Temizlik Süngeri Neden Sıklıkla Değiştirilmelidir? temizlik yapacağım derken bakteri üremesine neden olmamak için sık sık temizlik süngerlerini değiştirin.

Mutfakların vazgeçilmezi olan temizlik süngerleri yüzeyinde inanılmaz derecede çok bakteri barındırıyor. Her gün kullanılan bulaşık süngerleri yüzeyinde klozetlerden daha fazla mikrop ve bakteri barındırdığı bir gerçektir.

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan bu gerçek mutfakta kullanılan temizlik süngerlerinin temizliğinin önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Yemeklerden veya çay saatlerinden sonra çıkan bulaşıkları temizlemek amacıyla kullanılan temizlik süngerlerinin bakterileri çeken bir yapısı vardır. Yapılan araştırmalar neticesinde bakteri barındırma ve bakteri yayma kapasitesinin oldukça kuvvetli olduğu gerçeği ortaya çıktı. 

Mutfakların Vazgeçilmezi Temizlik Süngerleri Bakteri Yuvası!

Temizlik süngerleri üzerinde yapılan araştırmalar kapsamında temizlik süngerlerinin bakteriler için iyi bir zemin olduğu ortaya çıktı. Birçok çeşit bakterinin barındığı temizlik süngerleri insan sağlığını tehdit ediyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde ve çocuklarda çeşitli enfeksiyonlara yol açıyor. Bulaşık süngerlerinin temizliği bu nedenle oldukça önemli. Klasik yöntemler ile bakteriler ölebilir. Lakin bazı bakteriler hala yaşamaya devam eder. Bu yüzden sık sık temizlik süngerleri değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Temizlik Süngerleri Haftalık Değiştirilmelidir!

Temizlik süngerleri ne kadar temizlenmiş olursa olsun bazı bakteriler yaşamaya devam ediyor ve yaşadıkları süre boyunca hızlı bir şekilde çoğalıyorlar. Bu nedenle de keskin bir koku meydana geliyor. Kirli ve pis kokulu temizlik süngerlerinin en az haftalık olacak şekilde değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Bağışıklığı düşük kişilerde çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle süngerlerin kullanım alanları da değiştirme oranını belirleyen etkendir.

Hastane gibi ortamlarda çok sık değiştirilmesi uygundur. Ya da kafeterya gibi ortamlarda en az haftada bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir. Evlerde yaşlı veya hasta kişiler varsa sık değiştirilmesi önerilir. Sağlık için temizlik süngerlerinin sık değiştirilmesi önemli bir yere sahiptir. Temizlik süngerleri kirli bırakılmamalıdır. Nemli ortamda bakteriler çabuk çoğalacağı için kuru tutulmalıdır.

Maksimum iki hafta sürecek bir kullanım ardından değiştirilmesi uygundur. Sağlık açısından kullanımına özen gösterilmelidir ve değiştirilmesi gereken sürede değiştirilmelidir. Sünger kullanımından korkmaya gerek yoktur lakin kullanımında özenli olmakta fayda vardır. Bakteri barındırdığı gerçeği hep akıllarda bulundurulması gereken bir husustur

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları