Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınan sit alanlarıyla bilinen Adatepe, Çanakkale sınırları içinde yer almaktadır.

İda Dağı yamaçlarına bulunan ve köy olan bu yer, geçmişte olduğu gibi bütün özelliklerinin korunduğu bir sit alanıdır. Adatepe’de yer alan 250 yapı da koruma altına olup, Truva, Bizans, Pers ve Osmanlılar kadar tarihe adını yazdıran birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

Ege kültürünün bütün özelliklerini taşıyan Adatepe’de huzurlu bir tatil geçirmek isterseniz hafta sonlarında kaçabilirsiniz veya bayram tatilinizi keyifle de burada geçirebilirsiniz. 

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

Adatepe, İstanbul’a oldukça yakındır. Çanakkale’ye bağlı olan bu köye gidebilmek için öncelikle Çanakkale’ye gidilmesi gerekir. Çanakkale- İzmir yolu üstünde Küçükkuyu ve buradan da 4 kilometre sonra Adatepe’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gelibolu’dan hareket eden feribotla da Lapseki veya Çardak’a gittikten sonra kara yollarıyla da yine 30 kilometre yol gittikten sonra Adatepe’ye ulaşabilirsiniz.

Kara yollarında hizmet veren tur otobüsleriyle de Çanakkale oradan da Adatepe köy otobüsüyle de ulaşım sağlanabildiği gibi direk Adatepe’ye kadar hizmet veren tur firmalarıyla da kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Adatepe’ye ulaşım da İstanbul, İzmir veya Çanakkale Havalimanları'na oradan da transfer hizmetlerimizden de faydalanarak rahatlıkla Adatepe’ye gidebilirsiniz.

İstanbul Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Çanakkale Havalimanı’na düzenlenen uçuşlara ait sefer bilgileri, en güncel ve en ucuz uçak bileti fiyatlarına modabilet.com web sitesi üzerinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilir ve seçtiğini uçak biletinizi de kredi kartınızla anında dokuz taksit imkanlarından faydalanarak satın alabilirsiniz.

Adatepe’ye seyahatlerinizi planlamak, transfer ve araç kiralama işlemleriniz için müşteri temsilimizle iletişime geçebilirsiniz.

Adatepe’de Ne Yapılır?

Adatepe’de Ne Yapılır?

Adatepe’de yapılabilecek birçok şey olduğu gibi sakinliğin içinde öncelikle kafanızı dinlemeniz ilk sırada sayabiliriz. Sonrasında tarihi yerleri gezebilirsiniz. Bizim önerimizse öncelikle bu bölgenin simgesi olan taş evleri gezmeniz ve incelemenizdir. Tarihi dokusunu koruyan bu evler sizlere yaşanmışlıkla ilgili birçok hikâye anlatacağının garantisini sunmaktadır.

Zeus Altarı, Adatepe’nin en önemli yapısı olmakla beraber mitolojide adı geçen sonra derece önemli bir yerdir. Köyün hemen yanında bulunan Zeus Altarı’ndan sonra Homeros’un sıvı altın diye söz ettiği zeytinyağının yapıldığı yer olan Zeytinyağı müzesini gezebilirsiniz.Hüseyin& Meral  Zeytinyağı Müzesi haftanın her günü 08.30-18.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Adatepeliler de son derece güler yüzlü ve cana yakın insanlardır. Bu yörenin halkından Girit ve Midilli’den gelen Türklerin,Karadeniz’den gelen balıkçıların ve bu bölgede yaşayan tüm insanların farklı hikâyelerini dinleyebilirsiniz.

Taşmektep’de son dönemin gözde eğitim kurumu olarak bilinmektedir. Felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanında derler veren bu eğitim kurumunda, ziyaret ettiğiniz saatlerde ki Taş mektep eğitimlerine de katılabilirsiniz. Taşmektep’e yazılmak da burada gerçekleştireceğiniz kısatatilinizi kültür turizmi açısından en verimli zaman geçirebileceğiniz aktivitelerden birisidir.

Adatepe, sanat ve sanatçıya verdiği önemi her zaman ön olanda tutan önemli bir köydür. Köyde el sanatlarıyla a uğraşan sanatçılara aev sahipliği yamaktadır. Bu sanatçıları ziyaret etmek ve sanatlarını icra ederken onları izlemek ve yaptıklarıyla ilgili uygulamalı olarak a bilgi alabilirsiniz.

Adatepe’de dinlenmek isterseniz size önerimiz kesinlikle köy kahvesini tercih etmenizdir.  Köyü gezdikten sonra yorgunluğunuzu atmak için ve Adatepe’nin kırk yıllık hatırını almak için köy kahvesinde Türk Kahvenizi içebileceğini,  kahve sevmeyenler içinse çayınızı yudumlayabileceğiniz oldukça şirin bir yer. 

Adatepe’de Konaklama

Adatepe’de konaklayabileceğiniz otellerin yanı sıra butik otellerde oldukça popülerdir. Burada tarihi evlerin restore edilerek konaklama için uygun hale getirilmesi fiyatların biraz pahalı olmasına neden olsa da verdiğiniz parayı ak eden işletmelerin olduğu bir yerdir.

Orman kokusunun içinde, deniz ve orman manzaralı 25 odasıyla hizmet veren Reis İnn Hotel bunlardan bir tanesidir. Masaj ve farklı terapi uygulamaları, SPA, sauna, Türk hamamı ve havuzu bulunan bu otelde Anadolu mutfağından lezzetleri de tadabileceğiniz bir oteldir.

Biraz daha otantik bir yer istiyorsanız 3 adet Taş Rum evlerinin restore edilmesiyle hizmet veren Adapete İda Blue’da tercihleriniz arasında olabilir. 9 adet odasıyla hizmet veren Adatepe İda Blue otel her odasının ismi ise tarçın, mercan ve yasemin gibi bahçede yetişen bitkilerin adıyla anılıyor.  

Adatepe’nin merkezinde yer alan Zeus han, bahçesindeki ağaçtan adını alan Hünnap Han , Küçükkuyu’da bulunan 16 odasıyla hizmet veren Manici Kasrı’da Adatepe’d konaklayabileceğiniz yerlerden bir kaçıdır.

Bütçenize ve beklentilerinize uygun olarak bir tatil geçirmek istiyorsanız, sizin için en uygun şartların sağlanmasında sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacak müşteri hizmetlerimiz e tur operatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Adatepe’de Ne Yenir?

Adatepe’de buraya yakın olan Sakız Adası’ndan gelen sakızlardan yapılan sakızlı dondurmayı muhakkak denemelisiniz. Ayrıca yine bu bölgeye özel zeytin sütünü de tatmanızı öneririz.

Adatepe’de kekik ve kekik suyu da zeytinyağı kadar popülerdir. Kaz dağlarından toplanan kekikle beraber zeytinyağını da tatmanızı öneririz.

Adatepe’yi gezerken birçok gözlemeciye rastlayabilirsiniz. Otlu peynirli, patatesli, kıymalı ve patlıcanlı gibi farklı gözleme çeşitlerini da tadabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları