Streç film nedir? Nasıl kullanılır? Streç Filmin Kullanım Alanları nelerdir? Neolacakki.com 'da.

Ürünlerin ya da gıdaların hava ile olan temasının önüne geçmek için ya da sabit bir şekilde durmaları için streç filmler kullanılır. Evlerimizde bulunan streç filmler birçok noktada işlev görür. Streç film ile yalnızca hava almasını istemediğimiz gıdalar değil diğer ürünlerle bir arada durmasını istediğimiz eşyalar da gergince ambalajlanır.

Streç Filmler Ne Amaçlarla Tercih Ediliyor?

Elastik bir plastik maddeden üretilen streç filmler eşyaların ambalajlanması sırasında kolaylıkla o eşyanın şeklinin alır. Gerilebilen ve sıkıca sarabilen özelliği ile birçok ürünün dışarı ile temasını önler. Streç film taşımacılık konusunda, büyük yüklerin paletler üzerinde sabit şekilde bir bütün halini alması noktasında tercih edilen bir üründür. Streç filmler iş hayatında olduğu gibi ev eşyalarının taşınması konusunda da kullanışlı bir maddedir. 

Streç Filmin Kullanım Alanları

 Streç filmler günlük hayatta en çok mutfakta karşımıza çıkar. Örneğin kasede bulunan bir yemeğin ya da tatlının üzerini streçleyerek hava almasının önüne geçebiliriz. Ya da dışarı çıkarken yanımıza aldığımıza sandviçleri streçleyerek hijyenik ve taze kalmasını sağlayarak istediğimiz zaman tüketebiliriz. Mutfakta sürekli ihtiyacımız olan streç filmlerin kopartılması için genelde paketlerinin bir kenarında hafif keskin dişler yer alır. Bunlar sayesinde ihtiyacımız kadar streç filmi ayarlayıp bu bölgede keserek alabiliriz.

Streç Film Kullanırken Dikkat Edilecekler Ve Avantajları

Streç film kullandığımız zaman yiyeceklerin hava alarak bozulmasının önüne geçerek tazeliğini korumasını sağlarız.  İhtiyacımız olan kadarından fazla streç film koparmak israf olacağı için ambalajlayacağımız ürünün ya da gıdanın boyutuna uygun olacak şekilde streç film koparılmalıdır. Streç filmle bir şey saracağımız zaman ellerimizle şekillendirmeli ve boşluk kalmadığından emin olmalıyız. Bir yandan da gerdirme işlemi yaparak streçlenmenin sağlam olmasını sağlamalıyız. 

Streç film mutfaklarda çok kullanılan ürünlerdir. Örneğin aldığımız fazla miktarda kıymayı bir kaç parçaya bölmek istersek streç filmle sıkıca sararak buzluğa atabiliriz. Böylece hem az yer kaplar hem de hava almaz. Hamur mayalama sürecinde de streç filmler imdadımıza koşar. Gıdaları muhafaza ederken bozulmasını önlemek için elimiz sürekli streç film üzerinde olur. Marketlerin özellikle şarküteri bölümünde karşımıza çıkan streç filmler, etlerin ya da kahvaltılıkların ambalajlanması için tercih edilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları