Vazopressin Oksitosin Hormonları Aldatmanın Kararını Veriyor
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Aldatmanın altında yatan birçok farklı neden bulunur. Ancak bu nedenlerin altında yatan nedenler psikolojik ve biyolojik nedenlerdir.

. İnsanın doğasında aldatmak diye bir durum bulunmaz. Aldatmanın kendisine ait olan bir doğası bulunur. Bu doğa içerisinde kişinin daha önceki zamanlarında yaşadığı sorunlar yer alır. Aldatma kişilerde bağlanmanın gerçekleştiği anda ortaya çıkar. Aldatma konusunun üzerinde yapılan birçok araştırma yer alır. Son zamanlarda dikkat çeken araştırma ise nörobiyolojik araştırmalardır. 

Yapılan bu araştırmanın sonucunda hem bayanda hem de erkek de oksitosin ve Vazopressin hormonlarının bulunduğunu ortaya çıkarıyor. Bu hormonlara verilen diğer bir isimler ise sadakat ve bağlılık hormonlarıdır. Tek eşli yaşayan kişilerde bu hormonlar normal ve üzeri durumda yer alır. Aldatma eğilimi bulunan kişilerde ise hormonların seviyeleri düşük durumda yer alır.

Romantik Uyarılara Tek Eşli Erkekler Daha Fazla Tepki Verir

Tek eşli olan kişiler ile çok eşli olan erkeklerin uyarılara verdikleri tepkiler birbirinden farklı olur. Seksüel uyarılara karşı hem tek eşli erkekler hem de çok eşli erkekler aynı uyarıları verir. Ancak romantik uyarılara karşı verilen tepkiler aynı olmaz. 

Tek eşli olan erkekler romantik uyarılara daha fazla tepki verir. Edinilen bu bilgilerin ışığında evlenilecek olan kişinin beyni görüntülenerek ya da kişiye hormon testi yapılarak ilişki geleceği ile ilgili bir fikir edinme durumu meydana gelebilir. Ama bu durum tabi ki doğru bir tahmin olmaz.

En Önemlisi Çocukluk Dönemi

Aldatmayı belirleyen yalnızca beyin ve hormonlar olmaz. Bu durumu ilişki öncesi, ilişkinin başlangıç dönemi, ilişkinin gidişatı etkiler. Çocukluk döneminden itibaren edinilmiş olan tecrübeler, karşılaşılan olanaklar, daha önceki ilişkilerde etkiler. Çocukluk dönemlerinde ailesinde bir aldatma durumu ile karşılaşan çocukların büyüdükleri zamanda sağlıklı bir ilişki yaşayıp ilerleyebilmeleri o kadar da kolay olmaz. 

Önceki dönemlerinde aldatılma travması atlatmış olan kişiler daha sonraki yaşayacakları ilişkilerinde şüpheci bir tavır sergilerler. Aldatmak insanların doğasında olan bir durum değildir. Kişilerin varoluşunda yalnız kalmamak vardır. Bu nedenle de ilişkiler yaşarlar. Bu nedenle de bağlanma doğası içerisinde kendilerini bulurlar.

Aldatmayı Bağlanma Korkusu Tetikler

Terk edilmekten korkmanın sonucunda bağlanma korkusu gelir. Hissedilen bağlanma korkusunun sonucunda da kaybetme korkusu meydana gelir. Yaşanan kaybetme korkusunun sonucunda da bağlanma kişi tarafından reddedilir. Bu durumun sonucunda da bağlanma olayı gerçekleşmeden önce kişilerde ruhsal olarak ilişkiden kendisini koparma meydana gelir. Bu durumun sonucunda da aldatma meydana gelir. 

Aldatma konusuna bu açıdan bakıldığı zaman aldatmak aslında o anlık geçerli olan bir durum olmadığı ortaya çıkar. Yani aldatma aslında bir anda ortaya çıkan bir durum değildir. Aldatma daha önceden yaşanan olayların, yaşanan ilişkilerin, çocukluk döneminin ve hayat boyunca edinilmiş olan tecrübelerin birikiminde ortaya çıkan bir durumdur. Kişilerin doğasında olan ya da her kişide görülen bir durum da olmaz. 

Psikiyatrist olan Onur Okan Demirci’nin yaptığı araştırma ile ilgili ulaştığı açıklamalara göre aldatmak oksitosin ve Vazopressin hormonlarının etkisinde meydana gelen bir durumdur. Bu hormonlar hem bayanlarda hem de erkekler de bulunan hormonlardır. Bu nedenle her iki tarafta da aldatma eğilimi meydana gelir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları