Yurt dışı seyahatlerin de önceden gideceğiniz yer hakkında bilgi almak çok önemlidir. Gidilecek yerleri, yemek yenilecek restaurantları bilmeniz ne kadar önemli ise buralarda yapacağınız harcamaları da nasıl yapmanız gerektiğini bilmeni o kadar önemlidir.

Yurt dışı planları hemen hemen herkesin hayalleri arasında yer alıyor. Kimi insan uzun bir yaz tatili dönemini yurt dışında geçirmek istiyor, kimi bir haftalık bir seyahat planı yapıyor.Ancak yurt dışına ilk defa çıkacak olan kişiler için en çok kafaya takılan sorulardan bir tanesi yurt dışında yapılacak olan harcamalardır. Gitmeyi iple çektiğiniz, günlerce araştırma yaptığınız yurt dışı seyahatinizde ne alacaklarınız, nereden ne alışveriş yapacağınız bile hazırdır. Ancak harcamalarınızı ne şekilde yapacağınız sorusu ise hep aklınızı kurcalayan bir problemdir. Ancak bu soruyu günlerce düşünmenize hiç gerek yoktur. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye gittiğiniz zaman çoğu kişi nakit parasını cebinde taşımak istemez. Sizlerde böyle biriyseniz yurt dışında para harcamalarında şu yolları deneyebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Harcama

Kredi Kartı İle Harcama

Yurt dışı tatili denilince akla ilk gelen fikirlerden bir tanesi yapılacak olan harcamalardır. Bu harcamaları kredi kartı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz nakit para ile de harcama yapabilirsiniz ancak hiç tanımadığınız, kültürünü hiç bilmediğiniz, nelerle karşılaşacağınızı kestiremediğiniz bir ülkede tüm paranızı cebinizde taşımak mantıklı değildir. Bu nedenle kredi kartınızı tatile çıkmadan önce bakiyesini müsait hale getirip tüm işlemlerinizi kredi kartı üzerinden yaparak dilediğinizce güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Böylece kendi hesaplarınız üzerinden internet bankacılığı ile harcamalarınızı her gün kontrol ederek planlı bir harcama listesi oluşturabilirsiniz. 

Banka Kartı da Kullanabilirsiniz

Banka Kartı da Kullanabilirsiniz

Kredi kartına sahip değilseniz ve yurt dışına çıkarken de herhangi bir kredi kartı çıkarmak istemiyor iseniz banka kartı ile de işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında bulunan ATM ’ler üzerinden vadeli ya da vadesiz olarak tanımlanan dövizli paralarınızı çekerek gönül rahatlığı ile harcama yapabilirsiniz. Yurt dışında ki ATM ’lerde genel olarak Visa tanımlı ATM ’ler mevcuttur. Eğer hali hazırda bir döviz hesabınız yoksa da ATM üzerinden nakit paranızı bulunduğunuz ülkenin parasına kolaylıkla çevirebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi bankanızın yurt dışında belirlemiş olduğu para çekme limitiniz vardır. Bu para çekme limitinizi yurt dışına çıkmadan önce artırırsanız orada herhangi bir problem yaşamadan rahatlıkla paranızı harcayarak dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz.  

Temassız Ödeme Kolaylıklarından Faydalanabilirsiniz

Temassız Ödeme Kolaylıklarından Faydalanabilirsiniz

Kredi kartı özelliklerinden bir tanesi olan temassız ödeme işlemleri ile yurt dışında cep telefonunuz ile kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. 100 TL ’nin döviz karşılığı ne kadar ise o tutara kadar herhangi bir şifre girmeden işlemlerinizi temassız bir şekilde yürütebilirsiniz. 100 TL döviz karşılığını geçen işlemlerde ise yine cep telefonundan ödeme yapabilir ancak bu sefer şifre girerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizde sadece cep telefonunuzun yanınızda olması yeterlidir.

Yurt dışı harcamalarınızda güvenli ve ne harcadığınızı bildiğiniz bir alıveriş için mutlaka banka kartları aracılığı ile harcama yapmanız gerekir. Böylelikle hem harcamalarınız düzenli hem de acil nakit paraya ihtiyacınız olduğu zaman elinizde ki tüm paraları harcamanıza hiç gerek kalmaz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları