Pasaport Nasıl Alınır?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Vizesi olmayan ülkeler ister tatil amaçlı ister iş amaçlı gidin pasaport çıkartmanız gerekmektedir. Pasaport eskiden Emniyet Müdürlüğünden alınırken bu sistem artık kaldırıldı ve pasaportlar Nüfus Müdürlüğünden çıkartılmaya başlandı. 2018 ayının Nisan ayı itibariyle resmi pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları İl Nüfus Müdürlüğünden alınırken, diğer türlü pasaportlar İlçe Müdürlüğünden alınıyor.

Bordo Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport çıkarmak için belli başlı yolları takip etmeniz gerekiyor. Bunlar: 

• Pasaport için gerekli evrakları alın 

• Ne kadar süreliğine pasaport çıkartmak istediğinizi belirleyin

• Pasaport harç ve bedel ücretini tamamlayın

• Pasaport başvurusu yapmak için randevu alın

• Pasaportunuz elinize ulaşsın

Pasaport başvurunuzun onaylanması için istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Bu evrakları tamamlamanız için öncelikle kimlik kartınızda TC kimlik numaranızın yazıyor olması gerek. Eğer yazmıyorsa pasaport çıkartamazsınız. Bu durumda İl Nüfus Müdürlüğüne kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekir. TC kimlik numaranız kimlik kartınızda yazıyorsa kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, varsa eski pasaportlar, pasaport bedeli dekontu yer alır. 

Pasaportun Geçerlilik Süresi

Bordo pasaportların geçerlilik süresi minimum 1 yıl, maksimum 10 yıldır. Pasaportunuzun geçerlilik süresi arttıkça ödeyeceğiniz ücret de artar. 2019 yılı pasaport ücret verilerine bakılırsa; 1 yıllık pasaport ücreti 284.80 TL ve 133 TL pasaport harcı olmak üzere toplam 381.80 TL ödemeniz gerekir. 10 yıllık pasaport ücreti ise 811 TL pasaport harç parası ve 133 TL defter ücreti toplam 945 TL ödemeniz gerekir. 

Daha avantajlı çıkmak istiyorsanız 10 yıllık pasaport çıkartmanız daha mantıklıdır. Burada bahsedilen pasaport harcı işlem bedeli gibi düşünülebilir ve tüm pasaportlarda alınan bir ücrettir. Defter bedeli de pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz ücrettir. Öğrenciler öğrenci pasaportunu harç bedeli ödemeden çıkartabilir. 

Harç ve Defter Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport için sizden talep edilen harç ve defter bedeli Maliye Bakanlığına ya da Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalara yapılır. Maliye Bakanlığında bulunan veznelere gidip pasaport bedeli ödeyeceğinizi belirttiğinizde sizlere hem harç hem de defter bedeli dekontu vereceklerdir. Bu dekontları sizden istenen evraklar arasına koymalısınız. 

Pasaport harç ve defter bedelini ödemeye gittiğinizde yanınızda mutlaka kimlik kartınızın bulunması gerekir. Maliye Bakanlığının anlaşmalı olduğu bankalar arasında; Akbank, Aktifbank, Denizbank, BurganBank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, Kuveyt Türk Bankası, Odeabank, Şeker Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası yer almaktadır. 

Pasaport Randevusu

Bordo pasaport çıkartmak istediğinizde tüm belgeleriniz hazır olduğunda www.epasaport.gov.tr adresinden veya bulunduğunuz ilin ya da ilçenin Nüfus Müdürlüğünden pasaport randevusu alabilirsiniz. Bulunduğunuz ilçe dışına da randevu talebinde bulunabilirsiniz. Her şeyi halledip pasaport başvurusunda bulunduğunuzda Nüfus Müdürlüğüne belirtmiş olduğunuz adrese pasaportunuz 5-7 iş günü arasında ulaşacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları