Petrolün Tarihçesi Şaşıracaksınız
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Petrol kelimesi aslında Latince bir kelimedir ve taş anlamı içermektedir. Bileşenleri yoğun oranda metan gazi ve propan gazıdır. Gazın işlenmemiş haline petrol denir. Bu petrol daha sonra işlenerek fuel oil, benzin, dizel, gaz yağı ve motorin gibi çeşitli yakıtlar olarak piyasaya sunulur.

Petrol ilk defa dördüncü yüzyıl zamanlarında Çin’de ısıtma ve etrafı aydınlatma amacı ile kullanılmıştır. O dönemler aydınlatma amacı ile gaz yağı gibi yağların kullanıldığı dönemlere tekabül eder. Bu gaz yağlarının elde edilmesinde denizlerdeki balinaların derilerinden elde edilen yağların payı büyüktür. İlerleyen zamanlarda petrolün bu gaz lambalarında denenmesi ile büyük bir devir başlamış ve petrol artık yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır. Azerbaycan da ilk petrol boru hattı üretimin başlaması ve tesisin kurulması ile de petrolcülük sektörü hızlı adımlarla gelişmiştir.

Petrolün İlk Oluşumu

Petrol, ilk üretildiği zamanlarda kimse tarafından bilinmemektedir. Bir tahminden yola çıkılarak, denizlerin dibinde uzun yıllar öncesinden biriken hayvan kalıntılarının yine uzun yıllar içerisinde dönüşerek katmanda bir yer etmesi ile bugünkü petrolü oluşturduğu söylenebilmektedir. Deniz suyunun çekilmesi ile de bu atıklara ulaşılmış ve petrol üretimi mümkün olmuştur denilebilir.   

Petrolün Kullanıldığı Alanlar

Petrol, hem halde ilen oldukça dar bir kullanım alanına sahiptir. Ancak petrole dönüştürüldükten sonra birçok farklı alanda kullanımı mümkün olur.  Petrollerin,  isleme tesisleri rafine adını alır. Bugünkü gelinen noktada petrol 75 binden fazla alanda kullanılabilen bir yakıttır. 

Petrol Araştırma Çalışmaları

Bir bölgede yağmur çıkarılmasına karar verildikten sonra bu bölgede uzun ve geniş çaplı bir araştırma yapılır. Petrolü çıkarmak oldukça maliyetli bir iştir ve yanlış noktalarda yapıldığı anan büyük çaplı zarara yol açar. Bu nedenle iyice araştırıldıktan sonra çıkarma çalışmaları başlar. Yerin yapısının incelenmesinin ardından sismograf cihazı yardımı ile petrolün yoğun olduğu kesimler tespit edilerek bu alanlarda yoğunlaşılır.  

Araştırma sonucunda herhangi bir rezervuar sinyali alınırsa, buradaki petrol miktarı cihazlar yardımı  ile ölçülür. Tatmin edici petrol rezervine sahip olunduktan sonra bu bölgede sondaj çalışmaları başlatılarak petrol çıkarımı sağlanır. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları