Bugünkü yazımızda, su altı kâşiflerine özel olarak; denizin altındaki eşsiz dünyayı keşfedebilecekleri, Türkiye’nin en güzel dalış noktalarını sizler için listeledik. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan bu eşsiz yerlere bir de yakından bakalım.

Ne zaman yaz dense akıllara gelen ilk üçlü deniz, kum ve güneş oluyor. Soğuk havalardan hoşlanmayanların tüm yıl boyunca dört gözle beklediği bu mevsim, çalışma hayatı için de oldukça önemli bir motivasyon kaynağı. Öte yandan deniz kelimesi bazıları için yüzmekten ve kumsalda güneşlenmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Denizin altında yaşayan milyonlarca canlıyı yakından görme imkânı sunan ve bambaşka bir dünyayla tanışmanıza olanak sağlayan dalış sporu, son yıllarda da popülerliğini giderek artırıyor. 

Gökova, Muğla

Gökova, Muğla

El değmemiş yapısıyla diğer dalış noktalarından ayrılan Gökova, Kocadağ’ın eteklerindeki konumuyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Belki de mavinin en güzel tonlarını görebileceğiniz bu eşsiz dalış noktasında duvar dalışı da yapılabiliyor. Onlarca farklı türden deniz canlısına ev sahipliği yapan dalış duvarı; çeşitli deniz böcekleri, el değmemiş mercan resifleri ve ağırlıkları 10 kilograma kadar çıkabilen ton balıklarını da bünyesinde barındırıyor. Dalış ile ilgili eğitimler de alabileceğiniz bu bölge, gerek ev sahipliği yaptığı canlılar gerekse denizinin temizliğiyle gerçekten de övgüyü sonuna kadar hak ediyor. 

Sivriada, İstanbul

Sivriada, İstanbul

Ülkemizde zaman zaman scuba diving olarak da adlandırılan su altı dalışı dendiğinde akla gelen ilk bölgeler Akdeniz ve Ege oluyor. Fakat diğer yandan Marmara Denizi de son zamanlarda bu etkinliğin gerçekleştirildiği bazı özel bölgeleriyle ön plana çıkıyor. İstanbul’un adalar bölgesinde yer alan Sivriada, 67 Taşı olarak anılan bir alanda yapılan scuba diving aktiviteleriyle oldukça popüler bir yer. İstanbul Boğazı’nın çoğu yerinin aksine akıntı seviyesinin oldukça düşük olması ve milyonların yaşadığı İstanbul gibi büyük bir metropole olan yakınlığı sebebiyle günden güne ününü artıran ve daha fazla ziyaretçi çekmeyi başaran Sivriada, Amfora isimli antik eserlere ait kalıntıların da incelenebileceği mükemmel bir dalış noktası.

Afkule, Muğla

Afkule, Muğla

Afkule’nin diğer dalış bölgelerinden sıyrılarak listemize girmesinin en büyük sebebi 50 metreye kadar dalış derinliği sunan eşsiz suları ve kendine özgü duvar dalışı bölgesi. Dalış yapmadan önce de ziyaretçilerine oldukça güzel manzaralar sunan ve onlarca kamp alanına ev sahipliği yapan Afkule, özellikle mağara keşiflerinde yanınıza aldığınız el feneri ile birçok farklı canlı türünü ve mercan formlarını görmenizi sağlayarak sizleri büyülemeyi başarıyor. Olur da bu bölgede dalış yapmaya giderseniz, dalış yaptığınız mağaradan mutlaka gökyüzünü izlemelisiniz. Zira daha önce böyle bir manzarayı görmediğiniz ve bir daha göremeyeceğiniz konusunda da garanti verebiliriz. 

Büyük Resif, Muğla

Büyük Resif, Muğla

Dalışlarınızda onlarca farklı türde ve rengârenk balık sürülerini görmek istiyorsanız, size sunduğu zengin koleksiyonla başınızı döndürmeyi başaracak Büyük Resif, bu isteğinizin gerçekleşmesi açısından en ideal yer. Yüzeye yakın bölümlerde yer alan küçük ve dev orfozları gördükten sonraki 20 metre ve sonrasında lahosalar karşılıyor sizi. Akya ve müren gibi diğer ikonik balık türlerini de keşfedebileceğiniz Büyük Resif, unutulmaz dalış hatıraları biriktirmek için de ideal bir yer. Dalış yapmak için ise denizin en berrak halinde olduğu sabah saatlerini tercih etmeniz daha iyi bir deneyim için naçizane tavsiyemiz.

Flying Fish (Uçan Balık), Antalya

Flying Fish (Uçan Balık), Antalya

Deneyimli su altı kâşifleri için en iyi dalış noktası olarak da nitelendirebileceğimiz Flying Fish, zor ve akıntılı bir bölge olması sebebiyle amatör su altı kâşifleri için tehlikeli olabilecek bir yer. Fakat su altı görüş mesafesinin 30 metrenin altına düşmediği bu bölgede hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmayacağınızı da belirtmeden geçmeyelim. Yaklaşık 30 metre derinlikte başlayan lahos manzaraları 65 metreden sonra 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir İtalyan Keşif uçağına bırakıyor yerini. Öte yandan Flying Fish, Yunanistan’a ait olan Meis Adası ile Türkiye arasındaki son dalış noktası olması açısından da önemli bir yere sahip.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları