro Disneyland’a, Paris’in en işlek caddesinden sapsarı çiçek tarlaları arasından geçerek gidebilirsiniz. Euro Disneyland’ın harikalar diyarı yem yeşil alanları ve düzenli bahçeleriyle adeta kendinizi Alice’in Harikalar diyarında gibi hissedebilirsiniz.  Düzenli otel yerleşimiyle içinde bir çok oteli de barındıran bu büyük park gece ve gündüz ayrı ayrı eğlencelerin yaşandığı ve unutulmaz dakikalar yaşayabilmeniz için içinde bütün olanakların sunulduğu odalarıyla da ün salmıştır. 

Kırmızı halılar, kristal avizeler, peri padişahı şeklinde inşa edilen şato şeklinde oteller ve konforlu odalarda kalırken oyun salonlarının yanı sıra otel konseptine göre de sizi Külkedisi ve Beyaz Atlı Prensin karşılamasıyla da karşılaşabilirsiniz. Ön ve arka bahçesinde farklı eğlencelerin sunulduğu otellerde ayrıca kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânları da bulunmaktadır. Anıların yanı sıra hatıralık eşyalarda alabileceğiniz birçok dükkânda bulunmaktadır.

Paris Disneyland’ı yollarda peşine çocukları takmış dolanan Miki fareyi, çocuklara imza dağıtan bir Pinokyo, çocukluğumuzda sabahların vazgeçilmez kedisi ve faresi Tom ve Jeryy dahil Kötü Kalpli Kraliçe’den YediCüceler’e kadar bütün masal kahramanlarıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta Tinger Bell’in kanatlarına tutunup çocukluğunuza doğru bir yolculuk bile yapabilirsiniz.

Masal kahramanına dönüşen çocukların yanı sıra, sevgilinizle beraber kendi masalınızı da burada yaşayabilirsiniz. Çiçek bahçeleri, baloncular, prensesler, periler, korsanlar ve ışın kılıcıyla ortalıkta koşuşturan çocuklar arasında kendi romantik anılarınız için tek yapmanız gerekense buranın büyülü havasına kendinizi bırakmak.

Paris de bulunan Euro Disneyland beş bölümden oluşmaktadır ve her bölüm kendine özgü olarak farklı masallara özel olarak dekora edilmiş, farklı kahramanlarla karşılaşacağınız birbirinden farklı maceralara sizleri sürüklemektedir.  Euro Disneyland bölümleri Fantasyland, Dicoveryland, Visionarium, Adventureland ve Frontierland’dır. 

Fantasyland

Fantasyland

Pencereden gelen ve korsanlarla savaşan Peter Pan’dan önce Uyuyan Güzelin şatosuna çıkabilirsiniz. Aynı zamanda bu şato Fantasyland’ın da giriş kapısıdır. Şato pencerelerinin aralarında kitap sahnelerinin sahnelendiği bu şatoda güneş ışınlarıyla her bir karakter hayat bulmaktadır. Yüzlerce Yıldır yatağında hazır olarak bekleyen uyuyan güzeli gördükten sonra hayatınızda gördüğünüz veya görebileceğiniz en görkemli atlıkarıncanın ışıltısı karşısında büyülenebilir ve uçan fillere binerek gök yüzüne çıkabilir, dönen fincanlarda kahve ve süt gibi kahkahaların birbirine karıştığını duyabilirsiniz.Fantasyland da ayrıca Alice’in labirentinde kaybolarak koca kulaklı tavşanın saatine baktığını görebilir ve iskambil kartlarındaki adamların gülüşüyle irkilerek, neşeli şarkılar ve zıplayan suların eşliğinde yolunuzu tekrardan bulabilirsiniz.

Buradan Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin evine gitmek için minik bir tren yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Her bir cücenin yatağını,bahçesini, çamaşırlarını, konuşan aynayı ve elma dolu sepeti  görebilir masalın içinde kendinize bir yer edinebilirsiniz.Dinleyerek büyüdüğümüz televizyonda defalarca filmlerini izlediğimiz her masalın canlanmış halini görebilirsiniz.

Pinokyo’nun evini ve Gapetto’nun Pinokyoya hayat verişini gördükten sonra, Peter Pan2ın evine uçabilir, yıldızlar arasında ŞatoTiyatrosunda gösterileri izleyebilirsiniz. Dolu dolu geçireceğiniz zamanlarda aslında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Fantasyland’da çıktıktan sonra kaç yaşında olursanız olun aslında hala çocuk olduğunuz gerçeğini kabul edip kendinizi Yıldız savaşlarının kollarına bırakabilirsiniz. 

Discoveryland

Discoveryland

Perilerin, prenslerin ve prenseslerin dünyasından sonra biraz daha gerçekliğe dönerek adeta bir uzay üssünü andıran Discoveryland, uçan daireler, zaman makineleri, jetler ve füzelerle beraber yıldız savaşlarının ve diğer üç boyutlu gök filmlerinin mükemmel benzetmelerini yaşayabileceğiniz bir yer. Hız ve heyecan duygusuyla adeta adrenalin patlaması yaşayabileceğiniz özel oyunları unutulmaz deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. 

Visionarium

Visionarium

Visionarium ise Dicoveryland’dan sonraki durağınız olabilir. Zaman ve mekan kavramlarını karıştırmanıza neden olacak görsel aldatmalarıyla Kodak'ın üç boyutlu filmlerinden sonra eski zamanlardan kalma Leonardo da Vinci’nin tasarımı uçakların uçuşunu görebilir, çocukluk hayaliniz olan kaptan veya pilot olmanın heyecanını yaşayabilirsiniz. Spor arabaların başına geçerek Formula 1 deneyimini yaşayabilir, okyanusun derinliklerine Kaptan Nemo’nun denizaltısıyla keşfedebilirsiniz. 

Adventureland

Adventureland

Adventureland ise balta girmemiş ormanların canlandırıldığı yerler olarak içinizdeki maceracı kaşifi çıkarmanızı sağlayacak mükemmel bir yer. Karayip Korsanlarının mağaraları, Kızılderili köyleri ve İndiana Jones’in rotasını izleyebilirsiniz.  Tek özlü korsanlar, iskeletler, sarhoş denizciler arasından geçip canavar ağızlı mağaradan dışarı çıktığınızda Macera Adası’nın fırtına sesleriyle irkilebileceğiniz bu macera bölümünde tüylerinizi diken diken edecek farklı deneyimler yaşamaya da hazır olmalısınız. 

Frontierland

Frontierland

Amerika’nın eski zamanlarını canlandıran Frontierland da adeta bir Teksas filminde kendinizi hissedebilirsiniz. Vahşi batı kasabasındaTeksas çiftliklerini görebilir, Büyük Kanyonu ile Amerika’nın eski günlerine yeniden dönebilirsiniz.

Madenci trenine binme deneyimi de yaşayabileceğiniz Frontierland’da Mississippi Nehri'nde küçük ve keyifli bir yolculukla da altın toplayıcılarının peşine takılabilirsiniz. Hayaletli Şato ise görselliği ile sizleri büyüleyerek vampirleri görebilir, perilerin ışıltılı salonunda dans ettiklerine tanık olabilir ve iskeletler ile hayaletlerin arasında biraz ürperebilirsiniz.

Main Street'de ki kahramanlar geçidi töreniyle de Paris Disneyland gezinize son verebilirsiniz. Bütün Disneyland karakterlerini canlı canlı görebileceğiniz bu geçitte, Deniz Kızı, Pamuk Prenses,  uçan halısında Alaaddin, kabaktan atlı arabasında Sindirella, güzel ve çirkin masalından karakterler, kötü cadılar ve iyilik perilerine kadar bütün karakterlerle keyifli bir partiye katılabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları