Proteinler, vücut için önemli besin kaynakları olmakla birlikte sporcuların antrenmanlardan sonra tüketilmeleri önerilir. Bu sayede antrenman sonrası tüketilen proteinler, kasların yenilenmesi ve büyümesi konusunda rol oynar.

Dokularda yıpranma meydana gelen proteinlerin yerine yeni proteinler alınması açısında tüketimine özen gösterilir. Her konuda olduğu gibi protein tüketiminde de fazlası zarardır. Dengeli bir şekilde tüketimi önerilir.

Protein Tüketiminin Vücut Geliştirme Konusunda Önemi

Protein Tüketiminin Vücut Geliştirme Konusunda Önemi

Vücut geliştirmede esas olan, kasların ağırlıklarla senkronize olarak çalışması anlamına gelir. Bu ağırlıkları kaldırmak için gerekli olan güç ise alınan besinlerden ve ek takviyelerle sağlanır. Kas gelişiminde istenilen düzeye ulaşmak için kasları beslemeniz önemlidir.

Kasların güç ve sağlıklı bir yapıda olması adına yardımcı olacak bir numaralı besinler ise proteinlerdir. Normal bir insan içinde protein alımı çok önemli iken kas ve vücut geliştirme için giden kişilerde proteinler adeta yapı taşı konumundadır.

Kas Kütlesini Arttırmak İçin Ne Yapılmalı

Kas Kütlesini Arttırmak İçin Ne Yapılmalı

Vücut geliştirmede temel olan kas kütlesini arttırmak ve yağ yağmaktır. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyenlerin ilk atacağı adım yeme düzenlerinde değişiklikler yaparak başlanmasıdır. Oluşturulan besin tablolarında ve beslenme düzenlerinde ağırlıklı olarak protein depolu yiyecekler olmalıdır.

Protein alımı arttırılırken karbonhidrat tüketiminin azaltılması gerekir. Yağ tüketiminde ise sağlıklı ve doğal yağ kaynaklı besinlerin tüketilmesi önerilir. Yağ tüketime en ideal örnek zeytinyağı ve kuruyemişlerin içerisindeki yağlar ek olarak ise balık yağıdır.

Yeterli Protein Almayanlarda Kas Kütlesi

Yeterli Protein Almayanlarda Kas Kütlesi

Kas kütlesinin artmasındaki ilk öncelik protein miktarının yeteri kadar alınması durumudur. Bu şart sağlanmadığı takdirde ne kadar antrenman yaparsa yapsın o kişinin kas kütlesinde artış görmek mümkün değildir. Kaslar gelişim sırasında mikro adı verilen küçük küçük yırtılmalara uğrar.

Antrenman sonrasında proteinlerin tüketiminin arttırılmasında yatan temel sebep bu yırtılan kas hücrelerinin tamir edilmesi içindir. Bu sayede kas hücreleri güç ve hacim bakımından artar.

Tüketilmesi Önerilen Özel Proteinler

Tüketilmesi Önerilen Özel Proteinler

Protein deposu olan yumurtanın tüketimi diğer dönemlere göre daha fazla olmalıdır. Bir numaralı protein deposu olduğundan sporcular tarafından sıkça tüketilir. Protein tozu da sık kullanılan kaynaklardan birisidir. Protein tozları, yapı gereği yapay üretim olduğu için tüketimi çoğu kişi tarafından pek sağlıklı görünmez. Doğal olmadığı için kullanıcı sayıları azdır. Bazı uzmanlar bunun yanlış olduğu ve protein tozunun peynir altı suyundan elde edildiğini söyler.

Üretimini gerçekleştirenler içeriğinin doğal hammaddelerden oluştuğunu söyler. Gerekli test ve onaylar neticesinde satışa sunulur. Önerilen kullanım ise doğal yollardan protein kaynaklı beslenilmesi hususudur.

Etin Tüketilmesi

Etin Tüketilmesi

Kırmızı et, doğada bulunan en kaliteli protein kaynağıdır. Vücut geliştirmede kullanımdaki temel amacı güç kaynaklıdır. İçeriği vitamin protein ve mineral olarak zengindir. Dikkat edilecek bir husus var; kırmızı et tüketiminde etin yağsız olan kısımlarının tüketilmesidir.

Beyaz et, yumurtalardan sonra en kaliteli ve ikincil tüketilmesi önerilen besin kaynağıdır. Yağsız bir şekilde tüketilen tavuk ve göğüs eti protein bakımından oldukça zengindir.

Balık eti, önerilen besinler arasında en az tercih edilendir. Nedeni; kırmızı ve beyaz ete göre protein miktarının daha az olmasından kaynaklanır. Balık etinde proteinden ziyade zengin içerikli omega yağları vardır. Bunların vücut için faydaları oldukça dikkate değerdir. Doğrudan balık tüketerek bu yağların alınması tercih edilmez.  Dolaylı yollardan bu yağların alınması, vücut geliştirenler için son derece önemlidir.

Protein Deposu Yumurta

Protein Deposu Yumurta

En saf ve en doğal besin kaynaklarımızdan olan yumurtanın içeriğinde faydalı yağlar ve zengin vitamin, mineral içeriği sayesinde sporcuların vazgeçilmezidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları