Seyahat Acentesi Açmak İçin Neler Yapmak Gerekir?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Son yıllarda insanların ilgilendikleri iş fikirleri arasında seyahat acentesi açma fikirleri oldukça talep gören işlerden biri haline geldi. İnsanların merak ettikleri bu iş fikri gerekli çalışmalar eksiksiz şekilde yapıldığında oldukça kazançlı ve eğlenceli olan iş sektörlerinden biridir. Ancak seyahat acentesi açmak için belli prosedürlerin yerine getirilmesi ve gerekli izinlerin alınması son derece önemlidir.

Bu sektör genelde dinamik ve hareketli bir sektördür. Kolay kolay bir durgunluk döneminin yaşanması da mümkün değildir. Kış aylarında kış turizm faaliyetlerine ilgi duyulması, yaz aylarında ise yaz turizminin ilgi görmesi insanların sürekli olarak seyahat ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu da seyahat acentelerinin yıl boyu aktif olarak çalışmasını gerektirmektedir.

İnsanlar Neden Seyahat Acentesi Açmak İstiyor?

Seyahat acentesine ilginin her geçen gün biraz daha artış göstermesi bu sektörün avantajlarından kaynaklanmaktadır. Bu sektörde faaliyet göstermek için insanların çok büyük yatırımlar gerçekleştirmesine gerek duyulmuyor. Ancak çok kısa bir süre içerisinde kişiler önemli karlar elde etme imkânı elde ediyorlar. Günümüzün en karlı işleri arasında yer alan seyahat acenteleri insanların önemli kazançlar elde ettiği sektörler arasındadır. Bu iş internet üzerinden işletilen ve son derece kolay şekilde icra edilebilen bir alandır. Bu da insanlara en cazip gelen yönlerinden biridir. Bu işin çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni de bazı sezonlarda çok yoğun çalışılsa da insanların kendilerine zaman ayıracak vakitlerinin kalmasına da olanak sağlamasıdır. 

Seyahat Acentesi Açmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Seyahat acentesi açmak için gerekli izinlerin alınması son derece önemlidir. Öncelikle açılacak seyahat acentesinin türüne karar vermek gerekiyor. Seyahat acentesi çeşitleri şunlardır:

• A grubu seyahat acentesi: Bu grupta olan acenteler hemen her türlü seyahat işini yapan acentelerdir. Yurt içi ve dışı turları yanında bilet satışları da yapan firmalardır.

• B grubu seyahat acentesi: Bu grupta olanlar ise A grubunda olan acentelerin düzenlenmiş olan turlar için bilet satışı gerçekleştirirler. Uçak, otobüs, tren gibi ulaşım araçları için bilet satışı da yaparlar.

• C grubu seyahat acentesi: Bu gruptaki şirketler yalnızca Türk vatandaşları için turlar düzenleyen firmalardır. 

Bu gruplardan bir tanesini tercih ederek seyahat acentesini açmak için diğer prosedürleri gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. 

Seyahat Acentesi Açmak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Seyahat acentesi açacak olan kişilerin hazırlaması gereken önemli evraklar vardır. Bu evrakların başında da ilgili bakanlığa teslim edilecek olan dilekçe geliyor. Dilekçe bakanlık tarafından incelendikten sonra bakanlık onayı bekleniyor. Gerekli onay da geldikten sonra diğer belgeler hazırlanabilir. Bu belgeler ise seyahat acentesinin türüne en uygun olan başvuru evrakı, çalışma ruhsatı, acenteyi açacak kişilerin ticaret sicil tasdiknamesinin aslı olan belge gerekiyor. Bunların yanında acente unvanına uygun olan imza, kişilerin TC kimlik numarası ile birlikte adli sicil kayıtları, imza sirküleri, SGK iş yeri kodu, SSK aylık prim belgesi de istenilen belgeler arasında bulunuyor. 

Kişilerin Sahip Olması Gereken Yetkinlikler

Seyahat acentesi açacak olan kişilerin ilgili okulların bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor. Bunun yanında en az bir tane çalışan bulunması aranılan nitelikler arasındadır. Acente açacak olan kişilerin yabancı dil sertifikası da bulundurması gerekiyor. Rehberlik sertifikasına sahip olmak da aranılan nitelikler arasında bulunuyor. Bunlara ek olarak acentenin grubu belirlenmiş ise Bakanlık Merkez Muhasebe Birimi’ne açılacak seyahat acentesinin türüne göre gerekli açılış tutarının yatırılması gerekiyor. Sonrasında seyahat acentesinin işlemleri tamamlanmış olacaktır. 

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları