Venedik dünyanın en çok merak edilen ve ziyaret edilen, özellikle balayı çiftlerinin tercih ettikleri şehirlerinden biri. Ama artık şehri ziyaret edip, Venedik 'te gezinti yapmak için ön rezervasyon yaptırma zorunluluğu getirildi.

VENEDİK turistlerinin ünlü İtalyan şehrini ziyaret etmek için yakında önceden rezervasyon yapması ve giriş ücreti ödemesi gerekecek. 

Turnike sistemi ile düzenlenecek olan günübirlik ziyaretçiler için ücret getiren dünyadaki ilk şehir olacak.

Venedik önümüzdeki yaz yeni bir ön rezervasyon planı sunacak Kaynak: Reuters
Ön rezervasyon yaptıramayan günübirlikçiler geri çevrilecek Kaynak: Reuters

Yeni plan, Venedik'in pandemi öncesi maruz kaldığı aşırı turizm sorununu çözmeyi umuyor ve İtalya'nın zorunlu karantina kısıtlamalarını sona erdirmesinden sonra turist sayısı zaten artıyor .

İlk olarak 2019'da önerilen yeni planın önümüzdeki yazdan itibaren uygulanması bekleniyor.

Günübirlik ziyaretçiler, yüksek veya düşük sezon olmasına bağlı olarak 3 € (2,58 £) ile 10 € (8,59 £) arasında ödeme yapmak zorunda kalacak ve QR kodlu bir makbuz verilecek.

Şehir çok doluysa, elektrikli turnikeler turistlerin girmesini engelleyecektir.

Venedik'te otellerde konaklayan tatilciler ile sakinleri ve altı yaşından küçük çocuklar bu ücreti ödemeyecek.

Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, "Erişim ücretiyle, şehre erişimlerini rezerve etmeyen insanları caydırmak için finansal kaldıraç kullanabileceğiz" dedi.

Protestolar, davalar, her şeyi bekliyorum [...] ama bu şehri yaşayanlar ve ziyaret etmek isteyenler için yaşanabilir kılmak benim görevim."

Bazı yerliler, Ventian aktörü Alessandro Bressanello'nun turnikeleri "uygunsuz ve göze batan" olarak nitelendirmesiyle aynı fikirde değil ve "kaos yaratacağını" da sözlerine ekledi.

Pandemi öncesinde yılda 25 milyon kadar turist Venedik'i ziyaret etti, ancak şehir o zamandan beri bunu sınırlamak için başka kurallar getirdi.

Bir zamanlar kruvazörler için popüler bir durak noktası olan Venedik'te yolcu gemileri o zamandan beri yasaklanırken, turistler Venedik'te basamaklarda güneşlenmek veya piknik yapmak gibi kuralları çiğnedikleri için genellikle yüzlerce avro para cezasına çarptırılıyor .

Bu yılın başlarında, İtalyan şehri , yoğun sezonda ziyaretçi sayısını kontrol etmeyi uman turist davranışlarını takip eden Venedik Akıllı Kontrol Odası'nı başlattı .

Akıllı Kontrol Odası içinde, telekom sağlayıcısı TIM ile birlikte çalışarak Venedik genelinde turist numaraları ve cep telefonlarının hangi ülkeye kayıtlı olduğu analiz edilerek nereden geldikleri takip edilebilir.

Sistem, şehirde ne kadar hızlı hareket ettiğinizi bile takip edebilir, bu da yürüyor veya koşuyor olup olmadığınızı vurgulayacaktır.

Şehir, pandemi öncesi mücadele ettiği ziyaretçi sayısını sınırlamayı umuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları