Venezüella’da Petrol Ve Otomotiv Fiyatları Ve Venezüella’da Yaşam

Venezüella’da gündelik yaşamın tercihlerini oluşturan ürünlerde mevcut fiyatları indirmek amaçlı yapılan düzenlemeler ve sermayeden para kaçırmanın önüne geçmek için yapılan kontrol denetimlerinin yoğunluk kazanması gibi nedenler ile ekonomi bozulmuş ve bu günlere gelmiştir.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Mücadeleci Bir Yaşam Tarzı

Venezuela ülke geneli itibari ile dünya çapında en yüksek oranda enflasyon  rakamlarına sahip ülke konumundadır. Son verilere göre ülke çapında enflasyon yüzde altmış seviyelerini aşmaktadır. Döviz bulması problem haline dönüşen ülke, hali ile dışarıdan erzak alımlarını kısıtlamıştır.  Durum o ki en temel ihtiyaçlar bile karşılanamaz hale gelmiştir. Ülkenin dış borcunun oldukça yüksek olması, ülke genelinde maaşların düşük seyretmesine yol açmıştır. 

Enflasyondan Dolayı Araba Piyasası Ucuz

Venezüella’da bunan ekonomik kriz nedeni ile yeni arabaları kullanmak birçok halktan vatandaş için hayal durumundadır.  Bu durumun bir sonucu olarak kentin her yerinde ikinci el araba kullanılır. İkinci el pazarı oldukça canlı olan ülkede sıfır araç satışı yok denecek kadar azdır. Bu duruma yönelik açıklamada bulunan iktisat görevlileri, ekonomik reformlar ile düzelme sağlanabileceğine dair söylemlerde bulunmaktadır. 

Ülke genelinde sıfır araç teşvikine yönelik olarak birçok markanın sıfır araçları, ikinci el fiyatlarından daha ucuz fiyatlara satışa sunulmasına rağmen müşteri çıkmamaktadır. İkinci el piyasasındaki canlılık zamanla ülke genelinde bir tutkuya dönüşmüş ve sokaklar rengârenk ve eski arabaların yer aldığı sergi alanına dönüşmüştür. 

En Geniş Rezervlerle Sahip Ülke

Ülke genelinde bulunan geniş çaplı petrol yatakları nedeni ile ülkede herhangi bir yakıt sıkıntısı bulunmamaktadır.  Benzini oldukça ucuz bir fiyata alan ülke halkı, depoyu bedava denilecek paralar karşılığında doldurur. Petrolün bu denli ucuz olması, araçların az yakar ya da çok yakar özelliklerini ortadan kaldıran bir unsurdur. Çok yakan araç bile olsa bu birçok kişinin tercih nedeni olmaktadır. Ülkede yakıt kaçakçılığı yapılmasının önüne geçilmek üzere çalışmalar da devam eder. Normal piyasa fiyatından sarılmayı on gören çalışmalar ile kaçakçılığa sebep olabilecek düşük fiyattan petrol satışlarını durdurma kararı verilmiştir.  

Venezuela Venezuela yaşam şartları Ucuzauc.com Uçak Bileti