Yapay Zeka Hakkında En Çok Merak Edilenler

Son günlerde kendinden oldukça bahsettiren bir konu var bugün gündemimizde o da yapay zekâ.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bakmayın bu aralar popüler olduğuna, aslında tarihi baya eskilere dayanıyor. Resmi olarak ise 1950’ler den bu yana hayatımızın bir parçası haline gelen bu konu ile ilgili bilinmeyen ne varsa hepsini ortaya çıkarıyoruz.

Düşünebiliyor mu?

Düşünebiliyor mu?

Bir insan gibi düşünüp, düşünemediği konuları ile hep gündeme gelmiş olan yapay zekânın, maalesef ki insan gibi düşünme yetisi olduğu gerçeği ile yüz yüzeyiz. Peki, nasıl kanıtlamışlar bu acı gerçeği? Matematik konusunda çok ünlü olan Alan Turing sayesinde elbette. Oluşturduğu ‘’Turing’’isimli test ile hem insan hem de bu yapay zekâyı teste alıyorlar. Cevapları görülmeyen sorular soruluyor ve işe bakin ki %30 oranı sağlarsa düşünebildiği kanaatine varılacak olan makine %33 oranında oyalıyor.

Bizden öne geçebilir mi?

Bizden öne geçebilir mi?

Yapay zekânın iyi olduğunu veya kötü olduğunu savunan pek çok kişi bulunuyor. Bu durum bize nasıl bir kolaylık sağlayacak ya da zarar mı getirecek bilemiyoruz fakat dünyaca ünlü iş adamı Elon Musk’ın bu konuda bazı fikirleri var. Elon Musk bulunduğu pek çok konferansta altına basa basa der ki, yapay zekâ bizi geçecek; onun zekâsına ulaşabilmek için insan beynine müdahale gerekiyor. İnsan beynini bir bilgisayara bağlayarak bu durumu değiştirebileceğini söyleyen projeler üzerinde hummalı çalışmalar yürütülüyor.

Dünyanın “EN”lerini yenmeye mi başladı?

Dünyanın “EN”lerini yenmeye mi başladı?

Kendi alanında başarılı olan ve zekâ ağırlıklı konularda dünya ilklerine giren önemli insanlarla bu yapay zekâ yan yana getiriliyor. Bakalım kim yenecek diye başlıyorlar bir turnuvaya. Örneğin 1997 yılında satranç ustası Kasparov’u yapay zekâ Deep Blue ile karşı karşıya getiriyorlar. Tabi satranç ustası bu maçı aldı ama sonrası da var, yeniden yapılan turnuvada Deep Blue ünlü ustayı yendi. Kasparov hemen dışarıdan müdahale yapıldı yeniden maç yapılsın diye itiraz da bulunsa da yeni bir maç hiç olmadı çünkü bu proje yarıda bırakılıyor. Yine başka bir yapay zekâ Watson,bilgi yarışmasına giriyor, yarışmanın en iyilerini bir çırpıda yenince biraz kafalar karışmadı değil hani.

Yapay zekâ kadın mı?

Yapay zekâ kadın mı?

Başta ünlü Siri, Google Now ve Cortana olmak üzere geliştirilen her yapay zekâ da hiç dikkatinizi çekmedi mi kadın sesi? Bütün yapay zekâlara neden kadın sesi yükleniyor birebir açıklama bulmak oldukça zor ancak bu konuda ortalarda dolanan pek çok söylentinin en mantıklı olanı, kadın sesinin erkek sesine oranla daha etkileyici olmasından kaynaklı seçilmiş olması. Bu ortaya atılan söylenti doğru mu yanlış mı bilemiyoruz ancak haklılık payı yüksek gibi duruyor.

Yetenekleri gelişiyor mu?

Yetenekleri gelişiyor mu?

Üzerinde çok fazla çalışma yapılan bu yapay zekâlar,kendisine yüklenen özellikleri acaba geliştirebiliyorlar mı? İnsanı bir an düşündüren sorulardan biri de bu. Düşünsenize dövüşmeye programlanmış yapay bir zekâ karşınızda ve bu makine yığını saniyeler içinde yeni şeyler öğreniyor.‘’Ben Yapay Zekâyım’’ isimli albümünü yayınladı.Kötü bir durum. Tabi şimdilik böyle bir durum yok ama başka yeteneğini geliştiren Amper isimli robot, 

Bir insana ne kadar benzeyebilir?

Bir insana ne kadar benzeyebilir?

Burada kastettiğimiz dış görünüş unsurları kesinlikle değil. İnsan ırkının doğasında bulunan sosyalleşme durumundan bahsediyoruz tam olarak. Yani bir robot insanlar gibi ikili ilişkilerden tutunda çoklu ilişkilere kadar pek çok farklı sosyalleşme olayında bulunabilir mi? Mantıksız gibi gözükse de maalesef o özelliğimizi de almış durumdalar. ‘’Kısmet’’ ismi verilen bir yapay zekâ insanlar ile etkileşim kuruyor, onların hareketlerini taklit ediyor. İşitsel, görsel ve ifade sistemleri konusunda çok özenli çalışmaların sonunda resmen bir yapay zekâ sosyal ilişkiler kurarak dünyanın ‘’ilk sosyal robotu’’ unvanı ile ödüllendiriliyor.

İçimizde dolanan robotlar var mı?

İçimizde dolanan robotlar var mı?

2009-2010 yılından bu yana gerçekten de insanların arasında yaşayan robotlar bulunuyor. Tabi bu robotlar burada değil Japonya’da. Şu an için garsonluk gibi görevlerde kullanılan robotların insanlardan zor ayrıldığı söyleniyor ve hatta espri yapanları bile mevcut.

Ucuzauc.com Uçak Bileti