Şirince’nin Görülmesi Gereken Yerleri

Ülkemizin İzmir şehrine bağlı olan Şirince Köyü 2012 yılına kadar pek tanınmayan bir köydü. Son zamanlarda ise hem ülkemizin hem de dünya da kıyamet kehaneti durumundan dolayı üne kavuşmuş oldu.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Şirince Köyü, tarihiyle ve doğal güzelliğiyle, kıyamete teğet geçilen bir köy diye bilinen Şirince Köyü İzmir şehrinin en güzel köylerinden biridir. Şirince Köyü, M.Ö 5 yy. kadar dayanmış olan ve o zamanlarda varlıklı, zengin ailelerin yaşamış olduğu yerdi ve köyün güzelliklerinden dolayı da Çirkince adı verilmiştir. Ancak 1924 yılında ise İzmir valisi köyü gezdikten sonra da, Şirince olarak adını değiştirmiştir. O günden bu yana da Şirince olarak ismi kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar da güzellikleriyle, tarihiyle, tarihi mekânlarıyla ve evleriyle de ünlüdür. 

Şirince Köyünün Güzelliği

Şirince Köyü ne kadar küçük olsa da tarihi özellikleriyle bizleri hayran bırakıyor. Tarihi evleriyle, tarihi mekanlarıyla, kilisesiyle de ünlüdür. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin bir araya geldiği alanlardan biri olmaktadır. Bundan dolayı da ülkemize katkısı büyük olmaktadır. Şirince Köyünün sokakları insanları adeta kendinden geçiriyor, sokakları gezerken güzel bir yolculuğa çıkıyor gibi hissedeceksiniz. Tarihi evleriyle ve has sokakları birkaç yy. dönemlerini kolaylıkla ortaya çıkarmayı başarıyor. 

Şirince Köy her zaman sizlere nostalji bir hava katacaktır. Tarihi mekanları, tarihi evleri ve tarihi kalıntıları seven kişiler için muhakkak gelip görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. Şirince Köyünün 1800 yıllarında, köyün güney yamacında Aziz John Kilisesi inşa edilmiştir. Ülkemizde çok eski kiliselerin arasında da yerini almaktadır. Günümüzde ise kilisenin bazı mimari özellikleriyle de yeni kilise inşa edilmiştir. Bundan dolayı şu an ki halini görmek isteyenler Şirince Kasabasına gitmesi yeterli olacaktır. 

Şirince Kasabasında Neler Yapılır?

Şirince Kasabasında tarihi mekânlara doyamazsınız ve istediğiniz her türlü faaliyetleri de yapabilmek de mümkün olmaktadır. Bundan dolayı geçmişten günümüze kadar şirince köyüne yepyeni faaliyetler yapılmıştır. Şirince Köyü tiyatro medresesi özelliğiyle de çok üne sahip olmaktadır. Köydeki tiyatro medresesini ise, Sevan Nişanyan tarafından inşa edilmiş olup ve günümüzde halen değerini korumaktadır. 

Şirince köyünde hodri meydan kulesini de inşa eden yine Sevan Nişanyan olmaktadır. İzmir’in Şirince Köyüne çok önemli eserler bırakmıştır. Şirinci kasabasında ise hodri meydan kulesi, insanların gelip görmesi için ücretsiz olarak da sunulmaktadır. Şirince Kasabasının yemekleri meşhur olmaktadır. Hemen hemen istediğiniz yemekleri de bulabilmeniz de kolay olacaktır. 

şirince gezilecek yerler şirince nerde Ucuzauc.com Uçak Bileti