Uzun Yola Çıkarken Aracınızın Bakımını Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Otomobiller, ulaşımı kolaylaştıran ve konfor sağlayan araçlar olmakla birlikte yapısında birçok sistemi barındırmaktadır. Birçok aksama sahip olan otomobiller çalışırken bu aksamların her birisi birbirleriyle iletişim halindedir. Şayet bu aksamlardan birisinde bir sorun varsa seyir halindeyken aracın arıza yapması ve çalışmaması muhtemel sorun olacaktır. Özellikle aracınızla uzun yola çıkmayı planlıyorsanız araç bakımınızı yaptırırken özellikle bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Uzun yola çıkarken araç bakımı sadece su, yağ ve motor bakımlarıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda uzun yol öncesinde aracın lastikleri gibi dış aksamları da büyük önem taşımaktadır. Uzun yol öncesin de tüm bu detayları kontrol etmeniz size sorunsuz ve aynı zamanda güvenli yolculuk imkanı sunacaktır. Aksi takdirde bakımı yapılmamış araçla yapacağınız yolculuklar sizin ve sevdikleriniz için güvenli olmayabilir.

Araç Lastikleri Kontrol Edilmeli

Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi araç lastikleridir. Uzun yol seyahati öncesinde lastiklerin kontrol edilmesi yolda herhangi bir aksaklık ya da kaza yaşanmasına karşılık önlem olacaktır. Lastiklerin kontrolünde öncelikle lastiklerin havasına ve dişlerin sağlamlığına bakılmalıdır. Özellikle uzun yolda aracın emniyetli gitmesi için lastiklerin gerekli oranda havalı olması ve dişlerinin yolda tutunabileceği kadar sağlam olması gereklidir.

Aracın Serviste Ön Aksamının Bakımı Yapılmalıdır

Araçların ön aksamında rot, balans, amortisör gibi aksamlar yer almaktadır. Bu aksamlar ancak ayrıntılı ve doğru şekilde servis tarafından kontrol edilebilir. Uzun yola çıkmadan önce aracın yetkili servisine gidilerek ön takımın mutlaka bakımı yaptırılması gerekir. Rot, balans ve amortisör aracıny olda kayma yapmadan güvenli gitmesini sağlayan aksamlardır. Dolayısıyla da uzun yolda bir kontrolsüzlük ve kazaya mahal vermemek adına yetkili serviste ön takım bakımı yaptırılmalıdır.

Fren Sistemi ve Motor Mutlaka Kontrol Edilmelidir

Fren sistemi ve motor aracın en önemli aksamlarının başında gelir. Bu nedenle de uzun yol öncesinde öncelikle serviste fren ve balata kontrolleri yapılarak hidrolik sıvısı azaldıysa takviye yapılmalıdır. Gerekliyse balatalar değiştirilmeli ve motor yağı ile şanzıman kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller yapılmadığı takdirde uzun yolda ciddi kazalar meydana gelebilmektedir.

Kontrollü ve Güvenli Yolculuk İçin Camlar ve Aynalar Kontrol Edilerek Ayarlanmalı

Aracın lastik ve aksamları dışında uzun yolda önemli olan hususlardan birisi de cam ve aynalardır. Uzun yol öncesinde eğer seyir halindeyken yolun takibini engelleyerek çatlak ve kırık camlar varsa değiştirilmelidir. Dikiz ayna ve yan aynalar yolculuk öncesinde doğru bir şekilde ayarlanarak yola çıkılmalıdır.

Uzun Yolda Araçta Mutlaka Bulunması Gerekenler Kontrol Edilmeli

Tüm bakım ve kontrollerin ardından uzun yola çıkmadan önce araçta bulunması gereken tüm malzemelerin kontrol edilmesi gerekir. Araçta uzun yola çıkarken bulunması gereken birincil malzemelerin başında yedek lastikle rgelmektedir. Yedek lastiklerle birlikte araçta mutlaka ilk yardım çantası,çekme halatı, takoz, fosforlu yelek ve fener gibi malzemelerin olduğundan emin olunmalıdır. Herhangi bir aksilik meydana geldiğinde bu malzemeler sürücünün ve diğer yolcuların işini kolaylaştıracaktır.

 

araç kontrolü araç bakımı seyahat Ucuzauc.com Uçak Bileti