Yerebatan Sarnıcı'ndaki Medusa Heykeli Hikayesi

Medusa Kimdir? Bir de neolacakki ile hikayesini dinleyin!

Ucuzauc.com Uçak Bileti

Medusa Kimdir?

Medusa Kimdir?

Yerebatan Sarnıcı’nın kuzeybatı köşesinde yer alan sembolik iki Medusa tanrıçasının baş tasvirleri vardır. Sarnıcı ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdiği bölümdeki bu eserlerin Yerebatan Sarnıcı’na tam olarak nasıl geldiği bilinmemektedir. Roma dönemi heykel sanatının eşsiz şaheserlerinden olan Medusa başları ters ve yan biçimde yerleştirilmiştir. Bunun nedeni de Medusa’nın özelliğinden gelmektedir. Gözlerine bakanı taşa çeviren tanrıca Medusa’nın kafası ters yerleştirilirse efsanenin oluşması önleneceğine inanılarak bu şekilde sütunların altına yerleştirilmiştir. Medusa başlarının birçok hikayesi vardır. 

İlk hikayelerinden bir tanesi;

Suların Hakimi olan Poseidon'un  pek çok aşk ilişkisi olmuş ve bu ilişkilerdeb pek çok çocuğu meydana gelmiştir.Bunlardan biride  söylenceye göre deniz tanrısı Phorkys ile Keto'nun üç adet çok güzel kızları bulunuyormuş ve bu kızlar gorgo olarak isimlendiriliyodu.Bunun sebebi isi canavar görünümlü olmlarına işaret ediyordu. Oysa bu kızlar çok güzel genç kızlardı fakat bunlardan ölümlü olan  Medusa özellikle saçlarının güzelliğiyle ünlüydü.Poseidon'da Medusa'yı görünce onu çok beğenmiş ve  bunun üzerine tanrı Athena'ya ait bir tapınakta birlikte olurlar.Ancak Athena bun u öğrenince sinirlenerek Medusa ve kardeşlerini lanetledi.Böylece Medusa'nın  saç telleri yılana dönüştü ve ona bakanları taşa çevirecek bir lanete sahip olmuştu.Üç kız kardeşte yüzlerine bakılamayacak kadar çirkinleşti.

Diğer bir efsane inanışına göre ise ;

Bu kardeşler aslında baştan beri Canavar görünümdeydiler.Kardeşlerin ikisi ölümsüzken , Medusa ölümlü olarak doğmuştu.Gözlerini çevirdiği ölümlü veya ölümsüz herkesi taşa çeviriyordu.Bu sebeple tanrılar dahil herkes medusa'dan çekiniyordu.Fakat Poseidon  ondan çekinmemiş ve Medusa'yı sevmişti.Bu ilişki sonrasında Medusa hamile kalmış ve bu dönemde tanrıça Athena'nın buyruğunu alan Perseus, Medusayı öldürmek için pusu kurmuş ve onun bakışlarından etkilenmemek için uyurken boynunu keserek başını gövdesinden ayırmıştı.Medusa'nın yere akan kanlarından Poseidon'un çocukları  olan Khrysaor ve kanatlı at Pegasus doğmuştur.

Yerebatan Sanıcına Nasıl Gidilir?

Yerebatan Sarnıcı konum itibariyle bulunması kolay bir lokasyonda yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarından Tranvayı kullanarak Sultanahmet durağında inerek gidebilirsiniz.

Müze sabah 09:00 akşam 17:30 saatlerine kadar açıktır.

yerebatansarnıcı #yerebatansarnıcımedusa medusa buketefe Ucuzauc.com Uçak Bileti