Yeni Çıkacak Olan Torba Yasa Neleri Kapsıyor?
Ucuzauc.com Uçak Bileti
Yeni torba yasanın yurtdışı çıkış harçlarının ne kadar olacağı, Varlık Barışı’nın süresinin uzatılıp uzatılmayacağı, şirketlerin borçlarının yapılandırılması, Merkez Bankası kanununda değişikliğe gidilmesi ve IMEI’ye kopyalanmış telefonların durumu gibi konuları kapsayacağı bilinmektedir.

Meclise sunulan torba yasa genel olarak ekonomik konuları kapsar şekilde hazırlanmıştır. Bu konudaki bilgiler gerekçeleri ile birlikte AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Yurtdışı Çıkış Harçlarının Miktarı ve Varlık Barışı’nın Son Durumu

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un verdiği bilgiler doğrultusunda TBMM’ye sunulacak olan torba yasayla 15 TL olan yurt dışı çıkış harçlarının 50 TL’ye yükseltilmesinin teklif edileceği anlaşılıyor. Bunun yanında Varlık Barışı’nın da 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılması planlanıyor. Varlık Barışı ile yurtdışındaki sermaye piyasasının ülkemize yöneltilmesi ve bu şekilde ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.  Normal şartlarda Haziran ayı itibariyle süresi dolan Varlık Barışı’nın 6 ay daha uzatılması teklif edilmiştir. 

Şirketlerin Borçlarında Yapılandırmaya Gidilmesi

Mehmet Muş, şirket borçlarını da ele aldıklarını ve bu konuda yapılandırma için çeşitli düzenlemeler getirileceğini ifade etmiştir.  Torba yasaya göre şirketlere borçlarını yapılandırmaları için iki yıllık başvuru süresi tanınacaktır. Bu süreçte yapılan müracaatlar doğrultusunda da çeşitli teşviklere de yer verilmesi planlanmaktadır. Mehmet Muş borçların yapılanması hususunda İstanbul Yaklaşımı tarzında bir sistem uygulanacağının da üzerinde durmuştur. 

İstanbul Yaklaşımı’nın içeriğine bakacak olursak, yaşanan krizler dolayısıyla altından kalkılamayacak miktarda borçlanan ve bu süreçte kaynaklarını kaybeden şirketlere bankalar aracılığıyla kaynak sağlanması işlemini kapsayan uygulamaya denilir. Bu teklifin kabul görmesi durumunda yok olmaya yüz tutmuş şirketler tekrar toparlanma fırsatı bulurken şirketlerin tekrar aktif hale gelmesiyle de ülke ekonomisine katkı sağlanabilecektir.

Merkez Bankası Kanununda Değişiklik

Torba yasadaki Merkez Bankası’nı ilgilendiren teklif yedek akçenin yüzde 10 olarak ayrılması yönündedir. AKP Grup başkanvekili Muş, yaptığı açıklamada Merkez Bankasının kanununda değişikliğe gidileceğini ve yedek akçe olarak ayrılan oranları teklif ettikleri oran ile Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getireceklerini belirtti. Muş'un verdiği ifadeler doğrultusunda Merkez Bankasının yetkilerinin de genişletileceği anlaşılmaktadır Mehmet Muş borçların yapılanması hususunda İstanbul Yaklaşımı tarzında bir sistem uygulanacağının da üzerinde durmuştur.

IMEI’ye Klonlanmış Telefon Sorunu

Merkez Bankası kanununda değişikliğe gidilmesi ve IMEI’ye kopyalanmış telefonların durumu gibi konuları kapsayacağı bilinmektedir. Yeni çıkacak olan torba yasada bu konuya dair de kesin çözümler üretilmesi yönünde teklifler bulunmaktadır. Tasarı kapsamında IMEI’ye klonlanmış ve ülkeye yasadışı yollarla sokulmuş telefonların 4 ay içerisinde kapatılması önerisi yer alıyor. 

Cihazlarının kapatılmasını istemeyen kişilere bir yıl içerisinde 250 TL ödemeleri karşılığında telefonlarını sisteme kayıt ettirme hakkı tanınacaktır. Yasa mecliste kabul edildiği takdirde sisteme kayıt edilmemiş cihazlar kesinlikle iletişime açık halde bulundurulmayacaktır.

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları