Sicilya da yeni bulunan çocuk mumya mezarlarının gizemini çözmek için bir grup bilim adamı çalışma başlattı

Palermo Capuchin Yeraltı Mezarlığı'na defnedilen 163 çocuktan bazılarının kalıntıları X-ray ile incelenecek.

Sicilya'daki Palermo'nun Capuchin Yeraltı Mezarlarında 163'ten fazla çocuk mezarı bulundu. Kaynak: Reuters
Cesetler, mağara şeklindeki yeraltı mezarının koridorlarının ve mahzenlerinin duvarlarını kaplıyor. Kaynak bilgileri: Rex

1590'lara kadar uzanan kriptaları ve odaları boyunca yığılmış 1.284 doğal mumyalanmış ve kısmen iskeletlenmiş ceset arasındalar.

Çocukların 1787 ve 1880 arasında öldüklerine inanılıyor, ancak kim oldukları ve nasıl öldükleri hakkında çok az şey biliniyor.

Bazıları - yürek burkan bir "çocuk kilisesinde" saklanan - o kadar iyi korunmuş ki, uyuyan minik bebeklere benzedikleri söyleniyor.

Staffordshire Üniversitesi'nden Dr Kirsty Squires, taşınabilir bir X-ray tarayıcısı kullanarak hikayelerini anlatmak için ilk girişimi yönetecek .

Önümüzdeki hafta başlayacak olan iki yıllık çalışma, 41 cesedin kimliklerini ve sağlık ve hastalık düzeylerini araştıracak.

Dr Squires, The Sun'a verdiği demeçte, "Mumyalama ayini verilen çocukların sağlığını ve gelişimini daha iyi anlamak istiyoruz" dedi.

"Orta sınıflara ait olduklarını biliyoruz, ancak belirli hastalıklardan muzdarip olma ya da bodur büyüme yaşama olasılıklarının az ya da çok olup olmadığını bilmiyoruz."

Palermo'nun Capuchin Yeraltı Mezarları, Avrupa'daki en büyük mumyalanmış kalıntı koleksiyonudur.

Orada bırakılan cesetlerin çoğu iskeletlenmiş, ancak bazıları o kadar iyi korunmuş ki derileri, saçları ve kıyafetleri bozulmamış durumda.

Mezarlık başlangıçta Capuchin tarikatının keşişleri için ayrılmıştı, ancak daha sonra halkın üyelerine açıldı.

O zamanlar mumyaya dönüştürülmek bir statü sembolüydü ve "ölümde bile statü ve itibarı korumanın bir yoluydu.

The Sun'a konuşan Dr Squires, "Bu sitedeki mumyalama süreci, gelişmişliğin ve zenginliğin bir işareti olarak görülüyordu" dedi.

"Öldükten sonra sosyal kişiliklerini korumanın bir yoluydu."

Dr Squires, ekibin taşınabilir bir röntgen tarayıcısı alıp çocukların yüzlerce görüntüsünü farklı açılardan çekeceğini sözlerine ekledi.

Taramaları her çocuğun cinsiyetini ve yaşını belirlemek ve ayrıca gelişimsel kusurlar, travma ve hastalıklara dair kanıt aramak için kullanacaklar.

Aynı zamanda proje üzerinde çalışan Dr Dario Piombino-Mascali, The Guardian'a , çocukların bazılarının "mükemmel bir şekilde korunmuş" olduğunu ve "minik bebeklere" benzediklerini söyledi.

Dedi ki: "Bazıları gerçekten uyuyan çocuklara benziyor.

"Zamanla kararmışlar ama bazılarının sahte gözleri bile var, bu yüzden sana bakıyormuş gibi görünüyorlar."

Dr Piombino-Mascali, antropolojide çocuklarla uğraşmanın "üzücü" olduğunu ekleyerek, "Elbette onları korumak ve hikayelerinin anlatıldığından emin olmak ve onlara çocuk oldukları hissini vermek için bir şeyler yapmak istiyorsunuz."

Mumyalar Sicilya mirasının bir parçasıdır ve halka ve turistlere sergilenmektedir.

Rosalia Lombardo'nun iki yaşındaki tamamen giyinik insan kalıntıları, Palermo'daki Capuchin Yeraltı Mezarları'nda sergileniyor Kaynak: Reuters
Capuchin'de doğal olarak mumyalanmış ve kısmen iskeletlenmiş 1.284 ceset saklanıyor. Kaynak: Corbis - Getty

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları