Roma, hayatın hep tatil olduğu hissine kapılmanızı sağlayan, sanatın, müziğin ve eğlencenin merkezidir.

Bu şehre ayak basar basmaz kesinlikle şehrin büyüsüne kapılıp rahatlayacağınızın garantisini verebiliriz. Büyüklüğü ve gece ışıklarıyla göz kamaştıran şehir ayrıca Helenistik dönemden kalma yapıları ve tarihiyle de göz kamaştırır.

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Roma, buraya akın eten turist sayısıyla da nüfusu daha da artmaktadır. Akdeniz iklim etkisinde olan Roma, her mevsim ziyaret edebileceğiniz bir şehir olmasının yanı sıra kışları yağışlı olduğunu ve yazın da aşırı sıcak olabileceğini de hatırlatalım. Roma ziyaretleriniz için en uygun mevsim bahar mevsimidir.

Rönesans ve Barok dönemden kalan devasa yapılar ve antik kentlerle açık hava müzesini andıran Roma, ayrıca çapkın erkekleriyle de oldukça ünlenmiştir. Yolda yürürken önünüzde reverans yapanlara denk gelebilir veya yolda yürürken sizi kibarlıkla arabanıza davet edenlerle karşılaşabilirsiniz.

Roma’da Gece Hayatı

Roma’da Gece Hayatı

Roma’da tarihi yapıların fazlalığı dikkat çekerken bu yapıların iç bölgelerinde de özel ışıklandırmasıyla da dikkat çekmekte ve şehrin farklı bir yüzünü de ortaya çıkarmaktadır. Testaccio bölgesi ise gece hayatının en renkli olduğu farklı eğlence mekânlarına ev sahipliği yapan bölgedir. Şehrin en eğlenceli yerlerini bu bölgede bulabileceğiniz gibi San Lorenzo Bölgesi’ni de yerel halkın tercih ettiği eğlence mekânlarının yer aldığı bölgedir.

Roma’da gece hayatıyla ilgili bilmeniz gereken en önemli şey ise gece kulüplerinin akşam 10’dan sonra açıldığıdır. Meydanlar ve açı kalanlarda da oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz yerleri bulunan Roma’da kapalı bir mekânda sabaha kadar canlı müzik veya DJ performansları sergilenmektedir.

Roma ’nın genç kesimi ise Piazza Tilussa meydanında toplanmaktadır ve buradaki bar ve kulüplerin en yoğun olduğu zamanlar hafta sonlarıdır.

1930 ’lu yılların tarzına sahip Distillerie Clandestine kulüp ise, restoran, bar ve disko bölümleri bulunan kokteyllerin ve partilerin merkezi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Goa Kulüp’de yine Roma’da gitmenizi önereceğimiz yerlerdendir. 

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma da konaklayabileceğiniz birçok otel, pansiyon ve hotel bulunmaktadır. Her bütçeye uygun olarak konaklama seçenekleri bulunan Roma da size ve bütçenize en uygun yer için tur hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Fakat kendi başınıza konaklayacağınız yeri seçerken dikkat edeceğiniz noktalar konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Özellikle konaklayacağınız otelin metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakın olmasını tercih etmenizi öneririz. Her ne kadar Roma yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir olsa da konaklayacağınız yerin toplu taşıma araçlarına yakın olması oldukça önemlidir.

Roma’da konaklama için en uygun noktalardan birisi Termini istasyonu çevresidir. Metro ve ana tren istasyonuna yakın olması ve hava limanına giden otobüslerinde varış ve kalkış noktası olması nedeniyle de bu bölge de konaklayacağınız yeri seçmenizi stressiz bir tatil geçirmeniz içinde son derece önemli.

Termini İstasyonu yanı sıra Roma’da Vatikan Şehri, Kolezyum, Piazza Navona ve Pizza di Spagna bölgeleri de hem gece hayatı bakımından hem de gündüz gezilecek yerlere yakın olmasından dolay tercih edebileceğiniz bölgelerdir. 

Roma Para Birimi- Resmi Dili ve Saat Farkı

Roma Para Birimi- Resmi Dili ve Saat Farkı

Roma’da ana dil ve resmi dil İtalyancadır. Fakat Avrupa ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Roma’da İngilizce bilmeniz de günlük hayatta işlerinizi hal edebilmeniz için yeterlidir.

Roma’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Roma ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. GMT+2 saat diliminde yer alan Roma, Türkiye’ye göre saat bir saat geridedir. 

Roma’da Ulaşım

Roma’da Ulaşım

Roma’da ulaşım için otobüsler ve taksilere ek olarak şehir içinde bisiklet veya motosikletle de gezen kişileri görebilirsiniz. Şehir içi trafik oldukça yoğun olmasından dolayı da karşıdan karşıya geçerken de dikkat etmenizi öneririz. Avrupa olmasına rağmen trafik ışıklarının kurallarına uyulmasını beklemeyin. Bu nedenle de karşıdan karşıya geçerken Türkiye de olduğu gibi hareket etmenizi kimse yadırgamayacaktır.  Gece geç saatlerde konaklayacağınız yere dönmede uzun yolları yürümemek içinde bu bölgelerde de konaklayacağınız yerleri seçmeniz oldukça önemli. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları