United Airlines, New York'tan Londra'ya 3.5 saatte uçabilen Concorde jet gibi 15 süpersonik uçaklar satın alıyor.

Bir ABD havayolu şirketi olan United Airlines SUPERSONIC Uçaklar transatlantik uçuşları on yılın sonunda geri dönecek ve uçuş süresini yarıya indirecek.

United Airlines, modern uçaklardan iki kat daha hızlı olan Mach 1.7 hızında uçabilen uçakları satın almayı şartlı olarak kabul ettiğini duyurdu.

United Airlines, saatte 1.300 mil hızla uçabilen 15 süpersonik uçak satın almayı planladıklarını açıkladı.

Firma, potansiyel rotaların Newark, New Jersey'den Londra'ya sadece üç buçuk saat içinde olduğunu söyledi.

Bu konumlar arasındaki uçuşlar şu anda yaklaşık yedi saat sürüyor.

Newark'a komşu olan New York ile Londra arasındaki ticari bir havayolunun en hızlı uçuşu, Concorde tarafından 1996'da belirlenen iki saat 52 dakika 59 saniyedir .

Ancak Concorde, British Airways ve Air France'ın yolcu sayısındaki düşüşü ve artan bakım maliyetlerini suçlamasıyla Ekim 2003'te hizmetten emekli oldu.

United, "zorlu güvenlik, işletim ve sürdürülebilirlik gereksinimlerini" karşıladıktan sonra ABD firması Boom Supersonic tarafından yapılan 15 Overture uçağını satın almayı kabul etti.

Ek 35 uçak seçeneği vardır.

United, Overture'un saf sürdürülebilir havacılık yakıtı ile çalışarak sıfır karbon emisyonuna sahip ilk büyük ticari uçak olması bekleniyor.

Uçuş denemelerinin 2026'da başlaması planlanıyor ve ticari kullanım üç yıl sonra başlayacak.

United CEO'su Scott Kirby şunları söyledi: "United, daha yenilikçi, sürdürülebilir bir havayolu inşa etme yörüngesine devam ediyor ve günümüzün teknolojideki gelişmeleri, süpersonik uçakları dahil etmeyi daha uygun hale getiriyor.

Boom'un ticari havacılığın geleceğine yönelik vizyonu, endüstrinin dünyadaki en güçlü rota ağıyla birleştiğinde, iş ve eğlence amaçlı seyahat edenlere mükemmel bir uçuş deneyimine erişim sağlayacak.

"Misyonumuz her zaman insanları birbirine bağlamaktı ve şimdi Boom ile çalışarak bunu daha da büyük ölçekte yapabileceğiz."

Boom Supersonic'in kurucusu ve CEO'su Blake Scholl şunları söyledi: "Dünyanın net sıfır karbon süpersonik uçakları için ilk satın alma anlaşması, daha erişilebilir bir dünya yaratma misyonumuza doğru önemli bir adımı işaret ediyor.

"United ve Boom'un ortak bir amacı var - dünyayı güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde birleştirmek.

"United yolcuları, iki kat daha hızlı hızlarda, daha derin, daha üretken iş ilişkilerinden daha uzun, daha rahatlatıcı tatillere ve uzak destinasyonlara kadar, bizzat yaşanmış bir hayatın tüm avantajlarını yaşayacaklar."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları